Kad Radio Klasika programmā noklausījos Mārtiņa Berga ziņojumu par Latviešu mūzikas svētkiem Madonā, radās neatvairāma vēlēšanās tos apmeklēt.
Pārvarēju visus šķēršļus un devos uz Madonu. Kārdināja programmā izvēlētie komponisti un draugi izpildītāji, kā arī līdz šim neiepazītie mākslinieki, jo zināju, ka Mārtiņa Berga izvēle ir nekļūdīga un būs iespēja klausīties izcilus mūziķus. Tā arī notika. Runājot par 15. Latviešu mūzikas svētkiem — gūti vispozitīvākie iespaidi.
Jau pirmais šī festivāla klavieru kvarteta Quadra koncerts bija pasaules klases augstākā līmeņa izpildītāju devums. Liekas neticami, ka šis saliedētais ansamblis izveidojies tikai 2011. gadā, tik ļoti pieslīpēti „viņi elpo” kopā.
Pianistu Rihardu Plešanovu iepazinām vēl kā Rīgas Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolas lieliskās skolotājas Anitas Pāžes talantīgu audzēkni. Jau tad viņš piedalījās Klasiskās mūzikas biedrības rīkotajos koncertos. Tagad sastapu izcilu personību, kam pakļaujas dažāda stila interpretācijas. Līdzvērtīgi izrādījās arī spožais vispusīgais vijolnieks Arvīds Zvagulis un lielmeistars čellists Kārlis Klotiņš. Veiksmīgs atradums ansamblim — jaunais, bet talantīgais altists Pēteris Trasuns.
Programmā iekļautais Riharda Dubras klavieru kvartets sagādāja šī vakara lielāko gandarījumu. Ar lielu interesi noklausījos vēl līdz šim nepazītu Asjas Ahmetžanovas klavieru kvartetu. Vilšanos sagādāja Pētera Plakida skaņdarba „Romantiskā mūzika” atskaņojums. Zinot Plakida tieksmi ironizēt, vēlmi apvienot liego romantismu ar mūsdienu skepsi, tomēr nepamatota likās brutālu klavieru akordu iekļaušana mūzikas plūsmā. Neizslēdzu, ka varbūt vainojama mana romantisma aizstāves pozīcija…
Palieku pie tā, ka ne jau smalkais pianists vainojams šī skaņdarba brutālā pieskaņā. Pēteri Plakidi izvēlos manis organizētos klasiskās mūzikas koncertos kā spožu pianistu un vienu no labākajiem koncertmeistariem. Viņš ir arī ārkārtīgi prasmīgs klavesīnists.
Otrajā festivāla dienā, 2. augustā, klausījāmies divus koncertus.
Pirmajā — jauno izpildītāju — koncertā sevi apliecināja topošie mūziķi, kuriem līdztekus piedalījās arī lielmeistari. Jaunā un talantīgā komponiste Asija Ahmetžanova izrādījās arī lieliska pianiste un koncertmeistare.
Slimības dēļ iztrūkstošā tenora Miķeļa Dobičina vietā visas četras paredzētās dziesmas „nodziedāja” čellists Kārlis Klotiņš, Riharda Plešanova pavadīts.
No jaunajiem mūziķiem ar grūti izpildāmo, dziļi filozofisko Pētera Vaska „Mazo nakts mūziku” pārsteidza, Dobelē dzimusī J. Ivanova Rēzeknes skolas audzēkne Jana Aņisimova. Uzaicināju jauno, bet jau agri nobriedušo pianisti piedalīties koncertā Rīgā Starptautiskajā mūzikas dienā 1. oktobrī.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 10.08.2012.
Autore: MARGARITA TŪNA
DĀVJA VECKALNIŅA foto