Šā gada 15. februārī pašvaldība lēma par Andreja Eglīša Ļaudonas vidusskolas statusa maiņu, ar nākamā gada 1. septembri pārveidojot to par pamatskolu. Taču otrdienas finanšu un attīstības komitejas sēdē izskanēja ierosinājums jau ar šā gada 1. septembri slēgt vidusskolas posmu izglītības iestādē.
āatgādina, ka Andreja Eglīša Ļaudonas vidusskolā šā gada jūnijā 12. klasi pabeidza 15 izglītojamie, 11. klasi – 4 izglītojamie, izglītojamo 10. klasē nebija. Gada sākumā deputāti lēma ar šā gada 1. septembri vidusskolā nekomplektēt 10. klasi un 11. klasi, ļaujot pēdējo mācību gadu – 2022./2023. – savā izglītības iestādē pabeigt četriem 12. klases skolēniem.
Izglītības nodaļas vadītāja Solvita Seržāne komitejas sēdē atklāja, ka notika izmaiņas izglītojamo skaitā, un plānotie četri 12. klases izglītojamie tomēr izlēma mācības Ļaudonas vidusskolā šajā mācību gadā neturpināt.
– Izglītojamiem paši bija izlēmuši mācības pārtraukt. Skola tika runājusi ar vecākiem, kuri izlēma atlikušajiem vidusskolas audzēkņiem mācības pabeigt Madonas pilsētas vidusskolā. Tādēļ lūgums akceptēt statusa maiņu jau ar šo mācību gadu, – pauda Solvita Seržāne.
Kalsnavas un Ļaudonas pagasta pārvalžu vadītājs Artūrs Portnovs vērtēja, ka šāda iecere ir sasteigta, jo ne viņš, ne skolas direktors, kurš šobrīd esot atvaļinājumā, neesot pietiekami informēts par šādu lēmumu.
Solvita Seržāne sprieda, ka konkrētajā gadījumā pašvaldības lēmumi izriet no loģikas, ne emocijām. – Jau aprīlī atbildīgā ministrija norādīja, ieteica šādu soli – vai nav iespēja risināt statusa maiņas sakārtošanu jau līdz 2022. gada 1. septembrim. Bērni aizgājuši uz citu mācību iestādi, process ir noticis, nosaukumam jāatbilst tam, kas tajā iestādē ir. Ar direktoru jau runājām, direktors ir lietas kursā jau no jūnija beigām. Pašvaldība arī četru bērnu dēļ bija gatava vēl saglabāt vidusskolu, bet šobrīd dzīve ieviesusi korekcijas, kas formāli jāsakārto, – komentēja izglītības nodaļas vadītāja.
Deputāte Valda Kļaviņa piekrita, ka dzīves realitāte un izglītojamo, viņu vecāku izvēles stāv pāri deputātu iepriekš pieņemtajiem lēmumiem. – Arī es februārī biju par to, lai saglabātu vēl 12. klasi, ja bērni bija vēlējušies pabeigt Ļaudonas vidusskolu, bet, ja tas mainījies, tad atbalstu izglītības nodaļas viedokli.
Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs piebilda, ka šāds lēmums nemainīs ne Ļaudonas vidusskolai piešķirto finansējumu, ne tehnisko nodrošinājumu, ne štatu sarakstu, ne siltināšanas projekta ietvaros piesaistīto finansējumu.
– Ar 1. septembri šajā skolā būs izglītojamie tikai 1.-9. klasē. Attiecīgajiem pedagogiem tāpat nebūtu slodzes vidusskolas posmā, jo nebūtu bērnu, ko mācīt. Tas maina tikai to, ka konstatējam faktu ar statusa maiņu jau šajā mācību gadā. Arī skolas siltināšanas projekts ir ēkai, tur ir jābūt mācību iestādei, jā, bet bērnu skaits un fakts, vai tā ir vidusskola vai pamatskola, projekta gaitu nemaina, – satraukumu kliedēja Agris Lungevičs.
Pēc finanšu un attīstības komitejas sēdes tika sasaukta ārkārtas domes sēde, kurā deputāti vienbalsīgi nolēma veikt Andreja Eglīša Ļaudonas vidusskolas statusa maiņu jau ar šo mācību gadu.
20.07.2022.