Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Gada pēdējā sēde — 27. decembrī

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 19.12.2024.

Burtu lielums

Madonas novada domes kārtējā sēde notiks piektdien, 27. decembrī, sākums pulksten 13. Par to vienojās Madonas novada domes deputāti šajā otrdienā finanšu un attīstības komitejas sēdē. Tā būs šī gada pēdējā Madonas novada domes sēde un norisināsies klātienē.

Domes sēdē tiks apspriesti un pieņemti galīgie lēmumi iepriekš vairākās komitejās izskatītajos jautājumos. Kā esam jau informējuši, finanšu un attīstības komitejā otrdien, 17. decembrī, tika apspriesti 27 jautājumi, tai skaitā visi klātesošie 17 deputāti vienprātīgi bez diskusijām atbalstīja Madonas novada pašvaldības saistošo noteikumu „Braukšanas maksas atvieglojums sabiedriskajā transportā Madonas novadā" izdošanu un sagatavotā lēmuma projekta virzīšanu izlemšanai domes sēdē.
– Minētie saistošie noteikumi sociālo un veselības jautājumu komitejā atgriezās otro reizi. Pirmoreiz pēc izskatīšanas tos nodevām sabiedrības apspriešanai, bet 11. decembrī jau tos izvērtējām, ņemot vērā izteiktos priekšlikumus. Vairāk nekā 240 iedzīvotāju bija parakstījušies par to, lai mēs tomēr nešķirotu pensijas vecumu sasniegušos pēc tā, vai tie strādā algotu darbu vai nestrādā. Komiteja atbal-
stīja priekšlikumu „Madonas" lotē jeb reģionālās nozīmes pārvadājuma tīkla daļā piešķirt atlaidi 50 % apmērā no biļetes cenas sabiedriskajā transportā visiem vecuma pensijas un sociālā nodrošinājuma pabalsta saņēmējiem, kuri sasnieguši vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamo vecumu, – informēja Madonas novada domes deputāts, sociālo un veselības jautājumu komitejas priekšsēdētājs Andris Sakne, aicinot kolēģus atbalstīt viņa vadītās komitejas lēmumu. Kā Andris Sakne ne reizi vien ir uzsvēris arī laikrakstam, viņš vienmēr ir bijis par to, ka jāpalīdz tiem, kas vēl nevar, un tiem, kuri vairs nevar, un tas esot pašvaldības pienākums.
Pēc balsojuma komitejas sēdē gandrīz vai ar simtprocentīgu pārliecību var prognozēt, ka lielais Madonas novads valstī būs pirmais, kur pensijas vecumu sasniegušie „Madonas" lotē visā novada teritorijā varēs braukt par puscenu.
Finanšu un attīstības komitejas sēdē vairāki jautājumi izraisīja plašākas diskusijas. Deputāti apsprieda arī ieceri veidot jaunu struktūrvienību – transporta loģistikas nodaļu, un vairākums to novērtēja pozitīvi. Tika analizēta arī pašvaldības autoparka pārvaldnieka Jura Jakovļeva līdz šim paveiktais, kā arī viņa pienākumi un turpmāk darāmais. Sākumā nodaļā viņš strādās viens, bet tika pieļauts, ka nākotnē varētu izveidot vēl kādu štata vienību, piesaistot loģistikas speciālistu, jo darbalauks, centralizējot transporta pārvadājumus pašvaldībā, ir plašs un tas jebkurā gadījumā dos ietaupījumu, tam būs pozitīva finanšu ietekme.
Kā atzīmēja Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks komunālās saimniecības, teritoriālās pārvaldības un attīstības jautājumos Aigars Šķēls, pozitīvas izmaiņas ir jau panāktas. Piemēram, lai noklātu administrācijas darbinieku pieprasījumu, „pie sētas" vairs nav jāstāv septiņām mašīnām, pietiek ar četrām.
– Runājot par autobusiem, arī tos iestādes var pasūtīt, bet ir vēl viena lieta, kas jākontrolē, – tas ir vadītāja braukšanas laiks, cik viņš drīkst braukt. Un to iestādes savā starpā nesakoordinēs, tam līdzi jāseko vienam cilvēkam. Ir gadījumi, kad šoferi ir pārbraukuši savu laiku, ko atļauj likumdošana, līdz ar to autobusam ir dienu jānostāv „pie sētas", kamēr atkal var doties ceļā. Taču šajā gadījumā, ja braukšanu nevar atlikt, ir jāpērk ārpakalpojums, un tas ir jāadministrē, ko pašvaldības autoparka pārvaldnieks jau dara, un nekādu administratīvu apgrūtinājumu tas nerada. Šī sistēma darbojas nepilnu gadu, un mēs jau esam pārliecinājušies par uzlabojumiem un to, ka pilsētas iestāžu vajadzību noklāšanai tiek izmantoti autobusi arī no tuvākajiem pagastiem. Mēs esam sākuši efektīvāk izmantot savu autoparku. Nākamais pienesums ir saistīts ar detalizētu sabiedriskā transporta un pārvadātāja sniegto pakalpojumu analīzi. Esam uzrakstījuši virkni iesniegumu Autotransporta direkcijai par maršrutu izmaiņām 10-20 minūšu griezumā vienā vai otrā virzienā, lai tos izmantotu skolēni un mēs attiecīgi varētu izslēgt savus pārvadājumus, – uzsvēra Aigars Šķēls.
Savukārt Madonas novada pašvaldības izpilddirektors Uģis Fjodorovs atzīmēja, ka neviens autobuss nevar braukt bez pieteikuma un rīkojuma, katrs maršruts, kā to prasa likumdošana, tiek norīkots, un šo birokrātisko ķēdi nav iespējams izslēgt . Viņš atzīmēja, ka transporta saimniecība novadā ir liela un vidējais autobusu vecums ir 15 gadi, līdz ar to ir ļoti lielas remontizmaksas. Lai nodrošinātu pilnvērtīgus skolēnu pārvadājumus, ir jāveic diezgan liels darbs un jādomā, kā to labāk izdarīt, izmantojot gan pašvaldības autotransportu, gan ārpakalpojumus, gan meklējot citus risinājumus saistībā ar maršrutu izvēli sabiedriskajos pārvadājumos. Viņš informēja arī par pašvaldības autoparka pārvaldnieka pienākumiem, izceļot uzdevumu nodrošināt efektīvu skolēnu pārvadājumu loģistiku. Pārvaldniekam ir arī virkne citu pienākumu, kas jāveic. Viņš piedalās jaunu sabiedriskā transporta izmantošanas noteikumu izstrādē, kas patlaban pašvaldībā top.
Atskatoties uz 2024. gadā paveikto, Madonas novada pašvaldības izpilddirektors atzīmēja, ka ir izveidota vienota skolēnu loģistikas uzraudzības sistēma, ieviesta vienota koplietošanas transporta izmantošanas sistēma, kas darbojas jau no vasaras vidus un savu efektivitāti pierādījusi. Nav nepieciešama cilvēku iesaiste, jo šī sistēma tiek realizēta, izmantojot elektronisko kalendāru un lietvedībā pieejamās transporta atslēgas, kā arī iesniedzot atskaiti, bet pārvaldnieks mēneša beigās visu apkopo un iesniedz grāmatvedībā. Ir ieviesta jauna vienota maršruta atskaišu forma un citi uzlabojumi.
Madonas novada domes deputāts Andris Sakne atzīmēja, ka šajā saspringtajā situācijā jādomā, kā izdzīvot, tāpēc ir jātaupa līdzekļi un vairāk jādomā par loģistiku, lai sniegtu lētākus, bet ne mazāk kvalitatīvus pakalpojumus. Viņš pozitīvi novērtēja iecerēto transporta loģistikas nodaļas izveidi, kā arī pieļāva, ka, pārņemot visu novada autotransportu – gan autobusus, gan vieglo transportu – šajā nodaļā, iespējams, būs nepieciešams kāds uzskaitvedis vai cits darbinieks.
Arī Madonas novada domes deputāts Arvīds Greidiņš pauda atbalstu transporta loģistikas nodaļas izveidei. Viņa skatījumā, tas ir pamatots loģisks solis un bažām neesot pamata, jo tas dzīvē sen esot pierādījies, ka transportam ir jāatrodas vienas nodaļas rīcībā, un par to viņš esot arī pats pārliecinājies, kad iepriekš vadījis iestādi.
Jāatzīmē, ka šīs izmaiņas galvenokārt tiek ieviestas, izmantojot pašvaldības transportu Madonas pilsētā – tas esot pirmais solis, kas attiecas uz tiešo pakļautību, bet perspektīvā iesāktā reforma varbūt aizies arī uz apvienību un pagastu pārvaldniekiem.
– Mēs esam liela ceļa sākumā, bet ieguvumus, ieviešot jauno sistēmu, šajā pusgadā esam jau sajutuši, – atzina Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks komunālās saimniecības, teritoriālās pārvaldības un attīstības jautājumos Aigars Šķēls.

20.12.2024.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px