Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Atbalsts studijām medicīnā

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 18.09.2018.

Burtu lielums

Madonas novada pašvaldības dome kārtējā sēdē 30. augustā izskatīja divus ar stipendiju piešķiršanu studijām medicīnā saistītus jautājumus.

Madonas novada pašvaldības izglītības nodaļas vadītāja Solvita Seržāne informēja par pašvaldībā saņemtajiem studējošo iesniegumiem piešķirt stipendiju studijām medicīnā.

Piešķir 100% apmērā
Viens no tiem, kas lūdza piešķirt stipendiju, ir Rīgas Stradiņa universitātes rezidentūras students, kurš, izglītības nodaļas vadītājas vārdiem runājot, bez 5 minūtēm ir jau traumatologs-ortopēds.
– Pašvaldības saistošie noteikumi par Madonas novada pašvaldības stipendiju piešķiršanas kārtību nosaka, ka stipendiju studijām rezidentūrā var piešķirt 100% apmērā no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas, ieturot likumdošanā paredzētos nodokļus. Šis rezidentūrā studējošais students studē par valsts budžeta līdzekļiem un saņem Madonas slimnīcas stipendiju, bet tas neizslēdz iespēju arī pašvaldībai sniegt finansiālu atbalstu, lai studējošais medicīnā pilnībā varētu nodoties studijām. Slimnīca bez labiem speciālistiem būs tikai „četras sienas". Līdzīgs precedents, kad esam pieņēmuši lēmumu par stipendijas piešķiršanu 100% apmērā, mums novadā jau ir, – situāciju raksturoja Solvita Seržāne.
Arī Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Zigfrīds Gora akcentēja pašvaldības sniegtā finansiālā atbalsta nozīmi, to, ka Madonas slimnīcai tik tiešām vajadzīgi jauni speciālisti un ka šāda pašvaldības politika, piešķirot stipendijas studijām medicīnā, nes augļus.
Dome nolēma piešķirt stipendiju 100% apmērā no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas, ieturot likumdošanā noteiktos nodokļus, rezidentūras studijām medicīnā Rīgas Stradiņa universitātē, specialitātē traumatologs-ortopēds no budžetā nesadalītajiem līdzekļiem.
Tika uzdots pašvaldības juridiskajai nodaļai sagatavot līgumu ar konkrēto studentu par ikmēneša stipendijas saņemšanu laika posmā no 2018. gada 1. septembra līdz 2019. gada 30. septembrim, bet izglītības nodaļai veikt kontroli par līguma saistību izpildi.

Raisās diskusija
Izskatot otro iesniegumu par stipendijas piešķiršanu studijām medicīnā, deputātu vidū izraisījās diskusija.
– Arī šajā gadījumā runa ir par studenti, kura studē medicīnu, bet situācija ir nedaudz citādāka. Viņa ir pabeigusi trīs kursus, tātad tas ir pirmais posms medicīnā. Pašvaldības noteikumi par stipendiju piešķiršanas kārtību ļauj piešķirt stipendiju, arī vēl studējot 1. līmenī. Telefoniski sazinājos ar iesnieguma iesniedzēju, kura ir izvēles priekšā, kādā profesijā specializēties. Interese viņai esot par acu ārsta profesiju, bet varbūt viņa var izvēlēties arī kādu no tām specialitātēm, kas ir saistošas tieši mūsu novadam. Mēs esam ieinteresēti piesaistīt speciālistus Madonai, tāpēc arī ir šie stipendiju piešķīrumi medicīnas studijām. Protams, nav garantijas, ka viņi arī atnāks strādāt uz mūsu pusi, bet mēs tomēr veidojam noskaņu un, piešķirot stipendijas, darām zināmu, ka gaidām jaunos speciālistus. Līgumā tas viss tiek atrunāts, bet ir jāsaprot, ka šajā brīdī nedaudz riskējam, – akcentēja Solvita Seržāne.
Domes deputāte, kultūras un sporta jautājumu komitejas priekšsēdētāja Antra Gotlaufa uzsvēra, ka šo kārtību un pašvaldības noteikumus par stipendiju piešķiršanu studijām medicīnā vajadzētu pilnveidot. Studentam kādu laiku tomēr būtu jāpamācās, lai saprastu, vai izvēlējies īsto profesiju, bet pašvaldība finansiālu palīdzību varētu sniegt pēdējā studiju posmā, lai strādāt viņš nāktu uz Madonu.
– Manuprāt, tas nav īsti pareizi, ka jau 1. posmā mēs sniedzam šādu atbalstu, kad jaunietis ir tikai izvēlējies studēt medicīnu. Tādā gadījumā šādu precedentu būs ļoti daudz, – uzsvēra Antra Gotlaufa.
Izglītības nodaļas vadītāja Solvita Seržāne atzina, ka šādi precedenti var būt arī turpmāk, bet tas bija jāņem vērā, izstrādājot noteikumus par stipendiju piešķiršanas kārtību.
– Mēs esam grozījuši medicīnas speciālistu sarakstu un to papildinājuši ar ģimenes ārstiem, jo mums arī tie ir vajadzīgi, lai gan tā it kā nav Madonas slimnīcas kompetence. Šobrīd kāda jauniete, kura pabeidza 6. kursu medicīnā, šī kursa laikā saņēma mūsu pašvaldības stipendiju. Šajā gadījumā, par kuru lemjam šajā sēdē, runa ir par stipendijas piešķiršanu, sākot no 4. kursa. Mēs paši šos noteikumus esam izstrādājuši, un studējošie šo iespēju izmanto. Kā šo sistēmu varētu pilnveidot? Patlaban pašvaldība izskata katru iesniegumu, bet stipendiju budžeta apmēru varētu noteikt jau gada garumā, rīkot pat konkursu, lai varētu pieteikties visi interesenti un tad stipendijas piešķirtu attiecībā pret šo budžetu. Tāda prakse ir arī citās pašvaldībās, bet mēs izskatām katru iesniegumu individuāli. Pagaidām tādu iesniegumu nav daudz, – atzīmēja Solvita Seržāne.

Risks minimāls
Deputāts Andris Dombrovskis pauda, ka viņš gan noteikti balsos par stipendijas piešķiršanu arī 1. posmā medicīnā studējošai jaunietei.
– Jāņem vērā, cik ilgs ceļš kāpās jānoiet, lai kļūtu par ārstu, – 5 gadi institūtā, 5-6 gadi ordinatūrā, tātad tikai pēc 11-12 gadiem tā īsti var sākt strādāt par ārstu. Ja mēs neatbalstīsim paši savējos, mums ārstu nebūs arī Madonā, jo viņi uz ordinatūru ies jebkurā gadījumā un izvēlēsies arī labākās darbavietas. Ja mēs viņus neatbalstīsim un ar līgumiem nepiesiesim Madonai, nekā nebūs, – uzskata Andris Dombrovskis.
Deputāts Kaspars Udrass atzina, ka, spriežot pēc savas un arī citu pieredzes, visgrūtāk piesaistīt finansiālu atbalstu ir pirmajos studiju gados. Pēc tam, ja vien ir labas sekmes, tas ir vieglāk, jo ir dažādi fondi, biedrības utt., kur var saņemt atbalstu. Turpretī, ja finansiālu atbalstu nevar nodrošināt vecāki un nav citu finansiālu iespēju, pirmos kursus nevar izvilkt, tāpēc svarīgi būtu studijas atbalstīt jau 1. posmā.
Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Ivars Miķelsons atzīmēja, ka šis ir gadījums, kad studējošais vēl nav izvēlējies specialitāti un nav zināms, vai tā ir pieprasīta mūsu novadā, un nevienā gadījumā nav simtprocentīgas garantijas, ka atnāks strādāt tieši uz Madonu.
– Tā ir sava veida loterija. Tieši tāpēc to regulē līgums, kas paredz, ka gan vienā, gan otrā gadījumā līdzekļi ir jāatmaksā, ja kādu iemeslu dēļ viņi nevar nākt strādāt uz Madonu. Patlaban tas ir risks, līdzīgi kā ieguldot līdzekļus uzņēmējdarbībā, taču šajā gadījumā pašvaldība naudu atgūst un risks ir minimāls, – sacīja Ivars Miķelsons.
Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Zigfrīds Gora uzsvēra, ka piekrīt tiem kolēģiem, kuri uzskata, ka, ja pašvaldība neatbalstīs studijas sākuma periodā, būs grūti nodrošināt ar nepieciešamajiem speciālistiem un tad slimnīcā, kā teica izglītības nodaļas vadītāja, nebūs labu speciālistu un slimnīca būs tikai „četras sienas".

Ar balsu vairākumu
Dome ar balsu vairākumu, vienam atturoties (deputāte A. Gotlaufa), konkrētajai studentei nolēma piešķirt stipendiju 50% apmērā no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas, ieturot likumdošanā noteiktos nodokļus, studijām medicīnā Rīgas Stradiņa universitātē, Medicīnas fakultātē, studiju programmā „Medicīna" no budžetā nesadalītajiem līdzekļiem.
Tika uzdots pašvaldības juridiskajai nodaļai sagatavot līgumu par ikmēneša stipendijas saņemšanu laika posmā no 2018. gada 1. septembra līdz 2021. gada 30. jūnijam, bet izglītības nodaļai jāveic kontrole par līguma saistību izpildi.


19.09.2018.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px