Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Pirmais „cīrulis” Kurzemē

INGRĪDA GAILĪTE

Autors • 23.04.2019.

Pirmais „cīrulis” Kurzemē
Burtu lielums

„Pirmais „cīrulis" Kurzemē – Mārtiņš Bergs, jo spējis sapulcināt un apvienot jaunos mūziķus – orķestrantus, koristus un no tāliem ceļiem vienā tūrē savest kopā, un vēl – ar lielisku repertuāru," teica Rojas mūzikas un mākslas skolas direktors Jānis Kivils.

Divas saulainas mūzikas pilnas dienas pavadījām Kurzemes pusē – Talsos un Rojā. 12. aprīlī J. Norviļa Madonas mūzikas skolas abi kolektīvi – Mārtiņa Berga vadītais stīgu kamerorķestris un Diānas Austras Vaices vadītais koris – piedalījās IX Kurzemes kamerorķestru festivālā, kas notika Talsos, kādreiz Talsu mācītājmuižā dzīvojošā mācītāja, vijolnieka un slavenā komponista Ludviga van Bēthovena tuva drauga Kārļa Ferdinanda Amendas 15. mūzikas svētku ietvaros.
Pirmais festivāls notika Ventspilī, nākamie tika rīkoti Rojā, Priekulē, Kuldīgā, Tukumā, Dobelē, atkal Rojā, Kandavā, šogad Talsos, kur pulcējās septiņi kamerorķestri no 13 Latvijas pilsētām, pavisam 330 dalībnieku, lai tiktos tautas namā, priecējot apmeklētājus ar krāšņu kamermūzikas koncertu. Starp citu, šī kamerorķestru festivāla dibinātājs, joprojām organizators un mākslinieciskais vadītājs ir mūsu skolas direktors Mārtiņš Bergs, kura meistarīgās, izsmalcinātās aranžijas ir patiess baudījums klausītājiem, un ne tikai – perfektais diriģenta žests nodrošina teicamu orķestra skanējumu.
Festivāla koncertu atklāja Juglas mūzikas skolas kamerorķestris, turpināja Ķekavas un Mārupes apvienotais orķestris, un noslēgumā uzstājās apvienotais Ziemeļkurzemes (Talsi, Roja, Dundaga, Tukums), Lejaskurzemes (Priekule, Kalēti, Nīgrande), Jēkabpils, Madonas kamerorķestris un Jēkabpils un Madonas apvienotais koris ar K. Dimitera un Z. Liepiņa dziesmu „Svētī debesīs šo zemi". Katrs orķestris ir citādāks gan repertuāra izvēles, gan skanējuma ziņā. Mūsu orķestra skanējumu krāsaināku darīja akordeona klātbūtne. Akordeona solo ar orķestri atskaņoja skolas akordeona spēles skolotāja Silvija Bērziņa, kas, pati būdama stendeniece, savulaik beigusi Talsu mūzikas skolu.
Iepriecināja tas, ka dienas plāns Talsos bija ļoti pārdomāts. Daļa dalībnieku pēc mēģinājuma devās ekskursijā uz Motoru muzeju, citi – uz Lauksaimniecības muzeju, kas pārsteidza ar bagātīgo eksponātu klāstu. Apskatījām latviešu filmās („Sapņu komanda 1935", „Rūdolfa mantojums" u. c.) izmantotos rekvizītus. Tautas nama pagalmā tikām cienāti ar garšīgu zupu. Daži no mūsējiem pat paspēja piedalīties „Baltā galdauta" aušanā. Festivāla dalībniekiem bija iespēja pēc kartes redzēt un iepazīt Talsu pilsētu un par atrastajiem 12 objektiem saņemt balvu. Mūsējie aktīvi iesaistījās šajā piedzīvojumā, nopelnot apsolīto balvu. Naktsmītnes nodrošināja Talsu 2. vidusskola.
Otrajā rītā agri cēlāmies, lai paspētu aizbraukt uz Kolkas ragu un Ēvažu stāvkrastu, jo pusdienlaikā bija jāpaspēj uz sadraudzības koncertu ar Rojas mūzikas un mākslas skolu Rojas kultūras centrā. Draudzības koncertā satikās trīs kori: Rojas mūzikas skolas, A. Žilinska Jēkabpils mūzikas skolas, J. Norviļa Madonas mūzikas skolas, kā arī J. Norviļa Madonas mūzikas skolas kamerorķestris. Ar kamerorķestri Rojā uzstājās arī skolas konkursa „Muzicējam ar orķestri" uzvarētāji solisti: vijolnieces Arīna Auziņa, Laura Dombrovska, Katrīna Štromberga, čelliste Evija Akaševa, vokāliste Vika Vogina, eifonisti Jāzeps Mālnieks, Everts Smudzis. Jau sesto gadu skolā notiek konkurss „Muzicējam kopā ar orķestri", tādējādi dodot iespēju jaunajiem izpildītājiem solistiem izbaudīt savā priekšnesumā orķestra skanējumu un atbalstu. Tā patiešām ir ekskluzīva iespēja. Solistam savā sniegumā jābūt pārliecinātam un drošam, jo nedrīkst neko sajaukt.
Ar lepnumu vēroju vietējo klausītāju patīkama pārsteiguma pilnās sejas. Koncerta noslēgumā Mārtiņš Bergs saņēma uzslavu no Rojas mūzikas un mākslas skolas direktora Jāņa Kivila par orķestra un izpildītāju augsto māksliniecisko līmeni. Patiesi gandarīti atgriezāmies mājās.
1. maija koncertā Madonas kultūras namā pulksten 15 madoniešiem būs iespēja pārliecināties par mūsu kamerorķestra un solistu snieguma kvalitāti. Uz tikšanos koncertā!


24.04.2019.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px