12. augusta pēcpusdienā noguruši, bet priecīgi deju kolektīva „Atvasara" dejotāji un mūziķi atgriezās no 52. Eiropiādes. Eiropas tautu deju festivāls šogad notika Zviedrijas pilsētā Helsinborgā. Latvija šajā pasākumā piedalās jau no 1993. gada. Šogad 360 dalībnieku skaitā no Latvijas bijām arī mēs – „Atvasaras" dejotāji.
Pateicoties 2013. gada Dziesmu un deju svētku skatēs piešķirtajai naudas balvai, kuru mūsu vadītājas Maijas Rijnieces vadībā ieguvām kā labākais senioru deju kolektīvs Latvijā, un Madonas novada pašvaldības atbalstam, mums bija iespēja piedalīties šajā skaistajā pasākumā.
4. augustā sākās mūsu brauciens šoferu A. Taukuļa un J. Tropa vadītajā autobusā no Madonas. Tālāk prāmis „Izabella" mūs aizvizināja pa īpaši mierīgo jūru līdz Stokholmai, un tad – dienas brauciens uz Zviedrijas dienvidiem. Helsingborgā mūs sagaidīja ar siltām vakariņām, bet nākamajā dienā jau sākās mēģinājumi atklāšanas pasākumam, kur bija jāsniedz divi lieli koncerti. Vakarā Helsingborgas centrālajā arēnā sevišķi izcēlās Latvijas delegācijas kolektīvu kopīgi dejotā deja „Es mācēju danci vest", kas tika sagaidīta ar vētrainiem aplausiem. Pēc atklāšanas koncerta sekoja balle laukumā līdz pusnaktij.
Nākamajā dienā noritēja visu svētku dalībnieku gājiens. Pavisam piedalījās 250 kolektīvu, kas prezentēja visus Eiropas novadus. Bija arī pieņemšana pilsētas domē, kur katra kolektīva delegācija tika uzņemta un cienāta.
Bez šiem oficiālajiem pasākumiem, protams, bija arī laiks iepazīties ar pilsētas vēsturiskajām vietām, pabūt Zviedrijā skaistākā karaļa pils dārzā, apmeklēt Malmi un Gēteborgu, kā arī pārcelties ar prāmi uz Dānijas pilsētu Helsingoru un apmeklēt pili, kur risinājās lugā „Hamlets" atainotie dramatiskie notikumi.
Nedēļu baudījām zviedru viesmīlību, un, lūk, daži mūsu spilgtākie iespaidi.
Laima: „Perfekta, neuzbāzīga organizācija, gājiens koordinēts tā, ka jebkurš atrada savu vietu pēc numura uz kolektīva vizītkartes. Lustīgie danču vakari, kur kopā sadejojām visu valstu dejotāji. Dalībniekiem bija iespēja noskatīties visus trīs galvenos koncertus lielajā arēnā. Tie bija svētki arī pašiem dalībniekiem, ne tikai skatītājiem."
Viktors: „Iespēja redzēt Eiropas valstu deju dažādību, izbaudīt ovācijas arēnā pēc Latvijas uzstāšanās, pašrocīgi nolaist Latvijas karogu, festivālu noslēdzot."
Rinalda: „Patika tas, ka varēja redzēt Eiropas tautu dažādību, dažādos tautastērpus, tas, ka dalībnieki pa pilsētu staigāja tautastērpos. Sveši cilvēki par mūsu tautastērpu izteica komplimentus. Patika vakara saiešanu draudzīgā atmosfēra, dalībnieku atvērtība, vēlēšanās dejot citu tautu dejas."
Ināra: „Pozitīvisms, labvēlīgums visur un visā. Lepnums par Latvijas delegācijas priekšnesumu un prasmi nest savu karogu. Spraigie joki 24 stundas diennaktī.
Inese F.: „Bija aizraujoši dzirdēt mums pazīstamo un tikai Eiropiādē iepazīto mūzikas instrumentu skanējumu un muzicēšanas tradīcijas. Jutos lepna par savu valsti un par savu kolektīvu, nesot „Atvasara" plakātu svētku gājienā."
Māra: „Noslēguma koncerta fināls, kur mūsu karogs un delegācija, – man skudriņas un zosāda."
Jolanta: „Ļoti labi ceļabiedri, varētu braukt kopā vēl kaut kur. Atklāšanas pasākumā
Latvijas priekšnesumā karoga nešana – ļoti emocionāls mirklis."
Ludmila: „Deviņas dienas dzirkstoši joki, labestība, enerģija, kolektīva saliedētība, organizētība (veselības problēmu dēļ braucienā nevarēja piedalīties mūsu vadītāja Maija), gatavība piedalīties šādos pasākumos un dejot „Atvasarā" arī turpmāk."
Ivars: „Tas bija tā vērts."