Madonas novada bibliotēkas konferenču zālē līdz 30. septembrim sadarbībā ar Francijas institūtu Latvijā skatāma Stefana Sudjēra fotogrāfiju izstāde „Latvijas ceļojums". 14. septembrī bibliotēkā notika tikšanās ar autoru.
– Pagājušajā nedēļā izstādi apskatīja Dzejas dienu apmeklētāji, tāpat delegācija no Moldovas. Bez tam katru dienu to aplūko bibliotēkas ikdienas apmeklētāji, – tiekoties ar Stefanu Sudjēru, vēstīja novada bibliotēkas direktore Imelda Saulīte.
Lai radītu fotogrāfijas, franču fotogrāfs 2014. gada sākumā 26 dienās kājām šķērsoja Latviju no Bernātiem līdz Zilupei, no rietumiem līdz pat austrumiem, iemūžinot Latvijas mežus, laukus, pļavas un citas iepazītās dabas ainavas. Kopumā tika noieti 556 kilometri. Pēc tam tapa fotogrāfiju sērija, ko skatītāji aicināti aplūkot Madonā un vēlāk arī citās vietās. Tā ir Latvijas neskartā daba – attāli lauku nostūri un meži, apejot lielās satiksmes maģistrāles.
Stefans Sudjērs dzimis 1970. gadā Francijā. Pēc banku zinību studijām Luksemburgā un tieslietu studijām Francijā S. Sudjērs strādā Londonā dažādās firmās – ir direktors, jurists un ģenerālsekretārs. 2001. gadā viņš no jauna pievēršas studijām, šoreiz apgūstot teoloģiju. Radošais gars un interese par fotogrāfiju, kas aktuāla kopš 12 gadu vecuma, tomēr ņem virsroku – S. Sudjērs veido mākslinieka fotogrāfa karjeru.
– Paldies Madonas novada pašvaldībai un deputātiem, kas atbalstīja šīs izstādes nokļūšanu Madonā, – akcentēja Madonas novada pašvaldības kultūras darba organizatore Inga Arāja. – Šī ir viena no plānotajām izstādēm, Madonā ļoti gaidīta. Interesanti, ka šobrīd Stefans Sudjērs ceļo pa Latviju no mūsu valsts ziemeļiem uz dienvidiem. Kopā ar pavadošo personu viņš šodien un rīt uzturēsies Madonas pusē.
– Kopā ar savu draudzeni Oļesju Arhipovu, kas ir no Krievijas, patiešām otro reizi šķērsoju jūsu valsti, – apliecināja Stefans Sudjērs. – Šoreiz ceļojumu sākām no Mazsalacas un dosimies līdz Lietuvas robežai netālu no Daugavpils. Otra ceļojuma laikā izmantojam videokameru.
Fotogrāfs uzsvēra, ka visvairāk viņu Latvijā uzrunā cilvēku viesmīlība un sirsnība: – Pirmā ceļojuma laikā satiku cilvēkus, kam bija dažāds sociālais stāvoklis. Tur bija gan uzņēmumu vadītāji, gan nabadzīgi ļaudis, tomēr katru reizi izjutu siltumu un tiku uzņemts, kā viņu radinieks. Latviju pirmo reizi iepazinu 2004. gadā, kad tā iestājās Eiropas Savienībā. Rīgā ierados 2004. gada rudenī, lietainā dienā. Bija auksts, bet pilsēta bija tik skaista, ka uzreiz tajā iemīlējos. Tolaik iepazinu Rīgu un Jūrmalu, savukārt desmit gadu vēlāk – Latvijas laukus. Mans mērķis nav parādīt Latviju tik skaistu, kāda tā ir pastkartītēs. Savās fotogrāfijās fiksēju vietas, kādas tās ieraudzīju ceļā. Bildēs var redzēt arī laikapstākļus (gaisa temperatūra ceļojuma laikā bija no -8 līdz +4 grādiem).
Stāstot vairāk par otro ceļojumu, viesis uzsvēra, ka šoreiz ar video palīdzību iemūžina Latvijā satiktos cilvēkus. „Gribam parādīt, ka cilvēki, kas dzīvo mazpilsētās un laukos, nodarbojas ar interesantām lietām. Jau esam sastapuši zirgu audzētāju, cilvēku, kas veido keramikas priekšmetus, Cēsu pusē satikām jaunus cilvēkus, kas izveidojuši alus darītavu, Valmierā tikāmies ar teātra aktieriem. Dodoties uz Latgales pusi, vēlamies iepazīt ļaudis, kas parādītu latviešu nacionālās virtuves noslēpumus."
Dienā ceļotāji mēro 20-25 kilometrus, francūža mīļākais novads Latvijā esot Latgale.
Oktobra sākumā Stefana Sudjēra lielformāta fotogrāfiju izstāde no Madonas novada bibliotēkas dosies uz Lubānu un būs apskatāma Lubānas novada tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrā. Vēlāk tā ceļos uz Daugavpili.