Līdz 4. augustam Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja izstāžu zālēs var aplūkot izstādi „Apceļo dzimto zemi!", kas iepazīstina arī ar kādreizējo tūrisma kustības organizatoru – tūristu aģentu Madonā Jāni Kalniņu.
Tūristu aģentiem bija jārūpējas, lai viņu darbības rajonā būtu kārtībā informācijas vitrīnas ar fotoattēliem, plāniem, uzrakstiem un ziņām par tūristu naktsmītnēm. Aktīvākie tūristu aģenti regulāri organizēja ekskursijas, piedāvājot iepazīt vēsturiskas vietas, baudīt dabas jaukumus. Jānis Kalniņš par tūristu aģentu Madonā tika apstiprināts 1935. gadā. 1930. gadu otrajā pusē laikrakstā „Madonas Ziņas" bieži varēja lasīt Jāņa Kalniņa aicinājumus piedalīties ekskursijās, izbraucienos gan ar auto, gan velosipēdiem, kā arī aprakstus par apskatītajām un iepazītajām vietām. 1935. gadā J. Kalniņš sarīkojis 9 ekskursijas ar 84 dalībniekiem, nobraucot 2209 kilometrus. 1936. gadā J. Kalniņš savu vasaras atvaļinājumu izmantoja, ceļojot pa Latviju. Viņš veica 981 kilometru, iepazinās ar citiem aģentiem un tūrisma organizāciju pilsētās. 1936. gadā viņš dāvināja tūrisma biroja arhīvam glīti iešūtu rokrakstu krājumu – savus iepriekšējās vasaras dzimtenes apceļojuma aprakstus ar fotogrāfijām. Krājumā bija aprakstīti 10 maršruti, propagandējot dzimtenes apceļošanu; par tiem varēja lasīt arī vietējā laikrakstā. Jāņa Kalniņa organizēto braucienu dalībnieki iepazina Madonas tuvāko un tālāko apkārtni, vēsturiskās vietas, Staburagu, Koknesi, Siguldu, Ķemerus, Baldoni, Kurzemes un Latgales skaistumu.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 24.07.2013.
Autore: LAIMDOTA IVANOVA
Foto no Sandra Kalniņa arhīva: