7. augusta vētra ievērojamus postījumus nodarīja arī vairākās apdzīvotās vietās Madonas novadā, tai skaitā daudzdzīvokļu ēkai Madonā, Rīgas ielā 17 tika norauts jumts.
SIA "Madonas namsaimnieks" valdes loceklis Oskars Janovičs laikrakstu vakar informēja, ka vētrā nopostītais jumts šajā daudzdzīvokļu mājā ir atjaunots. Būvdarbi ir pabeigti, veiksmīgi atrisināts arī jautājums par kredīta ņemšanu – nepieciešamā aizdevuma summa ir jau saņemta.
– Desmit no 18 dzīvokļu īpašniekiem izmantoja iespēju savu domājamo daļu samaksāt uzreiz, lai nebūtu jāmaksā kredīta procenti. Pozitīvu lēmumu attiecībā uz pašvaldībai piederošajiem trim dzīvokļiem šajā mājā pieņēma arī Madonas novada dome, piešķirot nepieciešamo līdzfinansējumu, līdz ar to kredītsaistības ir uzņēmušies 8 dzīvokļu īpašnieki. Taču ir iespēja arī viņiem savu daļu nomaksāt pirms laika, tikai tad uzreiz pilnā apmērā ir jāsamaksā visa atlikusī summa, un tādā gadījumā nekādas papildus komisijas naudas bankai nebūs jāmaksā. Var būt arī tā, ka, piemēram, kredītu sedz kādus trīs četrus gadus, bet tad nolemj samaksāt visu atlikušo summu, – atzīmēja Oskars Janovičs.
Viņš uzsvēra, ka māja ir saņēmusi arī valsts un pašvaldības atbalstu vētras postījumu likvidēšanai. Savukārt SIA "Madonas namsaimnieks" operatīvi organizēja un sedza vētras postījumu savākšanu, atbrīvoja iebraucamo ceļu un mājai piegulošo teritoriju. Jau pirmajā dienā tika piepildīti un aizvesti vairāki konteineri, bet to noglabāšanas izmaksas sedza Madonas novada pašvaldība.
Lēmumu par Madonas novada pašvaldības līdzfinansējumu dome pieņēma 31. augusta sēdē. Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs informēja, ka pēc vētras nekavējoties tika uzsākti nopostītā jumta avārijas novēršanas darbi ēkā Madonā, Rīgas ielā 17, to pārklājot ar plēvi, kā arī momentā tika meklēts būvnieks un tāmēti izdevumi jumta seguma atjaunošanai. Notikusi arī iedzīvotāju sapulce, kurā piedalījās Madonas novada priekšsēdētājs Agris Lungevičs, Madonas pilsētas pārvaldnieks Guntis Ķeveris un mājas apsaimniekotāja pārstāvis – SIA "Madonas namsaimnieks" valdes loceklis Oskars Janovičs. Tajā vienojušies par turpmāk darāmajiem darbiem. Runājot par atbalstu, domes priekšsēdētājs minēja trīs soļus – valsts un pašvaldības kopīgi izstrādāto atbalsta mehānismu vētrā cietušo māju jumtiem – 20 eiro par kvadrātmetru daudzdzīvokļu ēkām (pusi sedz pašvaldība, pusi – valsts). Otrais palīdzības veids ir vētrā radīto atkritumu savākšana un noglabāšana poligonos – to apmaksa ir jau veikta. Trešais atbalsta veids skar tieši jumta seguma atjaunošanu. Kopējā tāme šai mājai Madonā, Rīgas ielā 17 ir ap 59 000 eiro, no kuriem 8200 eiro ir pašvaldības un valsts kopīgais krīzes atbalsts, bet par pārējo daļu ir jāņem kredīts. Mājas iedzīvotāji sapulcē pauduši apņēmību ņemt kredītu, pabeigt būvdarbus un atjaunot jumtu. Turklāt aizdevuma summa samazināsies, jo daļa dzīvokļu īpašnieku ir gatava savu daļu samaksāt uzreiz. Arī pašvaldība šajā ēkā piederošiem dzīvokļiem savu daļu varētu samaksāt uzreiz.
Arī Madonas pilsētas pārvaldnieks Guntis Ķeveris uzteica pašu iedzīvotāju apņēmību un ieinteresētību ātrāk atjaunot jumta segumu. Daļa iedzīvotāju jau sapulcē paziņoja, ka savu daļu viņi nosegs uzreiz, jo summa neesot tik liela, lai to nevarētu izdarīt. Arī pensionāri pauduši apņēmību, ka mēģinās to nomaksāt pilnā apmērā, lai ilgtermiņā nebūtu jāmaksā kredīta procenti, jo tie 15 gados sastādīšot lielāku summu nekā ieguldījums jumta remontā. Turklāt, ja vairāk piedalīsies ar vienreizēju maksājumu, tad arī pārējie, kam nav šādas iespējas, būs ieguvēji, jo tādā gadījumā samazināsies arī kopējā procentu maksājumu summa.
Savukārt Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aigars Šķēls pievērsa uzmanību secinājumam, cik svarīgi ir apsaimniekot daudzdzīvokļu mājas. – Tiekoties ar iedzīvotājiem, es vienmēr to esmu skaidrojis un arī jautājis, ko jūs darītu, ja jūsu mājai tiktu norauts jumts. Ja šai mājai Madonā, Rīgas ielā 17 nebūtu apsaimniekotāja, mēs nekādi nevarētu iesaistīties palīdzības nodrošināšanā iedzīvotājiem, jo nebūtu, kas iedzīvotāju vārdā noslēgtu līgumu ar būvuzņēmēju un arī kredīta ņemšanu. Tas ir kārtējais pierādījums, ka koplietošanas mājām apsaimniekošana ir kategoriski vajadzīga. Bez tās šādā situācijā esam bezspēcīgi, – uzsvēra Aigars Šķēls.
Dome nolēma piešķirt līdzfinansējumu 8683 eiro apmērā (ieskaitot PVN) vētrā cietušās daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas Rīgas ielā 17, Madonā, jumta seguma atjaunošanai atbilstoši īpašuma domājamām daļām pašvaldības īpašumos – dzīvokļos Nr. 4, Nr. 5 un Nr. 9 no Madonas novada pašvaldības 2023. gada budžeta nesadalītajiem līdzekļiem.
17.10.2023.