Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Piedalās mākslas plenērā

ZANE BIKOVSKA

Autors • 11.09.2023.

Piedalās mākslas plenērā
Burtu lielums

No 8. līdz 10. septembrim tuvākās apkārtnes mākslinieki vienojās kopīgā mākslas baudījumā, trīs dienu garumā piedaloties starptautiskā plenērā, kura ietvaros tika gleznotas skaistākās mūsu novada vietas.

– Amerikā darbojas Starptautiskā mākslas plenēru asociācija Worldwide Plein Air Painters, un tā ik gadu rīko plenēru visā pasaulē, kurā var pieteikties mākslinieki no visām pasaules valstīm. Noteiktā nedēļas nogalē viņi satiekas vienā vietā un glezno. Šogad šī satikšanās notika no 8. līdz 10. septembrim. Mākslinieki dalībai plenērā var pieteikties gan grupās, gan individuāli un rada skaistus mākslas darbus, pēc tam tos publiskojot un viens otru reklamējot vispasaules mērogā. Gleznošana notiek katrā valstī uz vietas mākslinieku izvēlētās un norunātās vietās. Plenēra mērķis līdz ar to ir savas valsts popularizēšana, tās skaistāko vietu parādīšana. Visi mākslinieki no katras valsts dalīsies ar saviem darbiem, atrādīs tos asociācijai. Arī vietējos laikrakstos par to tiek publicēta informācija, līdz ar to mēs parādām, ka arī šeit esam, – skaidro plenēra vadītāja Līga Dzene.
Tā kā šis ir mākslas plenērs, akcents tiek likts tieši uz gleznošanu, nevis fotografēšanu, un šogad tas norisinājās jau divdesmit trešo reizi. Dalībai mākslas plenērā pieteicās aptuveni piecpadsmit mākslinieki no tuvākās apkārtnes, bet iespējams ieradās arī kāds interesents no Rīgas.
– 8. septembrī devāmies uz Vestienu, sestdienā ciemojāmies Cesvainē – mums ir sadarbība ar Mākslas studiju un tās vadītāju Ēriku Doganu, savukārt svētdien bija plāns doties uz Aivieksti. Esam izlēmuši nebūt visu laiku vienā vietā, bet izbraukāt Madonas novadu. Katrā no šīm vietām mākslinieki sevis izvēlētā stūrītī glezno to, kas viņiem visvairāk iet pie sirds. Es pat nezinu, vai no Latvijas kāds agrāk ir piedalījies šajā plenērā, iespējams, ka esam pirmie. Paskatījos dalībvalstu sarakstu, un tas uzrādīja, ka pārsvarā plenērā piedalīsies mākslinieki no Amerikas, Dienvidamerikas, bet no Eiropas valstu vidus sarakstā manīju Angliju, Franciju un vēl dažas. Manuprāt, ka sākumā tas bija vairāk ārzemju valstu mākslinieku apmeklēts plenērs, bet, kolīdz informācija par to apceļoja plašāku mērogu, aktivizējās arī citu valstu gleznotāji. Vienlaikus gan sacīšu – neskatoties uz to, Eiropas valstu mākslinieki vēl īpaši aktīvi šajā plenērā nepiedalās, – norāda Līga Dzene.
Mākslinieki plenēra ietvaros vars brīvi un radoši izpausties – neviens netiek "ielikts rāmjos", katrs dod vaļu fantāzijai un iedvesmai. Visas tapušās gleznas pēc tam tiks nofotografētas un aizsūtītas asociācijai, bet Līga Dzene tās apkopos vienuviet, lai pēc tam būtu uz ko atskatīties un mākslas darbi kalpotu par piemēru un iedvesmu nākamajiem plenēriem.
– Man ir prieks, ka varu dot māksliniekiem iespēju izpausties, un tas ļauj viņiem attīstīt vēlmi strādāt vairāk. Tieši šis plenērs mums ļauj iziet pasaulē un parādīt sevi plašāk, parādīt, ka esam aktīvi. Ārzemēs plenēristu grupiņas ir visai mazas, bet latvieši allaž ir aktīvi, un tas priecē, – smaidot teic Līga Dzene.

12.09.2023.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px