Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

“Viņš un Viņa” atkal Latvijā!

INESE ELSIŅA

Autors • 01.08.2024.

“Viņš un Viņa” atkal Latvijā!
Burtu lielums

Francūzis Freds Ormēns un mūsu novadniece, latviete Ilze Lejiņa gan dzīvē, gan uz skatuves ir pāris. Viņi ir mūziķi, kas dzīvo Francijā un Latvijā un abās valstīs aktīvi koncertē. Vasarā kā vienmēr talantīgā ģimene ir Latvijā.

– Tas nemaz nevar būt citādi, – apstiprina ex madoniete Ilze Lejiņa. – No pirmās līdz pēdējai atvaļinājuma dienai esam Latvijā. Mums ir paveicies, jo kā pedagogiem abiem ar Fredu (tāpat kā skolu audzēkņiem) ir divu mēnešu brīvlaiks.
Freds Francijā mūziku māca divas dienas nedēļā, šobrīd vairāk nodarbojas ar koncertēšanu. Man skolā paiet četras dienas, jo apmēram 40 audzēkņiem mūzikas skolā mācu saksofona spēli. Mācību stunda viņiem ir vienreiz nedēļā – katram audzēknim pa pusstundai.
Vai uz Latviju braukt patīk mūsu meitām? Protams! Jo vairāk tāpēc, ka dzīvojam ciematā, kur vasarā parasti visi dodas prom – uz kādu citu Francijas reģionu apciemot vecvecākus vai tāpat paceļot. Ciems vasarā paliek kluss un mierīgs, mūsdienās cilvēki daudz ceļo, līdz ar to uz vietas palikt ir garlaicīgi.

– Pastāsti, lūdzu, vairāk par meitām – vai visas jau lielas?
– Maijai ir 14 gadi, nākamgad viņai Latvijas izpratnē būs jābeidz 9. klase. Cītīgi spēlē klavieres, kas labi sanāk. Spēlē arī tenisu, Ostapenko droši vien nebūs, bet panākumi Maijai ir. Ievai nesen palika 13 gadi, viņa spēlē vijoli, kas arī labi izdodas. Klasisko deju Ieva atstāja, tagad vēlas pievērsties modernajai dejai, iespējams, džeza dejai.
Ģimenes jaunākā atvase Krista ir septiņgadniece, visiem kā mazais bosiņš, kas pamāca. Krista spēlē čellu, redzēs, kā viņai ies tālāk. Interesanti, ka esam piecatā jau koncertos spēlējuši gan Ziemassvētku laikā, gan piespēlējām vairākos koncertos franču amatierkorim, pa starpām instrumentāli nospēlējot vairākus skaņdarbus.

– Iepriekšējā vasarā meitas piedalījās Mārtiņa Berga organizēto Latviešu mūzikas svētku ietvaros Jumurdā notiekošajā bērnu nometnē "Daba pilna mūzikas". Kā šogad?
– Šogad visas pabija mūzikas nometnē "Vītolēni". Sākotnēji arī mani "Vītolēnos" aicināja būt par pedagogu, bet sapratu, ka to nevarēšu apvienot ar koncertu plāniem.
Radošā mūzikas nometne "Vītolēni" šogad notika 21. reizi. Mūsu meitenes no 19. līdz 27. jūlijam līdz ar to bija Gaujienā. Tur varēja pieteikties bērni un jaunieši ar priekšzināšanām instrumentu spēlē vai dziedāšanā. Šogad nometnē ieradās rekordliels dalībnieku skaits – 120 bērni. Visi darbojās pa grupām – koris un orķestris, ik dienas cītīgi mēģinot trīs stundas rīta pusē un trīs – pēcpusdienā. Nometnes laikā bērnu koris un simfoniskais orķestris sagatavoja pamatīgu programmu, ko atskaņoja Gaujienas Vītolsvētku koncertā. Tie bija kā mazie Dziesmu svētki ar skaistajām kora dziesmām – "Gaismas pils", "Vakara dziesma", "Krustiem zvaigznes debesīs" un daudzām citām. Ieva orķestrī spēlēja vijoli, Maija kā pianiste iesaistījās korī, Krista tāpat. Visām ļoti patika, sadraudzējās ar pārējiem, un Ieva iepazinās ar manas klasesbiedrenes meitu, jo nejauši bija saliktas kopā vienā istabiņā. Pēc "Vītolēniem" meitas devās uz diasporas bērniem organizētu nometni Ogrē.

– Un jūs abi ar Fredu?
– Viens koncerts jau Latvijā nospēlēts, pieci vēl priekšā. 10. augustā programmu "Viņš un Viņa" spēlēsim Vestienas svētkos. Mazam humoram – "Viņš un Viņa" koncertos man līdzi ceļo talismans – Dobeles rūpnīcā ražota gumijas mantiņa Lapsiņa. Lapsiņa ir apbraukājusi pusi Latvijas, bijusi arī koncertos Francijā un Luksemburgā.

– 9. augustā spēlēsi arī Cesvaines pilī.
– Šai koncertā spēlēšu kopā ar pianisti Ivetu Cālīti. Iveta Rīgā ir beigusi Dārziņskolu, studējusi Parīzē un Stokholmā, tagad dzīvo Luksemburgā. Tas mums ir jaunizveidots duets saksofonam un klavierēm, repertuārā esam iekļāvušas gan oriģinālmūziku, gan pārlikumus, arī latviešu komponistu skaņdarbus. Doma par duetu man radās ziemā, jo novembrī plānoti daudzi vispasaules sieviešu saksofonistu koncerti par godu amerikāņu saksofonistei – mecenātei Elizei Holai (Elise Hall), lai pieminētu viņas nāves simto gadadienu. Pateicoties šai mūziķei, saksofona repertuārā ir daudzu zināmu komponistu (K. Debisī, V. d'Endī, A. Kaplē u. c.) skaņdarbi, rakstīti tā brīža vēl ne tik populāram instrumentam – saksofonam. Ikviena sieviete saksofoniste visā pasaulē novembrī aicināta koncertēt par godu šai dāmai. Kopā ar Ivetu Cālīti Luksemburgā izpildīsim jaundarbu, ko komponējusi Norvēģijā mītošā latviete Sabīne Ķezbere. Jācer, ka šo darbu vēlāk varēsim nospēlēt arī Latvijā.
Interesanti, ka šogad esmu muzicējusi arī ar vairākiem latviešu diasporas koriem – Luksemburgas, Frankfurtes, Parīzes un Nīderlandes kolektīviem. Freds savukārt piedalījās vairākos projektos – laikmetīgās dejas improvizācijas pasākumos un komponēja, izpildīja mūziku teātra izrādei, kas tapa speciāli Limožas teātru festivālam Francijā.

02.08.2024.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px