Madonas novada pašvaldība ir devusi pamanāmu un būtisku signālu sava novada ģimenēm ar bērniem – ar 1. septembri ēdināšana visiem pirmsskolas un vispārizglītojošo skolu izglītojamajiem būs bez maksas.
Tā gandrīz vienbalsīgi (vienam deputātam no balsojuma atturoties) nolēma Madonas novada domes deputāti 30. jūlija sēdē. Kā klātesošos informēja Zigfrīds Gora, jautājums par 100% atlaides piešķiršanu ēdināšanas pakalpojumiem izglītības iestādēs iepriekš jau skatīts divu komiteju sēdēs, kur tas guvis pozitīvu atbalstu. Tādēļ deputātiem tika pausts priekšlikums ar šā gada 1. septembri piešķirt 100% atlaidi ēdināšanas pakalpojumiem pirmsskolas izglītības iestādēs izglītojamajiem un 100% atlaidi maksājumam par brokastu, launaga un vakariņu ēdināšanai vispārizglītojošo skolu izglītojamajiem.
– Pirms 5-7 gadiem kā prioritāti izvirzījām atbalstu uzņēmējdarbībai, kur daudz kas paveikts kopīgiem spēkiem, tai skaitā ieguldījums infrastruktūrā, grantu atbalsts jaunajiem uzņēmējiem, elektrības kabeļu izbūves atbalsts, dažāda veida konsultācijas. Ir radītas 100 jaunas darbavietas pēdējo gadu laikā, vēl vismaz 50-60 varētu tapt izveidotas. Deviņpadsmit gadu strādājot šajā novadā, redzu jaunus uzsvarus jeb problemātiku, pie kā strādāt, un tas ir demogrāfijas jautājums. Mums ir 5000 iedzīvotāju kritums pēdējo 10 gadu laikā… Esam bijuši spiesti slēgt vairākas skolas… Jā, līdzīga situācija ir valstī kopumā, bet, domāju, mums ir jādomā par atbalstu cilvēkresursam, jo sevišķi ģimenēm ar bērniem. Šis būtu vistiešākais tāds atbalsts, – pārdomas pauda Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs.
Viņš dalījās novērojumos, ka sevišķi ārkārtējās situācijas laikā, kad ģimenēm ar bērniem tika dalītas pārtikas pakas vai sniegts atbalsts ēdināšanas izdevumu segšanai attālinātā mācību procesa laikā, pārliecinājies – deputāti, iespējams, ikdienā nemaz nenojauš, cik daudzām ģimenēm tas ir būtisks atbalsts, šie 15-20 eiro mēnesī.
Protams, sabiedrībā pastāv viedokļi, ka ne visi vecāki ir tik trūcīgi, lai nevarētu bērnam atļauties ēdināšanu. – Ar šo atbalstu dodam politisku signālu ģimenēm, ka Madonā par to domā, ka viņi mums ir svarīgi, – un arī reālu atbalstu. Jo sevišķi mazo skolu, bērnudārzu vadītāji ir dalījušies vecāku stāstītajā, ka skola vecākiem zināmā mērā ir kā glābiņš, jo tur par ēdināšanu nav jāmaksā. Bērnudārzā ir jāmaksā. Tādēļ nereti ir jautāts, vai bērnu nevar ātrāk sākt laist skolā… Jau šobrīd skolās par ēdināšanu novadā nemaksāja nekur; piešķirot atlaidi arī bērnudārzu bērniem – tas tikai ieviestu taisnīgu un vienlīdzīgu attieksmi pret visiem bērniem mūsu novadā, – uzsvēra Agris Lungevičs.
Kā atgādināja sociālā dienesta vadītājs Gundars Riekstiņš, Madonas novads sevi pieteicis un pozicionējis kā ģimenēm draudzīgāko pašvaldību, tādēļ lēmums par tā saucamo brīvpusdienu piešķiršanu būtu kā darba turpinājums jau iepriekšējos sasaukumos aizsāktajam lēmumam apmaksāt ēdināšanu skolu skolēniem.
– Jau tagad tika nodrošināta ēdināšana izglītības iestādēs no 1. klases, nu ir iets tālāk un lēmums būtu arī par bērnudārza bērniem. Tas vienkārši ir taisnīgi – ja visiem, tad visiem. No iepriekšējās diskusijas reizes atminos iebildumu, ka vairāk vajadzētu domāt par ieguldījumu bērnu veselībā – gribētu teikt, ka pareiza ēdināšana ir viens no vistiešākajiem un vērtīgākajiem ieguldījumiem bērna veselībā. Cits jautājums, kam būtu jāpievērš uzmanība, – par ģimenes disciplīnas lietām, vecāku atbildību. Kā arī, ja kāda ģimene nevēlas bērnu ēdināt skolā, lai viņiem ir tiesības to nedarīt. Tāpat jāpaseko līdzi tam, lai būtu atbilstoša ēdināšanas kvalitāte, – viedokli izteica Gundars Riekstiņš.
Domu turpināt pirms aptuveni desmit gadiem iesākto darbu pie ēdināšanas izmaksu segšanas atbalstīja arī novada domes deputāts Andrejs Ceļapīters, vienlaicīgi aicinot laikus sarēķināt, cik liels slogs tas būs pašvaldības budžetam. Turklāt ņemot vērā arī gaidāmo administratīvi teritoriālo reformu, kad Madonas novadā iekļausies arī Cesvaines, Ērgļu, Lubānas novads, kur šābrīža sniegtais atbalsts var būt citā līmenī.
Atbildēja Agris Lungevičs: – Šā gada budžetā, līdz 2020. gada beigām, tas prasīs 50 tūkstošus eiro, kam nauda paliek pāri sociālajā budžetā. Savukārt par nākamo gadu; ar kaimiņu novadu vadītājiem esmu šo jautājumu pārrunājis, tur šādu atlaižu šobrīd nav, bet viņi to uzskata par labu lēmumu. Pēc mūsu aprēķiniem uz pilnu gadu ēdināšanai skolās un bērnudārzos aizietu ap 150 tūkstošiem eiro tagadējā novada apmērā. Ja klāt pievienos kaimiņus, gadā kopā tie būs ap 200 tūkstošiem eiro. Tas tādēļ, ka kaimiņu novados ir pat par ceturtdaļu mazāk bērnu nekā Madonas novadā.
Jāpiebilst, ka aptuveni 150 tūkstoši eiro gadā (bērnu ēdināšanai Madonas novadā) sastāda 0,49% no pašvaldības 2019. gada budžeta kopējiem ieņēmumiem.
Kā informēja Madonas novada pašvaldībā, būtiskākās diskusijas šai jautājumā bija par regulējumu – kā panākt to, lai audzēkņu vecāki paziņotu par atteikšanos no brīvpusdienām vai neierašanos skolā/bērnudārzā. Tas ļautu izvairīties no situācijām, kad tiek pagatavotas liekas ēdiena porcijas. Tā kā ēdināšanas izdevumu uzskaitei un atlaides piešķiršanai ir svarīga precīza un savlaicīga izglītojamo uzskaite, to tiks uzdots veikt izglītības iestāžu vadītājiem.
05.08.2020.