Rūdolfa Blaumaņa memoriālajā muzejā „Braki" šobrīd jaušamas būtiskas pārmaiņas. Lai gan apmeklētāju sezona vēl īsti nav sākusies, darbu un raižu netrūkst.
– Apmeklētāji uz Rūdolfa Blaumaņa „Brakiem" brauc regulāri, maija brīvdienās vairāki apstaigāja teritoriju. Protams, tās nav skolēnu grupas vai tūristu autobusi, bet individuāli interesenti. Pie mums ir iespēja distancēties, ievērot ārkārtējās situācijas noteiktās prasības, – laikrakstam vēsta „Braku" muzeja vadītāja Zinta Saulīte. – Bija ieradušies interesenti no Kurzemes, Vidzemes, izstaigāja, nofotografējās. Pamatā tās ir ģimenes, vienas mājsaimniecības cilvēki. Kad sezona muzejā atsāksies, tas būs oficiāli atvērts, bet līdz tam individuāliem apmeklētājiem nevienam nav atteikts. Teritorija ir plaša un sakopta, ir iespēja apskatīt, izstaigāties. Kaut kur taču vajag doties, daži izvēlas atbraukt uz Blaumaņa „Brakiem".
Vaicāta par pārmaiņām un jurģiem, Zinta Saulīte informē:
– Muzeja administrācijas ēka avārijas stāvoklī ir jau labu laiku. Beidzamais signāls bija tas, ka aprīlī iesāka pilēt ēkas jumts. Tad atkal kārtējo reizi gāju virsū Ērgļu novada pašvaldībai, notika sēde, un deputāti beidzot nolēma piešķirt papildu naudas līdzekļus muzeja biroja ēkas celtniecībai. „Brakos" būs jauna neliela biroja ēka, cik nu Ērgļu novada pašvaldība var atļauties. Projektam kopumā piešķirti 20 tūkstoši eiro, pie ēkas izveides šobrīd strādā arhitekts. Daļa krājuma jau tagad tiks vesta uz telpu pašvaldības ēkā, kur viena telpa no darbinieku kabinetiem atdota muzejam. Ja nepietiks vietas šajā telpā, vēl kāda daļa krājuma tiks vesta uz Sausnēju – ēku, kur pirms gada vēl bija skola. Mums šobrīd nav cita varianta. „Braku" krājumā ir apmēram 12 tūkstoši vienību, tur ir gan fotogrāfijas, rokraksti, gan grāmatas, avīzes, arī tekstilijas, gleznas un citi priekšmeti. Ir krājuma materiāli, kas jāinventarizē, kas saistīti ar Ērgļu novadpētniecību un nav tik noteikti muzeja materiāli, taču novadpētniecības funkciju muzejā uzturam, un, ja cilvēkiem vajag izziņas materiālus, viņi par Ērgļu novada vēsturi un novadpētniecību vaicā tieši mums. Dažkārt Ērgļu vēsture ir saaugusi kopā ar „Brakiem" un Blaumani tik cieši, ka to nevar tā vienkārši atšķirt. Katrā ziņā krājuma materiālu sadalījums tiks uzticēts Annai Kuzinai, viņa ir „Braku" krājuma pamatzinātāja.
Jautāta, vai nevajadzēja celt lielāku administrācijas ēku, lai visi muzeja materiāli būtu vienkopus, Zinta Saulīte stāsta: – Mēs par to esam cīnījušies gadiem. Tagad, kad sāka pilēt jumts, uztraucāmies, lai nenotiek elektrības īssavienojums, lai mitrums nesāk ložņāt un bojāt krājuma dokumentus un priekšmetus. Lai nav tā, ka kādā jaukā dienā notiek kas neatgriezenisks.
Zintai Saulītei šis ir piecpadsmitais gads, kopš viņa strādā Blaumaņa „Brakos". Kopumā muzejā ir trīs darbinieki.
– Labi, ka saistībā ar ārkārtējo situāciju valstī šobrīd mums nav lielas apmeklētāju plūsmas, atcelta arī Muzeju nakts, līdz ar to vairāk laika varam veltīt jurģiem, – komentē vadītāja.
Uz jautājumu, kāds stāvoklis ir „Braku" pārējās ēkās, Zinta Saulīte atbild: – Memoriāla pārējās ēkas ir labā stāvoklī. Gadu gaitā piecām ēkām ir nomainīti jumti, tika sakārtota elektrība. Rakstām projektus, vēlējāmies uzlabot sīklopu kūtiņas stāvokli, bet projekts netika atbalstīts. Ceram, ka laika gaitā tas izdosies.
– Gaisma tuneļa galā ir manāma, darbojamies ar optimismu un cerību, – piebilst Zinta Saulīte.
06.05.2020.