Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Gatavojas uzņemt militāro parādi

EGILS KAZAKEVIČS

Autors • 26.12.2017.

Gatavojas uzņemt militāro parādi
Burtu lielums

Lai iepazīstinātu ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS) arī tos iedzīvotājus, kuriem nav iespēju apmeklēt tradicionālo valsts svētku parādi 18. novembrī Rīgā, pirms vairākiem gadiem aizsardzības nozare aizsāka jaunu tradīciju – valsts Neatkarības atjaunošanas dienā, 4. maijā, kādā no Latvijas novadiem organizēt Nacionālo bruņoto spēku dienu.

Bruņoto spēku dienas pasākumi kopš 2013. gada norit ar devīzi „4. maijs – Brīvības svētki". Pirmā šāda diena notika 2012. gadā Rēzeknē, bet gadu vēlāk – Kuldīgā. 2014. gadā bruņotie spēki Brīvības svētkus svinēja Valmierā. Savukārt 2015. gadā svētkus svinēja Jelgavā, bet pērn – Liepājā, kur arī tapa zināms, ka 2018. gada 4. maijā par pasākuma norises vietu ir izvēlēta Madona.
Brīvības svētku centrālais pasākums tradicionāli ir Latvijas un ārvalstu bruņoto spēku, Valsts robežsardzes, Valsts policijas, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta un Jaunsardzes vienību un tehnikas parāde, kuru, piemēram, pērn Liepājā kopskaitā klātienē vēroja aptuveni 1500 skatītāju, daudz lielākam skaitam iedzīvotāju parādi skatoties LTV1 tiešraidē. Citus gadus skatītāju skaits ir bijis krietni lielāks un var prognozēt, ka arī Madonā netrūks to, kas vēlēsies klātienē vērot militāro parādi.

Veido darba grupu

Pirms dažām nedēļām Madonas novada pašvaldībā viesojās Latvijas Zemessardzes (ZS) 2. Vidzemes brigādes pārstāvji, ZS 26. Madonas bataljona, arī Valsts robežsardzes, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, kā arī Valsts policijas pārstāvji, lai turpinātu jau iesāktās sarunas par gaidāmo Brīvības svētku svinīgo parādi 2018. gada 4. maijā Madonā.
Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs „Staram" atzina, ka Madonai uzņemt militāro parādi valsts simtgades gadā ir liels pagodinājums un vienlaikus arī atbildība.
– Šī ir lieliska NBS iedibināta tradīcija, kas ļauj cilvēkiem reģionos, kuri nevar apmeklēt 11. novembra parādi Rīgā, klātienē vērot militāro tehniku, ieročus, ekipējumu un aprīkojumu. Nākamgad Brīvības svētku parāde notiks Madonā, un arī pie mums netrūks dažādu ar svētkiem saistītu aktivitāšu, – pastāstīja Agris Lungevičs.
Pērn parādē piedalījās vairāk nekā 500 karavīru, zemessargu, robežsargu, policistu, ugunsdzēsēju glābēju un jaunsargu. To pieņēma valsts bruņoto spēku virspavēlnieks, Valsts prezidents Raimonds Vējonis, kā arī aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis un Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālmajors Leonīds Kalniņš. Var prognozēt, ka arī Madonā piedalīsies augstākā valsts un bruņoto spēku vadība.

Liels gods, bet vienlaikus – atbildība

Agris Lungevičs minēja, ka parādi organizē un finansē Aizsardzības ministrija, taču pašvaldībai lūgts nodrošināt gaismas un skaņas aparatūru.
– Parādes gājiens šobrīd plānots pa Saules ielu – garām lielveikala „Rimi" stāvlaukumam, kurā varētu izvietot tribīnes. Šajā vietā nepieciešams gaismas un skaņas nodrošinājums televīzijas tiešraidei. Pašlaik vēl tāmējam, cik tas varētu izmaksāt. Otrs virziens, kur pašvaldībai jāpieslēdzas, ir ar parādi saistīto pasākumu loģistika. Veidojam darba grupu, kurā darbojas arī Zemessardzes, Robežsardzes, VUGD un Valsts policijas pārstāvji. Tas ir kopīgs darbs, un jau ir ieskicētas katras iestādes atbildības jomas, jo nedz pašvaldība, nedz NBS vieni paši ar tik vērienīga pasākuma norisi nevar tikt galā. Ir daudz dažādu jautājumu – lielāku un mazāku, ar kuru risināšanu jātiek skaidrībā. Piemēram, šajā laikā Madonā uzturēsies gan jaunsargi, gan uz vienu dienu – arī NBS personāls, un mums jādomā, kur šos cilvēkus izmitināt. Jārēķinās arī ar satiksmes ierobežojumiem minētajā Saules ielas rajonā. Vēl pastāv neliela varbūtība, ka tribīnes tiek izvietotas citviet, taču šobrīd plānots, ka parādes centrālā vieta būs stāvlaukums iepretim tirdzniecības vietām, – norādīja domes priekšsēdētājs.
Agris Lungevičs neslēpa, ka pašvaldībai tik vērienīga pasākuma uzņemšana noteikti ir goda un prestiža jautājums, vēl jo vairāk tādēļ, ka parāde tiek rīkota valsts simtgadē, ar ko Madona ieies vēsturē. Vienlaikus tas arī uzliek lielu atbildību, jo visam jābūt organizētam, kā nākas. Taču viņš pauda pārliecību, ka kopīgiem spēkiem tas izdosies.
Raugoties uz ieguvumiem, ko sniedz Brīvības svētku parādes un pārējo ar to saistīto pasākumu norise Madonā, domes priekšsēdētājs akcentēja, ka tā ir laba iespēja pašvaldībai sevi parādīt no labās puses, gūstot plašāku atpazīstamību.
– Ieguvēji būs arī vietējie uzņēmumi, kas savus pakalpojumus varēs piedāvāt parādes dalībniekiem un apmeklētājiem. Daudzi vēlēsies palikt un apmeklēt Saieta laukumā tehnikas paraugdemonstrējumus, līdz ar to radīsies nepieciešamība ieturēt pusdienas. Vēl kāds, iespējams, paliks pa nakti kādā no viesnīcām vai viesu namiem. Šī ir laba peļņas iespēja mūsu uzņēmējiem, – piebilda domes priekšsēdētājs.

27.12.2017.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px