7. aprīlī Valkā tika atklāta Vidzemes profesionālo mākslinieku darbu izstāde, kam nosaukumā izvēlēts „Tuvplāna" vārds.
Izstādē
ar darbiem piedalās mākslinieki no Alūksnes, Cēsīm, Gaujienas,
Gulbenes, Limbažiem, Madonas, Mazsalacas, Rūjienas, Siguldas, Valmieras,
Vaidavas un Valkas, kopumā 94 autori, 153 darbi. Septiņi pārstāv
Madonas novadu: Inese Jakobi, Baiba Dumpe, Sanita Bērzkalne-Čevere,
Olita Šlesere, Valērijs Baida, Agris Sārs, Einārs Dumpis.
Izstāde izvietota četrās vietās: Valkas pilsētas kultūras namā, Valkas novadpētniecības muzejā, Valkas Jāņa Cimzes mūzikas skolā un Valkas mākslas skolā. Līdz ar to uz laiku šīs vietas ir kā četri enerģētiskie punkti pilsētā, kas pievelk un aicina baudīt mākslu.
– Kad pirms vairākiem gadiem Madonā atjaunojām Vidzemes mākslinieku darbu skates, tas pamatā bija muzeja pasākums ar vienotu izstādi, – komentēja Inese Jakobi. – Nu jau vairākus gadus parādījusies tendence, ka mākslas izstādes formāts paplašinās un pāraug par svētkiem visā pilsētā. Daudz vairāk aktivitātē iesaistās arī vietējā pašvaldība, izstādes tiek iekārtotas vairākās pilsētas vietās. Tā tas notika Siguldā, Alūksnē un nu arī Valkā. Šoreiz vispirms satikāmies Valkas kultūras namā, kur sagaidījām pārējos un skatījāmies vietējo pašdarbnieku koncertu, kas noslēdzās ar strūklaku gaismu un mūzikas šovu no Talsiem. Pasākumu vadīja Ansis Bogustovs, izvaicājot katra novada māksliniekus. Bija arī Valkas novada domes priekšsēdētāja Venta Armanda Kraukļa uzruna, kurā vadītājs ierosināja pašvaldībām atjaunot seno tradīciju, kad no māksliniekiem tiek pirkti darbi un pēc tam apskatei izlikti dažādās pašvaldības iestādēs, veidojot vietējo mākslinieku darbu kolekciju. Valkā esot pamests PSRS laika stratēģisko raķešu bāzes bunkurs, tur lieliski varētu izveidot jaunu mākslas galeriju šādam mērķim.
Madonas novada pārstāve pauda gandarījumu, ka pirmo reizi drukātā formā organizatori bija sagatavojuši bukletu ar izstādes autoriem un darbu nosaukumiem. Tas būs paliekošs dokuments vēsturei. Vēl atšķirīgi bija tas, ka iepriekšējos gados autoriem bija jāiesniedz līdz trim darbiem, šoreiz – līdz diviem. Tas izstādes iekārtotājiem deva lielākas iespējas izlikt darbus skatāmāk, daudz veiksmīgāk un labāk.
Kā vienu no brauciena ieguvumiem Inese Jakobi minēja iespēju iepazīties ar konkrētās vietas kultūrizglītības iestādēm, jo ne visi mākslinieki individuāli pirms tam pabijuši Vidzemes pilsētas mākslas un mūzikas skolās, kultūras namā vai centrā. – Valkā viss ir sakopts, pārdomāts, – raksturoja māksliniece. – Valkas mākslas skolā, piemēram, mācās vairāk nekā 200 bērnu vecumā no 7 līdz 16 gadiem. Skola ir unikāla ar to, ka tajā skolojas ne tikai latviešu bērni, bet arī igauņi un krievi. Savu meitu mācīties mākslu Valkā atvedis arī Valgas pilsētas mērs Kalevs Herks.
Vaicāta raksturot Vidzemes mākslinieku veikumu, Inese Jakobi atklāja: – Tie, manuprāt, ir vairāk atpūtas darbi: ainavas, ziedi, klusās dabas. Autori lielākoties ir mākslas skolu skolotāji vai cilvēki, kas strādā kā noformētāji, viņu darba diena paiet starp līdzcilvēkiem un lielā ņirboņā, līdz ar to savā mākslā viņi izvēlas atpūsties pie dabas. Ir arī romantiski pārdomu darbi, emocionāla rakstura uzplaiksnījumi un arī sociāli darbi ar daudziem slāņiem. Pamatā izliktas gleznas, grafikas, pa kādam tēlnieciskam objektam, keramika un tekstils.
Interesanti, ka dāvanā organizatori līdz ar drukāto iespieddarbu par ekspozīciju Valkā katra novada pārstāvim bija sarūpējuši arī koka karoti un otu ar vēlējumu – lai daudz ideju un lai mākslinieks vienmēr būtu paēdis.
Nākamgad Vidzemes mākslinieki tiksies Limbažos. Līdz tam jāvēl rast laiku jaunradei un līdzās maizes darbam īstenot savas personiskās idejas mākslā.
10.04.2018.