Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

TDA “Vidzeme” 60. jubileja

INESE ELSIŅA

Autors • 11.07.2022.

TDA “Vidzeme” 60. jubileja
Burtu lielums

Jo vairāk dejotāju, jo lielākas emocijas, krāšņākas atmiņas un stiprāks dejotprieks. Jo vairāk dejotāju, jo plašāks tuvinieku un draugu loks skatītāju zālē un ģimeniskuma sajūta pāri visam.

To pieredzējām Madonas kultūras namā sestdienas vakarā, kad TDA "Vidzeme" 60 gadu jubilejas koncertā uz vienas skatuves pulcējās vairāku paaudžu sastāvi, lai izdejotu jau sen zināmas un iemīļotas dejas, kā arī mazāk zināmas ģimnāzijas jauniešu sniegumā.
Kolektīvā dejas mīlestība gadu gaitā ir nodota no paaudzes paaudzē – kopīgā dejotpriekā sestdien vienojās sešu sastāvu dejotāji. Svinot ansambļa 60 gadu jubileju, deju pāri – meitas un puiši, vīri un sievas – izdejoja latviešu skatuviskās tautas dejas – skaistākās un dejotāju vidū mīlētākās dejas, arī ansamblim īpaši tapušās dejas.
TDA "Vidzeme" allaž kopis latviešu deju tās visplašākajā spektrā, sākot ar autentisku etnogrāfisko deju, mākslinieciskām folkloras materiālu apdarēm un beidzot ar latviešu mūzikā veidotām jaunām dejām un fantāzijas dejām.
Visam, kas ir pašreiz, vienmēr bijis laiks, kas bija pirms tam – tāpat kā kokam bez saknēm nav ziedēšanas. TDA "Vidzeme" biogrāfijas annālēs teikts, ka1953. gadā darbu ar jauniešu deju kolektīvu Madonā aizsāka Lūcija Alksne. 1955. gadā Dzidras Rubenes vadībā "Vidzeme" uzsāka cīņu par kolektīva izaugsmi un savu vietu Latvijas spēcīgāko kolektīvu vidū, 1962. gadā pierādīja savu varēšanu žūrijas komisijai un izcīnīja Tautas deju ansambļa nosaukumu. Īsu brīdi par kolektīvu rūpi turēja Laimdota Pakaliņa, bet no 1989. gada TDA „Vidzeme" vadību pārņem  Andris Ezeriņš, pats TDA "Vidzeme" dejotājs. – Viņš bija neprātīgs, stingrs un pat skarbs, tomēr humora pilns sapņotājs un romantiķis, – tā savu deju skolotāju atceras kolektīva dalībnieki. – Vairāk par visu Andris Ezeriņš mīlēja deju, un "Vidzemes" dejotājiem bija jābūt stipriem, cēliem, attiecīgi – sievišķīgiem vai vīrišķīgiem. Ezeriņš necieta paviršību un centās katrā dejā ielikt visu savu dvēseli, kas viņam arī izdevās. Viņš ir vairāk kā divdesmit izcilu deju autors, 2013. gada XXV Vispārējo latviešu Dziesmu un XV Deju svētku Goda virsvadītājs, kā arī virsvadītājs deju uzvedumam "Saules deja". Ar Andra Ezeriņa svētību "Vidzemes" dejotāju saimi kopš 2016. gada vada kolektīva mākslinieciskā vadītāja, kādreizējā "Vidzemes" dejotāja Rudīte Jurciņa.
Rudīte Jurciņa turpina dejas tradīciju, ko ansamblim devuši tās iepriekšējie vadītāji, slīpē kolektīva tagadni un nākotni.

Draugi tuvumā un tālumā
Gadu gaitā TDA "Vidzeme" ieguvusi draugus Piebalgā, Ērgļos, Suntažos, Jumpravā, Straupē, Cēsīs un citur. Aizvadīti neskaitāmi koncerti un izbraukumi Latvijā un ārvalstīs: Čehijā, Polijā, Ungārijā, Lietuvā, Igaunijā, Krievijā, Gruzijā, Ukrainā. Kolektīva dejotāji vienmēr mācējuši cienīt svešu zemi, jo savējo mīl jo ciešāk. Kopš 2019. gada ansamblī klāt nākusi jauna tradīcija – tiek noteikts vērtīgākais "Vidzemes" dejotājs un dejotāja, kas saņem simbolisko Saules zīmi. Kolektīvs mainās, dzīvo, jo dzīva ir dalībnieku dejotgriba.

Kolektīva atskaites punkts
– Esiet sveicināti Tautas deju ansambļa "Vidzeme" jubilejas koncertā, kad atkal satiekas savējie ar savējiem – visi, kas "Vidzemē" dejojuši un kuru laiks un rokraksts jaušams vēl tagad, – uzrunājot publiku, Madonas kultūras namā, TDA "Vidzemes" jubilejas koncertā teica pasākuma vadītājs Māris Pīlācis.
– Īpašs sveiciens dejotājiem Palmirai Bricei, Skaidrai Dzenei, Valentīnai Zepai, Dzidrai Ķego un Dzintaram Balodim, kas dejoja tolaik, kad tika izcīnīts Tautas deju ansambļa gods. Kā riekstam ir kodols, tā kolektīvam ir centra un atskaites punkts. Sveiciens Mārai Jakubovskai, kas ansamblī sāka dejot 1966. gadā un visu savu dzīvi veltījusi dejas mākslai, izdejojot Madonas kultūras nama visu paaudžu deju sastāvos. Tik bagāta dejotāju saime! Aicinu uz svētku parādi visus, kuri kādreiz dejojuši Tautas deju ansamblī "Vidzeme"!

Novada pašvaldības sveiciens
Madonas novada pašvaldības vārdā kolektīvu uzrunāja domes kultūras un sporta komitejas priekšsēdētājs Artūrs Grandāns. Viņš atzina, ka ir daži visīsākie ceļi uz laimi un dejošana noteikti ir to vidū:
– Šai koncertā to izbaudām pārpārēm, un daiļās Vidzemes meitas un staltie puiši ar savu azartismu un dejas soļa prasmi mūs priecē visa vakara gaitā. Šo stāju noturēt un pilnveidot ir palīdzējuši kolektīva vadītāji – Dzidra Rubene, Laimdota Pakalniņa, Andris Ezeriņš un Rudīte Jurciņa. Madonas novada domes vārdā vēlu kuplajai dejotāju saimei darbīgu mūžu vēl ilgus jo ilgus gadus!

Savijas dejotāju dzīves
Madona ir dejotāju pilsēta – to zina gan novadā, gan visā Latvijā. Daudzi Tautas deju ansambļa "Vidzeme" dalībnieki ne tikai turpinājuši dejas ceļu vidējās un senioru paaudzes deju kolektīvos, bet arī viņu dzīves ceļi ir savijušies draudzībā, darbos, mīlestībā, ģimenē.
Tāpat kā dabā par vērtīgāko nereti uzskatām saulgriežu laiku, tā deju mākslā ir savs vērtību grozs, kurā noglabātas visdārgākās deju pērles. Koncerta gaitā skatītāji šīs dejas izbaudīja bagātīgi un raiti, apzinoties, ka deja nav tikai rota, ko piespraust svētku laikam, tā ir aizraušanās, uzticēšanās, nedaudz arī iemīlēšanās un dejotāju paļaušanās vienam uz otru.

Deju galvaspilsēta
– Man pat sapnī nenāca prātā, ka uz kolektīva 60. jubileju ieradīsies tik daudz bijušo dejotāju, – atklāja TDA "Vidzeme" vadītāja Rudīte Jurciņa. – Uz iepriekšējo jubilejas koncertu pieteicās tikai viens sastāvs, un pēc garās pandēmijas pauzes paredzēju dažus interesentus. Esmu priecīga, ka "Vidzeme" tomēr ir sirsniņā tik daudziem un ka no visām Latvijas malām dejotāji šodien atbraukuši pie mums. Madona patiesi ir dejas galvaspilsēta!
Pateicības vārdi tika teikti tiem, kas gadu gaitā palīdzējuši kolektīva gaitām, – novada pašvaldībai, kultūras nama kolektīvam un citiem.

Silti apsveikuma vārdi
– Nav taisnība, ka mūžīgā jaunība nepastāv, dejotājos tā pastāv un ir redzama! – sveicot svētkos, draudzīgi uzsvēra deju kolektīva "Atvasara" pārstāve Rinalda Liepiņa. – Tomēr, ja kādu iemeslu dēļ esat spiesti pārtraukt dejotāju gaitas "Vidzemē", tad ziniet – jūs gaida izcila dejotāju karjera "Atvasarā", jo, kā teica deju skolotājs Andris Ezeriņš, labam dejotājam tālāk par atvasaru nav kur iet.
Andri Ezeriņu citēja arī Madonas kultūras nama vadītāja Ilze Šulce, atgādinot meistara savulaik teikto, ka pēc koncerta mājās atgriezīsies agri. Kā zināms, kolektīva tradīcija bija un ir gan labi dejot, gan arī labi svinēt. Lai turpinās viss skaistais un labais, "Vidzeme"! Lai nākamā gada lielajā notikumā – Vispārējos latviešu Dziesmu un Deju svētkos – atkal tiek daudzināts TDA "Vidzeme" vārds!

12.07.2022.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px