Augusta nedēļas nogalē savu 19. sezonu ar kora nometni, kas šoreiz norisinājās Madonā, tradicionāli iesāka jauktais koris “Aura”.
– Kopīgi aizvadījām ne tikai skanīgus mēģinājumus, lai apgūtu jauno repertuāru, bet arī saliedējāmies, veicot dziedātāju sagatavotās aktivitātes.
Nometnes ietvaros kormeistares Laumas pavadībā tika iekustināts tautas deju koris un iesvētīti mūsu jaunuzņemtie dziedātāji, – vēsta madoniete Liesma Zariņa, kas nu jau vairākus gadus dzīvo Rīgā un dzied korī "Aura".
Augstskolas koris
Latvijas Universitātes jauktais koris "Aura", kas LU Fizikas, Matemātikas un Optometrijas fakultātes ietvaros savu darbību uzsāka 2004. gadā, ir īpašs un iedvesmojošs kolektīvs. Pateicoties mākslinieciskā vadītāja un diriģenta Edgara Vītola entuziasmam un kora dalībnieku saliedētībai, koris "Aura" ir piedzīvojis strauju izaugsmi un guvis panākumus gan vietējos, gan starptautiskos konkursos.
Korī muzicē 70 talantīgi dziedātāji no visas Latvijas. Augstu māksliniecisko un muzikālo kvalitāti kolektīvs pierādījis ar daudzkārtīgu godalgu saņemšanu. Koris tradicionāli piedalās Vispārējos latviešu dziesmu un deju svētkos, Baltijas valstu studentu dziesmu un deju svētkos "Gaudeamus" un citos nozīmīgos pasākumos.
Šogad kolektīvs saņēma augstāko novērtējumu koru skatēs un piedalījās "Koru karos", iegūstot 3. vietu. Turklāt kora diriģents, Jāzepa Vītola Latvijas mūzikas akadēmijas Mūzikas pedagoģijas katedras vadītājs Edgars Vītols šogad pirmo reizi Vispārējos latviešu dziesmu svētkos stājās kopkora priekšā kā virsdiriģents.
Ar prieku iepazīst Madonu
– Šī mūsu korim "Aura" bija sešpadsmitā nometne, – par aktivitāti pēc Dziesmu svētkiem laikrakstam stāsta diriģents Edgars Vītols.
– Katru vasaru tradicionāli organizējam kora nometni. Atšķirībā no citiem kolektīviem, kam ir savas iestrādes un izvēlētās vietas, kurās viņi atgriežas, mēs ļoti labprāt ne tikai dziedam, saliedējamies, koncertējam, sportiski darbojamies, bet arī iepazīstam Latviju. Tāpēc mums nometnes katru gadu pēc iespējas ir citā vietā. Šoreiz tā bija Madona, kur līdz šim nebijām bijuši.
Gadalaiku ziņā šī bija viena no dinamiskākajām nometnēm, jo turpceļā piedzīvojām milzu negaisu, Madona mūs sagaidīja saulaina, savukārt naktī dārdēja pērkons un jumtu kapāja lietus gāzes. Sestdiena bija ļoti karsta ar brīnišķīgi siltu vakaru – jau laikapstākļu ziņā tā bija izcili dāsna nometne. Sanāca izstaigāt pilsētu, kolektīvs piedalījās foto orientēšanās sacensībās, varējām uzzināt par Madonas vēsturi un tradīcijām, priecāties par tās reljefu. Brīnišķīgi izremontēta ir Madonas Valsts ģimnāzija, korim bija komfortabli strādāt, dziedāt un veikt uzdevumus skolas zālē. Tāpēc jo sirsnīgs paldies Madonas Valsts ģimnāzijai par superīgo uzņemšanu! Interesants fons un pārsteigums bija pasaules kausa posms rollerslēpošanā. Madonas ielas šai laikā tika slēgtas, pastarpināti tvērām sacensību gaisotni, gandrīz vai jutām līdzi sportistiem.
Sākums jaunajam posmam
– Dziesmu svētku gadā tas bija labs starta punkts nākamajai sezonai, – par nometni ir gandarīts kora vadītājs. – Gatavojoties kora nākotnes plāniem un projektiem, ir labi, ka bijām kopā, jo nometne saliedē. Ziemā kora aktivitātes organizēt būtu sarežģīti, vasara tam ir piemērots laiks, kad var satikties brīvā dabā, un tas ir pat vēlami visiem darboties un atpūsties kopā.
Daudz dziedājām, mācījāmies, bet bija arī citas aktivitātes. Viena no tām – iesvētības, priekšnesumi, viktorīnas, atdzima mūsu tautas deju koris, jo mācījāmies tautas dejas. Savulaik esam kā koris dejojuši uz Lielās Ģildes un Nacionālā teātra skatuves, šobrīd to atkal apguvām. Mums priekšā ir dažādi dinamiski notikumi, kuros, iespējams, izmantosim arī deju.
Kritums un kāpums dziedātāju rindās
Jautāts par prognozēm, ka dziedātāji pēc Dziesmu svētkiem koros varētu sarukt, Edgars Vītols teica:
– Dziedātāju dinamiskais pieaugums, protams, vērojams pirms Dziesmu svētkiem, savukārt kritums – pēc tiem. Esmu Jelgavas koru apriņķa virsdiriģents un apzinos, ka šur tur Latvijā būs kori, kas tuvā nākotnē varbūt pat beigs savu pastāvēšanu vai tajos būs dziedātāju skaita samazinājums. Nedomāju, ka tas notiks pirmajā gadā pēc svētkiem, jo Dziesmu svētku emocionālais uzjundījums katram tomēr liks atgriezties savā korī. Problēmas var sākties vēlāk. Koris "Aura" līdz šim bijis viens no lielākajiem jauktajiem koriem Latvijā, līdz ar to dziedātāju skaita kāpuma un krituma indikācija mūsu kolektīvam nav tik jūtama. Tas, ko pamanu savā kolektīvā – mazāk atjaunojas puišu sastāvs, tāpēc aicinu visus, kas dzīvo Rīgā vai Pierīgā, puišus, kuri studē augstskolās, nākt un pievienoties mūsu kolektīvam!
Dziesmu svētku pārdzīvojums būs ilgi
Atskaņas no Dziesmu svētkiem Edgars Vītols vēl īsti nav paguvis pārstrādāt: – Tās bija lieliskas emocijas, bet visiem maniem koriem pēc Dziesmu svētkiem ir posms, kad jāgatavo jaunas koncertprogrammas, jādomā par uzstāšanās vietām, par kora programmu apguvi. Svētki bija ļoti bagātīgi: biju kopkora virsdiriģents, svētkos piedalījās četri mani kori, viens no tiem piedalījās Līgo karoga cildināšanas ceremonijā, trīs no tiem piedalījās "Koru karos". Gājienā devos piecas reizes – kā Jelgavas koru apriņķa virsdiriģents un vēl atsevišķi ar četriem saviem kolektīviem. Faktiski nogāju desmit reizes, jo bija taču jāatgriežas no Dailes teātra atpakaļ…
– Dziesmu svētki tik ļoti piepildīja, ka vajag laiku, lai visu to uzņemtu, izdzīvotu, – turpina Edgars Vītols. – Joprojām esmu sajūsmā par koncerta "Tīrums" programmu, arī Noslēguma koncerts ar dažām variācijām bija lielisks, tāpat dejotāju koncerts, ko vēroju Daugavas stadionā. Lai gan iepriekš biju virsdiriģents Skolēnu dziesmu svētkos un Studentu dziesmu svētkos, būt virsdiriģentam Vispārējos dziesmu svētkos ir īpaši saviļņojoši. Ik pa laikam atceros fragmentus no svētkiem kā tādā foto vai video atmiņā, un, šķiet tā tas turpināsies vēl ilgi.
29.08.2023.