Izjustu paldies pasākuma organizatoriem un vadītājiem, ar domu, ka beidzot arī kultūras jomas pārstāvji Madonas novadā lieliski atpūšas un saņem pelnīto atzinību, 25. februārī tika aizvadīts sarīkojums "Gada balva kultūrā".
Pasākumu Sauleskalna tautas namā vadīja Mārcis Feldbergs, to atklāja pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Zigfrīds Gora, akcentējot garīgās pasaules vērtības un cilvēkus, kuri caur kultūras norisēm tās vairo.
Balvu, izvērtējot 67 pieteikumus, žūrija piešķīra par Madonas novadā iepriekšējā kalendārajā gadā notikušajiem kultūras un mākslas pasākumiem, notikumiem un sasniegumiem dažādās kultūras jomās un žanros. Žūrijā darbojās diriģente Aira Birziņa, žurnāliste Inese Elsiņa, SIA "Ērgļu slimnīca" valdes priekšsēdētāja Aina Braķe, Cesvaines Tūrisma centra vadītāja Laura Smudze, novada domes deputāts Artūrs Grandāns, pašvaldības attīstības nodaļas speciālists Aigars Noviks, nosakot apbalvojamos sešās nominācijās: "Gada notikums kultūrā" (pasākums, projekts, izstāde, koncerts, izdevums), "Gada cilvēks kultūrā" (mūzikā, bibliotēku nozarē, mākslā, muzeju nozarē), "Gada debija kultūrā", "Gada kultūras darbinieks", "Gada amatiermākslas kolektīva vadītājs, kolektīvs", "Mūža ieguldījums kultūrā".
– Šogad ir Dziesmu svētku 150. jubileja, un Dziesmu svētki ir vecāki nekā Latvija. Šiem svētkiem ir nozīme, lai 19. gadsimtā latviešu tauta pamazām veidotu kopienu, lai tajā rastos ticība savai valstij, vienotai nākotnei. Dziesmu svētku tradīcijas būtību un nozīmi nedrīkst novērtēt par zemu, jo Dziesmu svētku cilvēki ir tā tautas daļa, kas arī šodien nes gaišākās domas, kas ir kultūras aktīvi radītāji, patērētāji, pieprasītāji, un Madonas novadā šī tradīcija ir gan kopta, gan apkopota, – uzsvēra virsdiriģente Aira Birziņa. Žūrijas pārstāve no sirds sveica visus klātesošos un balvu "Mūža ieguldījums kultūrā" aicināja saņemt Jāni Dzintaru Sprancmani.
– Ir visādi laiki – senie laiki, viduslaiki, jaunie laiki, ir mūsu tautas Atmodas laiks, bija kovida laiks, un ir arī ziedu laiki. Mēs labi jūtamies pieneņu, ābeļu ziedēšanas laikā, ir tautas, kuras labi jūtas saulespuķu ziedēšanas laikā. Un šobrīd tas šķiet vislabākais, ko varam gaidīt, – lai saulespuķu skaistums un stingrums palīdz aizdzīt un uzvarēt Sibīrijas mēri, – vēstīja Jānis Dzintars Sprancmanis. Viņš piebilda, ka pašam bijis radošās dzīves laiks Palsmanē, Valmierā, Cēsīs, Ērgļos, Rīgā, Madonā, un katrā no tiem bijuši savi augļi.
Otra balva par mūža ieguldījumu tika pasniegta pensionētajam skolotājam, diriģentam un novadpētniekam Jānim Bērziņam.
– Mani fascinē teiciens, ka sapņi cilvēkam nav doti bez iespējas tos piepildīt, – vēstīja domes deputāts Artūrs Grandāns. – Paldies visiem, kas strādāja, lai notiktu šis pasākums.
– Ir Dziesmu svētku gads. Un, sākot no 1873. gada, mēs katros Dziesmu svētkos svinam latviešu nacionālās atmodas dzimšanas dienu. Šobrīd, kad kaimiņzemēs nav miera – joprojām rit brīvības karš Ukrainā, gribu pieminēt pirmo Dziesmu svētku dalībnieka un garīgā vadoņa Ata Kronvalda atziņu – "Tēvzeme un Brīvība ir vissvētākie dārgumi virs zemes", – atgādināja Jānis Bērziņš.
Apbalvojumu "Gada debija kultūrā" par spilgtu, inovatīvu devumu kultūrā tāpat saņēma divi pretendenti.
– Priecājos, ka uz Rīgu šovasar varēsim vest vienu no lielākajām Dziesmu svētku delegācijām Latvijā, – sakot paldies katram no iesaistītajiem, teica Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs. – Ticu, ka šodien ir dzimusi laba tradīcija, un, ja runājam par debiju, tā ir kā jauna zvaigzne, kas iemirdzējusies debesīs. Zvaigžņu debesīs nekad nevar būt par daudz, tāpēc debijai jāvēl spīdēt spoži, spīdēt ilgi – ceram līdz apbalvojumam par mūža ieguldījumu.
Balva tika pasniegta par Tradicionālās āra dziedāšanas festivāla organizēšanu Sāvienas pilskalnā, un Iveta Tāle, viena no festivāla idejas autorēm, komentēja, ka tradicionālās dziedāšanas grupa "Saucējas" izbrida teju pusi Latvijas purvu un mežu, meklējot festivālam labāko akustiku: – Neko labāku neatradām par Sāvienas pilskalnu.
– Esmu pārliecināts, ka vārda "kultūra" izpratni mēs katrs veidojam pa savam, bet kultūras pamatā ir cilvēks, – aicināts pasniegt otru debijas balvu, vēstīja Sauleskalna tautas nama vadītājs Kristaps Šķēls. – Cilvēks kopā ar laikmetu, kopā ar jaunajām iespējām šodien veido kultūru, kādu to iepriekš neesam pazinuši, kādu to iepazīstam šodien un, iespējams, iepazīsim rīt. Liels prieks balvu "Gada debija kultūrā" pasniegt laikmetīgās mākslas galerijai "MABOCA galerija Visuma Centrs 2" Madonā.
– Tas ir milzīgs pārsteigums un ļoti satraucošs brīdis, – neslēpa galerijas vadītāja Margrieta Griestiņa. – Liels paldies par atzinību, un nāciet uz mūsu sarīkojumiem, kuros ir bezgalīgs baudījums un prieks. Paldies pašvaldības darbiniekiem, kuri ir atsaukušies mūsu komandas darbam, un paldies "Stariņam", kas saturiski iedziļinās galerijas notikumos.
Pirms balvas "Gada amatiermākslas kolektīva vadītājs" pasniegšanas tika atgādināts, ka Madonas novadā ir 126 amatierkolektīvi, 57 no tiem (kopumā 1145 dalībnieki) šovasar gatavojas doties uz Dziesmu svētkiem.
– Kultūra, amatiermāksla iedvesmo daudzus, – apstiprināja Edgars Lācis. – Būt amatiermākslas kolektīva dalībniekam ir pagodinājums, jo ik pēc četriem gadiem ir iespēja doties uz lielajiem Dziesmu un deju svētkiem Rīgā.
Balvas saņemšanai Bērzaunes un Mārcienas pagasta pārvalžu vadītājs uz skatuves aicināja Lailu Ozoliņu un Ingrīdu Gruduli.
– Paldies manam tētim, jo vajadzību strādāt cilvēku un sabiedrības labā šūpulī ielika
viņš, – atklāja Laila Ozoliņa. – Paldies skolotājam Andrim Ezeriņam, kas dejas mīlestību ielika manī un ko varu dot tālāk citiem. Priecājos par pašvaldības atbalstu un dejotājiem, kas lido līdzi, kas spēj noticēt izsapņotajiem sapņiem.
Folkloras kopas "Vērtumnieki" vadītājas Ingrīdas Grudules vārdā par balvu pateicās Aldona Gudrīte, atgādinot Arta Kumsāra teikto: – Ja mēs nepētīsim savas tautas vēsturi un nesaglabāsim tās tradīcijas, būsim kā izļurkāti sētas stabi.
Pašvaldības attīstības nodaļas speciālists Aigars Noviks pirms apbalvojuma pasniegšanas vispirms ar ziedu veltēm paldies teica Rudītei Prikulei un Aināram Vecozolam – aktīvās darba gaitas abi šobrīd noslēdz.
– Paldies katram vienam, kurš ir šeit, par kopā pavadīto laiku un darbu! – piebilda Aigars Noviks. – Arī par to, ka piekritāt piedalīties šajā avantūrā. Šobrīd pasaulē vairāk jādomā par aizsardzību, veselību, budžeta plānošanu – lietām, kā dzīvot tālāk. Bet ko mēs aizstāvēsim un ko sargāsim, ja nebūs vērtību, tradīciju, ja nebūs kultūras? Novēlu nekad neļaut nevienam domāt, ka jūsu darbs ir mazāk svarīgs, atliekams vai nevērtīgs. Jūs esat tie, kas veido tradīcijas un to, kas jāsargā!
– Paldies par augsto novērtējumu, jebkurš kultūras darbinieks šai zālē to ir pelnījis, – saņemot balvu "Gada kultūras darbinieks", teica Ērgļu saieta nama vadītāja Sandra Avotiņa. – Mēs nebūtu nekas, ja mums nebūtu mūsu amatiermākslinieku, kolektīvu vadītāju, cilvēku, ar kuriem var veikt pasakainas lietas.
Apbalvojumu "Gada cilvēks mūzikā" pasniedza Dziesmusvētku skolas vadītāja Santa Jaujeniece, citējot Haralda Medņa teikto, ka dziesmā un mūzikā ir daudz momentu, kuri ir kā gara mirkļi –
vērts nodzīvot mūžu, tos radot, kopjot un jūtot: – Paldies visiem mūziķiem, kas rada šos mirkļus, un aicinu balvu saņemt saksofonistu Kārli Auziņu.
– Ar Madonu man saistās pirmās gaitas mūzikā, te tika iedēstīta mīlestības sēkla, dziedot koros, spēlējot orķestrī. Paldies maniem vecākiem, kas ieaudzināja darba kultūru, paldies pirmajam skolotājam Andrejam Cepītim, – pauda Kārlis Auziņš.
Pašvaldības attīstības nodaļas vadītāja Ilze Vogina, pasniedzot balvu "Gada cilvēks literatūras un bibliotēku nozarē" Daigai Puķītei, uzsvēra, ka kultūra ir māksla un māksla ir dvēseles izaugsmes ceļš, dvēseles pieslīpēšana caur gara vēstījumu un emociju devu.
– Paldies par novērtējumu, lielu nopelnu man nav, jo tas ir Andrejs Eglītis, kura dzeju es apkopoju grāmatā, – saņemot balvu, atzina Madonas novada bibliotēkas direktores vietniece Daiga Puķīte. – Un tagad reklāmas pauze: viss, kas jums jāzina, – tas ir ceļš uz tuvāko bibliotēku! Nāciet, un mēs jums palīdzēsim!
– Šodien daudz dzirdējām par vērtībām, vēsturi, to, ko sargā cilvēks, – uzaicinot saņemt balvu "Gada cilvēks muzeju nozarē", teica Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja pārstāve Zane Grīnvalde. – Vienmēr apkārt mums bijuši cilvēki, kuri par spīti pastāvošajai iekārtai ir turējuši mīlestību uz savu zemi un mēģinājuši savas jūtas nodot citiem. Ir cilvēki, kas arī mūsdienu paaudzei un sabiedrībai stāsta par vēstures sarežģītajām lappusēm, padarot tās saprotamākas. Liels gods tāpēc balvu muzeju nozarē pasniegt Annai Eglienai un Broņislavas Martuževas fondam "Rakstītāja". – Broņislavas Martuževas fonds "Rakstītāja" jūs visus ielūdz uz Lubānu 8. aprīlī, kad svinēsim Broņislavas Martuževas dzimšanas dienu, – fonda valdes vārdā vēstīja Ilze Kraukle. – Paldies Annai Eglienai, kas kūrē fonda valdi un dzejnieces mantojumu palīdz nodot ikvienam.
Balva "Gada cilvēks mākslā" tika piešķirta Aigaram Linkevičam par personālizstādi Cesvaines pilī.
Apbalvojumu "Gada notikums kultūrā" laikraksta "Stars" žurnāliste Inese Elsiņa TDA "Vidzeme" pārstāvjiem pasniedza par kolektīva 60 gadu jubilejas koncertu Madonas kultūras namā.
– Liels paldies visu dejotāju vārdā! – gandarījumu pauda balvas saņēmēji. – Kolektīva jubilejas koncertā uz skatuves kāpa "Vidzemes" seši sastāvi, netaupot laiku un sevi, pārstāvot dejotājus no visas Latvijas. Paldies par novērtējumu, mēs to bijām pelnījuši!
Par gaumīgo vakaru, mūzikas un atmosfēras radītajām izjūtām ikviens teica paldies Aigaram Novikam, piebilstot, ka šis kvalitatīvais sarīkojums varētu pretendēt uz "Gada balvu kultūrā 2023".
3.03.2023.