Draudzība ir viena no tām lietām, kas starp cilvēkiem jāstiprina sevišķi rūpīgi, jākopj un jāsaudzē. Draudzība spēlē būtisku lomu brīžos, kad nepieciešama palīdzība vai atbalsts, patīkami arī apzināties, ka ir vienkārši labi draugi, ar kuriem kopā jauki pavadīt laiku. Tāpat ir ar draudzību starp pilsētām – šīs saites ir ne mazāk svarīgas. Daudzas pasaules valstis gadu gaitā izveidojušas ciešas savstarpējās attiecības, to pārstāvjiem braucot ciemos citam pie cita. Draudzības vizīte tiek gaidīta arī Madonā – no 26. līdz 30. jūnijam mūsu pilsētā viesosies ilggadējie draugi no sadraudzības pilsētas Vaijes (Vācija).
Sadarbība starp Madonu un Vaiji aizsākusies jau ļoti sen – deviņdesmitajos gados, kad pirmais nopietnais projekts bijis Madonas slimnīcas rekonstrukcija.
– Tika plānota Madonas slimnīcas pārbūve, bet valsts finansējumu nevarēja piešķirt. Atbalsts nāca no Vaijes, mums tika piešķirti līdzekļi ārstniecības iestādes remontam. Pateicoties šīm finansēm, mūsu slimnīca ir tāda, kāda tā ir tagad. Pēc šī sadarbības projekta sākās draudzība starp Madonas rajonu un Vaiji. Joprojām ik gadu rudens beigās no Vaijes tiek saņemti humānās palīdzības sūtījumi, pamazām iesaistās jauni sadarbības partneri. Vienu gadu viņi brauc ciemos pie mums, citu gadu mēs braucam pie viņiem. Kad ciemiņi ierodas Madonā, parādām viņiem, kas jauns mūsu pašvaldības darbā, iepazīstinām ar ievērojamākajām sporta un kultūras lietām, vietām un objektiem. Madona attīstās, mums ir, ko parādīt, – par savstarpējo sadarbību informēja Madonas novada pašvaldības izpilddirektors Āris Vilšķērsts.
Jāteic, ka delegācijas locekļu skaits būs visai prāvs – 30 cilvēku. Katru gadu Madonā ciemojas citi Vaijes pārstāvji. Madonas apmeklējums ir brīva izvēle, tie, kuriem interesē šī pilsēta un ir vēlme šurp atbraukt, labprāt ierodas Madonā. Kā jau tas tradicionāli notiek katru gadu, arī šogad ciemiņus izmitinās viesģimenēs Madonas, Cesvaines, Ērgļu un Varakļānu novadā. Visas nedēļas garumā viesi varēs iejusties savās pagaidu mājās, dibināt kontaktus ar ģimenēm un iedzīvoties jaunajā vidē. Kā pastāstīja Madonas novada pašvaldības uzņēmējdarbības un tūrisma attīstības nodaļas tūrisma darba organizatore Sanita Soma, daudzo gadu laikā ir izveidojies stabils to ģimeņu loks, kas piekrīt un piedāvā uzņemt viesus savās mājās, bet arī tādas ģimenes, kas līdz šim kustībā nav iesaistījušās, turpmāk tiek aicinātas droši pieteikties, nākot uz Madonas novada pašvaldību un izrādot interesi par iespēju kļūt par viesģimeni kādam no Vaijes atbraukušajam. Jautāta, cik cilvēku parasti izmitina vienā ģimenē, S. Soma atbildēja, ka tās ģimenes, kuras darbojas projektā ilgstoši, izvēlas uzņemt savās mājās jau zināmos ļaudis, draugus, ar kuriem izveidotas labas attiecības. Parasti vienā ģimenē tiek izmitināti viens līdz divi ciemiņi.
– Gadskārtējās draudzības vizītes sastāvdaļa kā allaž būs pieņemšana Madonas novada pašvaldībā, bet pēc tam viesi dosies apskatīt Madonas biznesa inkubatoru, Liezēres pagastā esošo saimniecību „Kalnu medus", kurā saimnieko biškopis Sandris Akmans, kazkopības saimniecību „Burkānciems" Ļaudonas pagastā, kā arī iepazīs alus brūvēšanas tradīcijas Cesvainē.
Tā kā šī vaijiešu vizīte Madonā notiek jau daudzus gadus, esmu izveidojusi bāzi, kurā reģistrētas visas tās vietas, kur esam bijuši. Cenšamies katru reizi atrast citus apskates objektus, lai mūsu ekskursijas galamērķi neatkārtotos, –
teica S. Soma. – Ņemot vērā, ka mums ir nodibināta sadarbība arī ar blakusnovadiem, lūdzam tā novada pārstāvjiem, uz kuru dosimies ciemos, izplānot attiecīgās dienas programmu. Vienu dienu no visām vizītei atvēlētajām veltām Rīgas apskatei. Ciemiņi paši izteikuši vēlmi pilsētu aplūkot, viņiem Rīga ļoti patīk. Viena diena tiek atvēlēta Madonas novada un bijušā rajona dažādu apskates objektu izpētei, bet vēl viena diena – ciemojoties kādā kaimiņu novadā, un šoreiz tie būs Ērgļi.
Kā jau tas ierasts, diena sāksies ar pieņemšanu Ērgļu novada pašvaldībā, tad sekos Ērgļu sociālās aprūpes centra apskate, ciemošanās Jumurdas muižā un brāļu Jurjānu memoriālajā muzejā „Meņģeļi". Diena noslēgsies ar Vaijes mākslinieču sīkplastikas darbu izstādi, kas būs aplūkojama Ērgļu saieta namā. Šo pašu izstādi būs iespējams apskatīt arī Madonas novadpētniecības un mākslas muzejā augusta beigās.
Ciemošanās ietvaros viesi tiks iepazīstināti arī ar Latvijas tūrisma piedāvājumu – šoreiz viņus vedīs uz Kokneses un Skrīveru apkārtni, kā arī dos iespēju ielūkoties Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājumos Rīgā.
Viesošanās Madonā noslēgsies ar kopīgu draudzības vakaru Madonas pilsētas kultūras namā, uz to aicināti gan viesi, gan ģimenes, kas visu nedēļu ciemiņus izmitinās savās mājās. Pēc tam sekos arī par tradīciju kļuvusī ģimeņu diena, kad katra no viesģimenēm plānos savu individuālo atpūtas programmu.
– Kopš notiek vaijiešu ciemošanās Madonā, tiek rīkota arī šī ģimeņu diena. Tā tiek pavadīta pēc katras ģimenes izvēles un ieskatiem, ņemot vērā arī ciemiņu vēlmes un intereses. Šīs dienas mērķis un galvenā doma ir likt sajust viesiem ģimenes dzīvi Latvijā, Latvijas dzīvi. Dažkārt vairākas ģimenes savstarpēji apvienojas, lai izveidotu kopīgu dienas programmu. Savukārt draudzības vakarā, kas notiks vizītes noslēguma dienā, ciemiņi un viesģimenes varēs mierīgā garā atpūsties, parunāties un baudīt arī priekšnesumus. Viens no tiem būs Madonas dāmu deju grupas sagatavotā uzstāšanās, – vēstīja Sanita Soma.
21.06.2019.