Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Māksla kā aizraujošs piedzīvojums

INESE ELSIŅA

Autors • 29.08.2024.

Māksla kā aizraujošs piedzīvojums
Burtu lielums

Tuvojas jaunais mācību gads, kas izglītības iestādēs to saimi — skolotājus, skolēnus un viņu vecākus — uz svinīgu tikšanos pulcēs pirmdien, 2. septembrī.

Mācības atsāks arī Jāņa Simsona Madonas mākslas skolas kolektīvs, kas apdzīvo gan ierasto vietu Valdemāra bulvārī 3, gan Skolas ielā 8.
Radošas aktivitātes Jāņa Simsona Madonas mākslas skolā turklāt jau notikušas – 22. un 23. augustā vairākās meistardarbnīcās ar Latvijā pazīstamiem māksliniekiem tikās novada profesionālās ievirzes mākslas skolu audzēkņi un pedagogi no Cesvaines, Lubānas, Ērgļiem, Varakļāniem un Madonas. Ar stabila pleca sajūtu viņi darbojās kopā ar gleznotāju Kristīni Luīzi Avotiņu, tekstilmākslinieci Inesi Jakobi, mākslinieku Daini Rudeni un Kristianu Brekti. Galarezultātā radītie darbi būs aplūkojami pilsētvidē un Jāņa Simsona Madonas mākslas skolas telpās. Izstādes atvēršana paredzēta šodien, 30. augustā, pulksten 15 Skolas ielā 8, bet pulksten 13 – skolas jaunā mācību gada svinīga atklāšana un
uzrunas.
Kopumā Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītā projekta norisē piedalījās 36 Madonas novada bērni un jaunieši. Dalībnieki iepazinās ar mākslinieku prezentāciju par viņu pašu darbiem, un tad darbojās dažādos mākslas stilos un tehnikās.
Kā laikrakstam apliecināja mākslinieks Kristians Brekte, projektā viņš sastapis izcilus audzēkņus. – Te daži kadri ir mūsu nākotnes mākslinieki! – smaidīja Brekte. – Skolotājam Mārim Karlsonam bija ideja par zupas vārīšanu uz ugunskura, un vispirms viņa atvestos dārzeņus, ko likām zupā, dalībnieki zīmēja, gleznoja. Tiem piešķīrām emociju, lai dārzeņi atdzīvojas, lai atklāj savu seju – ir bēdīgi vai priecīgi, ka tiks zupā.
Runājot par saviem nākotnes uzdevumiem, Kristians neslēpa, ka cīnīsies pret mākslīgo intelektu.
Projekta autore Kristīne Šulce vēstīja, ka mācību gada izskaņā un liecību izsniegšanas dienā tiem skolēniem, kuriem bija zelta un sudraba liecības, kā balva un motivācija tālākai izaugsmei tika dāvāta šī iespēja. Nonākt mākslas apskāvienos un radošuma atmosfērā, kur pat gaiss smaržo pēc krāsas, bija vērtīgi un iedvesmojoši. To apliecināja skolas pagalmā sastaptie jaunieši.
– Mēs nofotografējāmies, no bildēm izgriezām savas sejas un ar flakoniņiem uz audekliem tās appūtām, veidojot grafiti mākslu, – stāstīja Daiņa Rudens vadītās darbnīcas dalībniece Marta. Lubānas mākslas skolā viņa mācīsies 6. kursā. – Madonā ieguvu lielisku pieredzi un kontaktus ar jauniem draugiem.
– Ja vēl būs tādas darbnīcas, nedrīkst tās palaist garām! – uzsvēra Megija no Cesvaines mākslas skolas. – Te var sastapt slavenus māksliniekus, gūt pieredzi, oriģinālu domāšanu. Jau tagad zinu, ka nākotnē gribu darboties ar grafiti un citām mākslas tehnikām.
– Mūsu darbnīcā uzlikts pareizais ritms, skan mūzika, bet visiem jādejo vairāk ar adatiņu, – tekstila meistardarbnīcā vēstīja māksliniece Inese Jakobi. – Ir sagādāti audumi, tos izvēloties, radās idejas sienas dekoriem. Daži jaunieši pakļāvās formātam, turējās rāmī, bet daži bija robežu pārkāpēji un izgāja ārpus rāmja. Katrā ziņā tie, kas veikli prot adīt un šūt (prot darboties ar rokām), māk arī daudzas citas lietas. Un viņiem smadzenes strādā labāk, jo process labvēlīgi atsaucas uz domāšanu.
– Es šodien veidoju ūdens krastu, un ieguvu pārliecību, ka šūšana nemaz nav tik šausmīga lieta. Iepriekš likās, ka tas ir traki, bet darot redzēju, ka ir panesami un mierīgi, – komentēja 5. kursa audzēknis Reinis no Cesvaines mākslas skolas. – Tā kā ūdens ir ļoti daudzveidīgs un toņu ziņā bagāts, savam dekoram izvēlējos dažādu krāsu audumus. Esmu pabeidzis mūzikas skolu, turpinu mācīties mākslas skolā, un radošās lietas man padodas labāk. Darbojos arī digitāli, bet reālāka sajūta rodas, strādājot ar rokām, izjūtot materiālu tieši un konkrēti.
– Esmu no Liezēres, man netālu ir lauku māja, un tas bija goda jautājums atsaukties novadam un Madonā novadīt gleznošanas darbnīcu, – neslēpa māksliniece Kristīne Luīze Avotiņa. – Ir desmit brīnišķīgas meitenes, zied dālijas, uzlikām trīs klusās dabas un radījām klasiskās studijas atmosfēru. Jauniešiem tas ir būtiski, jo tas ir pamats, no kura tālāk var atsperties un iet savu ceļu. Man pašai mākslā ir nemainīgi intensīvs periods, un to saku tāpēc, ka pasaule ir pilna ar slinkiem cilvēkiem. Svarīgi ir darīt un, ja māksla patīk, galvenais, ko gribu novēlēt jauniešiem, ir nebūt slinkiem.
No savas puses vēl piebildīšu, ka septembrī Jāņa Simsona Madonas mākslas skolā turpināsies iestājpārbaudījumi. Būs arī atvērtās dienas, lai iepazītos ar skolu, un jaunums ir izglītības iestādes piedāvātais programmu klāsts, kur interešu izglītības programma tās dalībniekiem, lai sagatavotos mākslas skolas
1. kursam, paredzēta bez maksas. Jauno mācību gadu mākslas skola Madonā uzsāk patiešām jaudīgi, enerģiski un stipri!

30.08.2024.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px