Madonas novada pašvaldības dome pieņēmusi lēmumu no šī gada 1. septembra veikt izmaiņas Ērgļu pirmsskolas izglītības iestādes (PII) „Pienenīte” darbībā. Turpmāk visas iestādes izglītības programmas tiks īstenotas tikai centrālajā ēkā Ērgļos, pārtraucot mācību darbu grupās, kas līdz šim darbojās Sausnējas un Vestienas pagastā.
Jautājums par atsevišķo grupiņu saglabāšanu pagastos pašvaldības dienaskārtībā bija jau pirms trim gadiem. Toreiz, uzklausot vecāku vēlmes un cerot uz pozitīvām iezīmēm, pieņemts lēmums turpināt PII „Pienenīte" programmu īstenošanu arī Sausnējas „Rītos" un Vestienas „Vāverītēs". Toreiz bija 12 bērni Sausnējā un Vestienā pat 18, taču šo triju gadu laikā ir sarucis līdz sešiem katrā.
Realitātē bērnu skaits ir būtiski sarucis un demogrāfiskā līkne turpina ievērojami kristies. Vestienas pagastā 2024. un 2025. gadā deklarēti vien pa diviem jaundzimušajiem katrā gadā. Savukārt Sausnējas pagastā situācija ir vēl skarbāka – 2025. gadā nav reģistrēts neviens jaundzimušais, bet 2024. gadā – tikai viens bērns. Pašlaik abās vietās pirmsskolas programmu apgūst vien seši bērni katrā, no kuriem vairāki šoruden uzsāks skolas gaitas, tādējādi bērnu skaits grupās kļūtu vēl mazāks.
Komentāru sniedz PII „Pienenīte" vadītāja Everita Elizabete Zaretoka: – Es un mans vīra kungs esam tā divu bērniņu ģimene, kas pirms četriem gadiem pārcēlāmies no Mārupes uz Ērgļiem ar skaistu skatu nākotnē, jo šeit bija vidusskola, pirmsskola. Pirms trim gadiem, kad sāku strādāt pirmsskolā par vadītāju, notika pirmā cīņa par to, lai saglabātu grupiņu Sausnējā, jo tolaik jau gatavojās šo grupiņu slēgt. Kopā ar vecākiem iestājāmies par to, ka Sausnējas izglītības īstenošanas vietai ir jāpastāv. Izglītība, medicīna un valsts aizsardzība nav jomas, ko var vērtēt tikai pēc rentabilitātes – tās ir valsts pamatvērtības.
Sausnējas bērnu vecāki ir cienījami cilvēki – skolotāji, lauksaimnieki, uzņēmēji, kas godprātīgi strādā un maksā nodokļus. Tāpēc ir sāpīgi redzēt, ka valsts pret šo kopienu ne vienmēr izturas ar tādu pašu cieņu.
2023. gada maijā mums izdevās Sausnējas grupu noturēt, lai gan Izglītības pārvalde bija ļoti pret, bet par laimi deputāti mūs uzklausīja un paldies tiem, kuri nobalsoja par labu mums, ļaujot noturēties vēl trīs gadus. Īpašs paldies toreizējai deputātei Vitai Robaltei, kura iestājās par to, ka laukiem ir jādzīvo. Šobrīd Vestienā mācās seši bērni, no kuriem četri šogad beigs pirmsskolu un grupiņā paliek divas māsiņas. Savukārt Sausnējā šobrīd mācās seši bērni, no kuriem viens pavasarī beigs gaitas dārziņā. Tā kā vēsmas par grupu slēgšanu uzvirmoja jau pērn septembrī, neoficiāli rīkoju sapulces gan ar Vestienas, gan Sausnējas grupu bērnu vecākiem, skaidrojot, ka straujā bērnu skaita sarukuma dēļ lēmums par grupu slēgšanu būs neizbēgams. Bažījāmies, ka abas grupas slēgs jau janvārī, taču par laimi ir dots laiks, lai pielāgotos jaunajiem apstākļiem un ikdienas ritmam.
PII „Pienenīte" vadītāja dzīvo pēc pārliecības, ka laukiem ir jāpastāv. Tomēr valsts politika pēdējo divdesmit gadu laikā bieži rāda pretējo – tiek slēgtas skolas, slimnīcas un pirmsskolas grupas. Tas rada sajūtu, ka laukos dzīvojošo vajadzības kļūst arvien mazāk svarīgas.
– Vecākiem, protams, sāp sirds. Diemžēl valsts politika gadiem ved uz to, ka laukos izglītības iespēju kļūst arvien mazāk, to bieži pamatojot ar dzimstības samazināšanos. Arī princips "nauda seko skolēnam" veicina izglītības koncentrēšanos lielākās pilsētās. Esmu vecāku pusē un par izglītību laukos, taču saprotam, ka šie procesi ir kā milzīga lokomotīve, kas virzās uz priekšu. Kad tika pieņemts oficiālais domes lēmums, vecāki jau bija emocionāli tam gatavi un sapratuši, ka līdz septembrim būs jāpielāgojas un bērniem būs jāmācās citur, – stāsta Everita Elizabete Zaretoka.
Līdz 2026. gada jūnija beigām Sausnējas un Vestienas grupiņu audzēkņu gaitas turpināsies līdzšinējās adresēs, sniedzot ģimenēm laiku sagatavoties jaunajam mācību cēlienam. Sākot ar 2026./2027. mācību gadu, visas mācību programmas, speciālistu atbalsts un resursi tiks koncentrēti PII „Pienenīte" telpās Ērgļos. Iestādes vadība prioritāri izvērtēs iespējas esošajiem darbiniekiem, kuri strādāja pagastu grupās, turpināt darba gaitas Ērgļos. Sausnējas vecāki šādu iespēju noraida un uzskata par necilvēcīgu – likt mazus bērnus autobusā. Vienīgi Vestienas māsiņām, iespējams, būs nepieciešams transports.
Diemžēl šis lēmums vēlreiz apliecina, ka laukos bērnu un viņu vecāku intereses bieži tiek pakārtotas skaitļiem, nevis cilvēkiem. Mazie pagasti tiek vērtēti tikai pēc audzēkņu skaita, nevis pēc kopienas ilgtermiņa attīstības. Tas rada jautājumu – vai kāds vispār ir izvērtējis pirmsskolu slēgšanas ilgtermiņa ietekmi uz laukiem un vietējām kopienām?
17.03.2026.