Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Plecu pie pleca ar simfonisko orķestri

INESE ELSIŅA

Autors • 06.03.2023.

Plecu pie pleca ar simfonisko orķestri
Burtu lielums

Aizvadītajā ceturtdienā Madonas pilsētas kultūras namā piepildītas skatītāju zāles ielokā izskanēja koncerts "Plecu pie pleca".

Tajā kopā ar Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) simfonisko orķestri muzicēja Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolas, Cesvaines Mūzikas un mākslas skolas un Ērgļu Mākslas un mūzikas skolas audzēkņi.

Sadarbības koncepcija ar vietējo skolu
Koncerta sākumā orķestra direktors Jānis Puriņš vēstīja, ka šī koncertu sērija "Plecu pie pleca" aizsākās 2019. gadā, kad JVLMA simfoniskais orķestris, uzstājoties Latvijas reģionos, vienā no koncerta skaņdarbiem studentu orķestrim pievienoties aicināja vietējās mūzikas skolas un tuvākās apkārtnes mūzikas skolu audzēkņus. Šāda koncepcija sniedza un joprojām nodrošina būtiskus ieguvumus tieši skolēniem – iespēju gūt praktisku un radošu pieredzi lielā mākslinieciskā kolektīvā, augstskolas mācībspēka vadībā. Ar šo iniciatīvu tiek vairota skolēnu interese par mūziķa profesiju, savukārt JVLMA studentiem tā ir ļoti laba koncertprakse un papildinājums pedagoģiskajām iemaņām. Redzot skolēnu aizrautību un vēlmi muzicēt, patiešām ir gandarījums par projektu. Lielu pateicību pelnījuši arī jauno mūziķu pedagogi, kuri spēj saskatīt, motivēt un iedegt dzirksti jaunajos censoņos.

Solistu lomā – jaunie madonieši
Šoreiz īpašs piedzīvojums mūsu apkārtnes mūzikas skolu audzēkņiem bija ne tikai uzstāšanās kā orķestra mūziķiem, bet arī sadarbība ar orķestri kā solistiem. Diriģenta, JVLMA profesora Viestura Gaiļa vadībā JVLMA simfoniskā orķestra priekšā stājās Madonas mūzikas skolas audzēkņi. Jaunā eifonista Jāzepa Mālnieka sniegumā dzirdējām Enriko Tosetti "Serenādi", Kristiāns Bružs dziedāja Jāņa Lūsēna dziesmu "Rīta klusums", bet čellists Eduards Labucis spēlēja un mazliet iedziedāja Līgas Celmas-Kursietes skaņdarbu "Zīlīte, žubīte".

Jāzeps no muzikālas dzimtas
– Mācos mūzikas skolas 8. klasē, bet kopumā šis mūzikas skolā man ir devītais gads, – laikrakstam stāsta Jāzeps Mālnieks.
– Visus gadus mācos eifonija spēli, pirms diviem gadiem pabeidzu solfedžo un mūzikas literatūras kursu, šobrīd turpinu mācīties eifonija spēli.
Vaicāts, no kā viņam muzikalitāte, Jāzeps atbild, ka no dzimtas: – Vecvecāki bija mūzikas skolas skolotāji, vecmamma mācīja klavierspēli, vectēvs bija fagotists, spēlēja saksofonu, bet mūzikas skolā pasniedza teorijas priekšmetus.
Jautāts, kas vislabāk patīk mūzikā, Jāzeps atklāj, ka viņam patīk spēlēt orķestrī: – Jau piekto gadu spēlēju Artura Kloppes vadītajā skolas orķestrī, spēlēju arī Madonas kultūras nama pūtēju orķestrī pie diriģenta Andreja Cepīša. Orķestrī patīk kopskaņa, ar eifoniju dažos skaņdarbos jāspēlē pavadījums, dažos – melodija.
Jāzeps daudzkārt piedalījies arī valsts konkursos. – Tad ir uztraukums, – neslēpj mūziķis. – Pirms spēlēšanas iedzeru ūdeni, bet pirms tam daudz jāgatavojas. Instrumentu spēlēju apmēram stundu, bet ne katru dienu. Ir grūtākas vietas, kuras jātrenē vairāk, tāpat jāstrādā pie kļūdām. Pūšamo instrumentu spēlē ļoti svarīgs ir tonis, pareiza elpošana un tehnika.
Par tālākajiem plāniem Jāzeps atbild, ka par mūzikas virzienu tomēr nedomā, profesiju viņš šobrīd vēlas saistīt ar inženierzinātni: – Eifoniju turpināšu spēlēt kā amatieris, tas būs mans hobijs.
Vasarā puisis kopā ar Madonas kultūras nama pūtēju orķestri piedalīsies Dziesmu svētkos.
– Nekad Dziesmu svētkos neesmu bijis, šobrīd tas ir mans sapnis, – neslēpj Jāzeps.
Koncertā kopā ar Mūzikas akadēmijas studentu orķestri viņš spēlēja solo.
– Ar Madonas kamerorķestri jau solo biju spēlējis, bet šis ir īpaši sagatavots kolektīvs, forši spēlēt, – atzīst madonietis.
Jāzepa pedagogs Arturs Kloppe atklāj, ka audzēknim bijusi doma gatavoties mūziķa karjerai, bet uznāca kovids, un divi tukšie gadi iecirta robu. – Tai laikā uz neklātienes konkursiem un mūzikas festivāliem nebraucām, attālinātais veids konkursiem man neliekas nopietns, tādus neatzīstu, – komentē skolotājs.
– Prieks, ka Jāzepam viss padodas, arī mācības, arī sports, bet mūziku viņš nepametīs. Bez eifonija šobrīd apgūst basģitāras spēli – ar domu, ka pirms tam basģitāru pie tā paša skolotāja mācījās viņa tēvs. Mālnieku ģimenē visi ir ļoti muzikāli, Jāzeps savu tēvu gan ir jau pārspējis. Un vēl – mūzikas skolas orķestrī no ģimenes Jāzeps nav vienīgais, kolektīvā klarneti spēlē arī viņa māsa.

Jaunie mūziķi Kristians un Eduards
Kristians Bružs ir Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolas 5. klases audzēknis, mācās klavierspēli un solo dziedāšanu pie skolotājas Daces Kalniņas.
– Jau bērnībā man patika dziedāt, mājās vienmēr dziedāju, tāpēc iestājos mūzikas skolā, – atceras Kristians. – Piedalos arī konkursos, un uztraukuma tajos man nav. Šodien dziedāšu kopā ar orķestri, vakar braucām uz Rīgu mēģināt. Mūzika man pašam ir liels prieks. Mans sapnis ir pabeigt mūzikas skolu ar labām atzīmēm. Brīvajā laikā spēlēju futbolu, tālāk gribu iet uz futbola skolu, ar mūziku profesionālā ziņā nodarboties nedomāju. Kas mani atbalsta mūzikā? Mamma, tētis, skolotāji, draugi. Ikdienā parasti klausos populāro mūziku. Lielajā skolā no mācību priekšmetiem man patīk angļu valoda un sports.
Eduards Labucis mācās mūzikas skolas 2. klasē, čellu spēlē piekto gadu – jau no bērnudārza laika. – Mamma piedāvāja, vai gribu iet mūzikas skolā, es piekritu un neesmu nožēlojis. Uztraukuma man šodien nav, – pārliecināts par sevi, teica Eduards. – Čells man patīk. Kad mājās ir instruments, trenējos apmēram stundu. Esmu braucis uz vairākiem konkursiem, ieguvis 1. vietu. Labam čellistam jābūt drošam un muzikālam. Klausos čella mūziku ar brīvajā laikā. Visiem mūziķiem novēlu, lai viņiem veicas un lai visi turpina labi mācīties.

Topošo profesionāļu muzikalitāte
Koncerta otrajā daļā skaistu, melodisku un noskaņām bagātu repertuāru klausītājiem piedāvāja jaunie diriģenti – JVLMA diriģēšanas katedras studenti: Klāvs Borozdins, Jēkabs Krists Kalniņš, Māris Kuģis, Jānis Lapsa, Krišjānis Circenis, Anastasija Gailīte un Edgars Samorodovs. Viņu vadībā JVLMA orķestra sniegumā izskanēja uvertīras no Volfganga Amadeja Mocarta operām "Dons Žuans" un "Burvju flauta", Karla Marijas fon Vēbera operas "Oberons", Johannesa Brāmsa "Traģiskā uvertīra", Franča Šūberta "Itāļu uvertīra" un Šarla Guno "Mazā simfonija pūtēju nonetam".
Jāpiebilst, ka projekts "Plecu pie pleca" tiek īstenots, pateicoties Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstam. Ieeja koncertā bija bez maksas.

7.03.2023.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px