Ir sakustējies jautājums par Valdemāra bulvāra 12, kur atrodas vēsturiska Madonas ēka, sakārtošanu un izmantošanu; īpašums jau pirms laiciņa iegādāts no pašvaldības, lai tur ar laiku izveidotu restorānu un viesnīcu. Nupat domē arī ticis iesniegts lūgums iegūt papildu zemi no pašvaldības Raiņa ielā 16a, lai varētu izveidot piebraucamo ceļu un stāvlaukumu potenciālajiem uzņēmuma klientiem, jo īpašumam nav pašam sava iebraucamā ceļa. Šobrīd piekļūšana ir caur Valdemāra bulvāra 14 daudzdzīvokļu mājas pagalmu.
Lūgums atsavināt zemesgabalu
Jau šā gada 18. maijā Madonas novada pašvaldībā saņemts iesniegums ar lūgumu atsavināt pašvaldībai piederošu zemesgabalu Raiņa ielā 16a, Madonā, kadastra Nr. 70010011347, 885 kvadrātmetru platībā, kas robežojas ar iesniedzējam piederošu zemesgabalu Valdemāra bulvārī 12. Īpašums, ko iesniedzējs iegādājās Madonas novada pašvaldības rīkotajā izsolē pagājušā gada rudenī, zināms kā fotogrāfa Jāņa Glīznieka nams. Ir ieplānota tā rekonstrukcija, atjaunošana, padarot arhitektoniski skaisto ēku publiski pieejamu.
– Īpašnieks ir veiksmīgs uzņēmējs, kas sākotnēji piedalījās, ja nemaldos, „Madona var labāk!" konkursā, izveidoja „Kebabostu", kas iet uz urrā. Šo vēsturisko ēku viņi iecerējuši atjaunot, renovēt, pirmajā stāvā izveidojot restorānu patiesā šī vārda izpratnē. Savukārt otrajā ēkas stāvā varētu būt viesnīcas tipa istabiņas. Problemātika – šim īpašumam pašreiz piekļuve ir caur daudzdzīvokļu mājas iekšpagalmu, par ko jau ir sācis veidoties konflikts. Sākot projektēt, saskaņot darbus Valdemāra bulvāra 12 ēkā ar blakus īpašniekiem, no daudzdzīvokļu mājas viņam pateikts, ka netiks ļauts braukāt caur šīs mājas zemi un tur turēt klientu mašīnas, – Madonas novada pašvaldības domes uzņēmējdarbības, teritoriālo un vides jautājumu komitejas oktobra sēdē informēja Madonas pilsētas pārvaldnieks Guntis Ķeveris.
Tādēļ, meklējot risinājumu piebraukšanas un stāvlaukuma problēmai, tapis iesniegums ar lūgumu atsavināt pašvaldībai piederošo zemesgabalu Raiņa ielā 16a. Esošajam īpašumam nav sava piebraucamā ceļa, kā arī īpašums ir pārāk neliels, lai uz tā varētu izbūvēt stāvlaukumu. Guntis Ķeveris piebilda: – Zemesgabalā 16a pieteicējs ir ieinteresēts, lai varētu izbūvēt iebraucamo ceļu caur garāžu daļu, kur ir servitūta ceļš, tādējādi pie īpašuma varētu piebraukt no Gaujas ielas puses. Klientiem tiktu izveidots stāvlaukums, lai cilvēki nebrauktu no daudzdzīvokļu mājas puses.
Saskaņā ar Madonas novada Teritorijas plānojumu 2013.-2025. gadam zemesgabala lietošanas mērķis noteikts – individuālo dzīvojamo māju apbūve, un minētais zemesgabals nav nepieciešams pašvaldībai tās funkciju nodrošināšanai.
Turpat netālu atrodas vidusskola, konkrēti – stadions, tādēļ izskanēja jautājums, vai pašvaldības zemesgabals primāri nav vajadzīgs skolas vajadzībām kādu ieceru īstenošanai. Madonas pilsētas pārvaldnieks domes sēdē, kas norisinājās 29. oktobrī, atbildēja, ka vidusskolai šis zemesgabals nav nepieciešams, to ir grūti izmantot augstās nogāzes dēļ, kas šķir šo zemesgabalu no sporta laukuma. Šai vietā savulaik bijis karjers, tādēļ dabā ir 6-7 metrus stāvs kāpums tieši blakus vidusskolas sporta laukumam; no blakusesošā zemesgabala skolas teritoriju atdalīs žogs, piekalnītē tikšot veidota skatītāju zona.
Ierosinājums iznomāt
Tomēr domes sēdē domes priekšsēdētāja vietnieks Ivars Miķelsons un deputāts Andrejs Ceļapīters iebilda idejai zemesgabalu tik centrālā vietā atsavināt, ierosinot to iznomāt. – Esmu pret to, ka idejas vārdā pilsētā pārdod zemi, pat ja tur plānots lielveikals vai stāvlaukums. Protams, var pārdot zemi ar nosacījumiem, kas jāizpilda, bet tas pašvaldībai ir lieks apgrūtinājums. Kas liedz uzņēmējam kaut vai 100 gadu iznomāt zemi, kur izveidotu stāvlaukumu? Ir ļoti labi, ka ir šīs idejas, bet, ja tās neizpilda un beigās neizbūvē, tad sanāk, ka esam pārdevuši zemi ļoti centrālā vietā, –
diskutēja Ivars Miķelsons. Viņam piekrita Andrejs Ceļapīters: – Lai cilvēks uzbūvē, tad varam lemt par atsavināšanu. Līdzīgi kā veikals „Mājai un Dārzam", kādus gadus 15 nomāja zemi, ko nupat nesen viņiem pārdevām. Kamēr darbi ir plānu un ideju līmenī, pašvaldībai nevajadzētu steigties ar atsavināšanu.
Atliek uz vēlāku laiku
Diskusiju noslēgumā, kā atzina Guntis Ķeveris, atsavināšanas vai iznomāšanas jautājums Raiņa ielas 16a zemesgabalam tomēr jāatliek uz vēlāku laiku, jo, izstaigājot dabā šo teritoriju, nācies secināt, ka izbūvēt piebraucamo ceļu un stāvlaukumu no Gaujas ielas puses Valdemāra bulvāra 12 īpašumam būs ļoti problemātiski. Uz pašvaldības zemes konstatēta nelegāla būvniecība, ir izbūvēti pagrabi zem zemes, tādēļ patlaban no šīs puses nemaz nevarētu piebraukt. Tādēļ šobrīd jautājums tiek noņemts no dienaskārtības; Guntis Ķeveris arī piedalījies pēdējā Valdemāra bulvāra 14 daudzdzīvokļu mājas kopsapulcē, lai runātu par šo jautājumu. Kā viens no iespējamiem risinājumiem domes sēdē tika izteikts priekšlikums Valdemāra bulvāra 14 un 12 īpašniekiem veidot kopēju, plašāku stāvlaukumu, ko varētu izmantot gan daudzdzīvokļu mājas, gan vēsturiskās ēkas vajadzībām. Ja kļūšot aktuāla lielāka stāvlaukuma izveide, lems par atgriešanos pie šī jautājuma. Deputāti ar vairākumu, balsojumā atturoties Andrim Saknem, lēma jautājumu virzīt atkārtotai izskatīšanai uzņēmējdarbības, teritoriālo un vides jautājumu komitejā.
11.11.2020.