Sācies aktīvs laiks dārza darbiem, un šis pavasaris ogulāju, augļukoku un košumaugu stādīšanai ir ļoti labvēlīgs. Par to liecināja arī kupli apmeklētais Madonas Stādu tirgus, ko organizēja Madonas novada pašvaldības uzņēmējdarbības un tūrisma attīstības nodaļa.
28. aprīļa gadatirgus sestdienā visi stādu tirgotāji bija izvietojušies vienā ielā – virzienā no kultūras nama, turpinoties Valmieras ielā, bet Saieta laukumā – apmetušies mājražotāji, amatnieki, rokdarbnieki, dārza tehnikas un instrumentu ražotāji un tirgotāji – pavisam vairāk nekā 200 tirdzniecības vietu, ieskaitot telti "Ražots Madonas novadā".
Stādu tirgū piedalījās gan Madonas novada dārzniecības, gan amatieri un profesionālie audzētāji no dažādiem Latvijas novadiem un pilsētām – Gulbenes, Alūksnes, Lielvārdes, Valmieras, Rīgas, Rēzeknes, Siguldas, Jēkabpils u. c. Todien paralēli notika stādu gadatirgi arī citās Latvijas pilsētās, tāpēc stādaudzētāji, kas bija ieradušies Madonā, par pircēju aktīvo interesi bija gandarīti.
Piedāvājums bija ļoti bagātīgs – augļukoku, ogukrūmu, mūžzaļo, dekoratīvo košumkrūmu stādi, zemeņu, kazeņu un aveņu stādi, ziemcietes, vasaras puķes, tomātu, paprikas, gurķu, garšaugu dēsti, rozes, sīksīpoliņi, dārza pupiņas… Pieprasīti bija sadiedzēti agrīno šķirņu sēklas kartupeļi par 0,40-0,50 eiro/kg, ko ātri vien izpirka, jo daudzos piemājas dārzos jau stāda agros kartupeļus. Liels bija atraitnīšu piedāvājums, un arī tās daudzi iegādājās, zinot, ka šīs puķes ir izturīgas, aukstuma nebaidās.
Kurus stādus izvēlēties – kailsakņu vai konteineros? Kailsakņi bija lētāki, un daudzi pirka tos, jo stādīšana bija ieplānota visdrīzākajā laikā.
Tā kā ir beidzamais laiks zemeņu stādīšanai, labi pirka lauka zemeņu stādus (maksāja no 0,25 līdz 0,50 eiro stāds), kā arī remontantās zemenes.
Uzrunātais Raimonds Kozlovskis no dārzniecības Jēkabpils pusē bija atvedis plašu dēstu piedāvājumu – gan siltumnīcai, gan laukam un puķu dobēm: – Visa lielā stādīšana vēl priekšā. Katru pavasari uznāk aukstums, un ļaudis vēl baidās dēstus izstādīt, nogaida ar stādīšanu. Ja pērk, tad tos, kas ir sala izturīgi – lapu salātus, garšaugus, kāpostus, samtenes…
Bērzaunes pagasta "Alpu terašu" saimniece Ilze Bākule par šo pavasari sacīja: – Viss kārtībā, saulīte ir, un atraitnītes esam izaudzējuši bez apkures. Galvenais, ka šajā tirgū ir jūtama interese par stādiem. Uz tirgu atvedām arī ziemcietes un visu to, ko tagad jau drīkst izstādīt, lai nenosaltu. Pilsētnieki pērk nokarenās zemenes, puķes balkoniem.
Uz jautājumu par to, kā dārzniecībā viss ir pārziemojis, "Zītaru ziedu" saimnieks no Kalsnavas pagasta Ilvars Krūmiņš atbildēja: – Viss ir labi, martā gan bija lielāks aukstums, bet to pārdzīvojām. Ceru, ka tik garš un vēss pavasaris, ar tik lielu siltumnīcu apkurināšanu, kāds bija pagājušajā gadā, vairs neatkārtosies. Mums ir saaudzēts visa kā gana, pirmā tika iesēta paprika jau 20. janvārī, tāpēc tagad stādi ir vareni. Pircēji gan vēl nesteidzas visu stādīt, jo baidās salnu. Būs jau arī vēl citi stādu tirdziņi, kā arī dosimies izbraukuma tirdzniecībā uz Madonu nedēļas nogalēs.
02.05.2018.