Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Madonieši — Latvijas orķestru asociācijas festivāla dalībnieki

INESE ELSIŅA

Autors • 20.04.2026.

Madonieši — Latvijas orķestru asociācijas festivāla dalībnieki
Burtu lielums

10. un 11. aprīlī Kurzemes reģiona pilsētās un Ventspils koncertzālē “Latvija” Latvijas Orķestru asociācija sadarbībā ar Mākslu izglītības kompetences centru organizēja sesto Latvijas orķestru asociācijas festivālu.

Pasākumā piedalījās 750 dalībnieki no 24 Latvijas jauniešu un amatieru simfoniskajiem un kamerorķestriem, tai skaitā Jāņa Norviļa Madonas Mūzikas skolas. Festivāla koncertos skanēja latviešu klasiķu un mūsdienu komponistu mūzika, kā arī pasaules mūzikas akadēmisko žanru pērles un populāru melodiju aranžējumi jauniešu orķestriem.

Notiek Kurzemes reģiona pilsētās
Festivāls bija muzikāli daudzveidīgs un vērienīgs kultūras dzīves notikums, jo šogad notika vairākās Kurzemes pilsētās – Tukumā, Kandavā, Skrundā, Dundagā, Rojā, Kolkā, kur uzstājās atsevišķi orķestri, bet akustiski izcilajā Ventspils koncertzālē "Latvija" orķestri raiti mainījās, un klausītājiem bija iespēja dzirdēt visas Latvijas apvienoto simfonisko orķestru sniegumu. Festivāla galvenais mērķis ir valstiskā līmenī popularizēt Latvijas jauniešu un amatieru orķestru kustību, veicināt orķestru radošā potenciāla attīstību un savstarpējo sadarbību, kā arī aktualizēt kolektīvās muzicēšanas nozīmību.

Izaugsme kopīgas sadarbības ietvaros
Festivāla dalībnieki bija mūzikas un mākslas skolu, vidusskolu, kā arī dažādu kultūras iestāžu kolektīvi no visiem Latvijas reģioniem. Šie orķestri jau vairāk nekā desmit gadus ir apvienojušies vienotā asociācijā un kopīgā sadarbībā mērķtiecīgi pilnveido savu māksliniecisko varēšanu, popularizē muzicēšanu dažādos orķestru sastāvos, kā arī veiksmīgi iekļaujas Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku tradīcijā. Spilgts apliecinājums tam bija vērienīgi un muzikāli krāšņi īstenotais XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku simfoniskās mūzikas lielkoncerts "Daudzskanīgais debesjums", kurā pirmo reizi Latvijā uz vienas skatuves kopā muzicēja 1000 dalībnieku liels simfoniskais orķestris, tai skaitā Madonas Mūzikas skolas pārstāvji.

Madona pie Kurzemes?
– Tā kā esmu dzimis Priekulē, tad joprojām labprāt vadu Lejaskurzemes mūzikas skolu kamerorķestri, kurā šobrīd apvienojas trīs skolas – Priekules, Vaiņodes, Saldus mūzikas skolas, – iemeslu, kāpēc Madonas Mūzikas skolas kamerorķestris uzstājās kurzemnieku, ne vidzemnieku vienībā, skaidro Jāņa Norviļa Madonas Mūzikas skolas direktors Mārtiņš Bergs. – Līdzās Madonas kamerorķestrim joprojām vadu arī Arvīda Žilinska Jēkabpils Mūzikas skolas kamerorķestri. Tas nozīmē, ka vienīgais loģiskais risinājums mums bija, lai Madona un Jēkabpils pievienotos Kurzemes blokam. Vidzemniekiem būtu grūti pievienoties arī cita iemesla dēļ – skaitliski uz skatuves Ventspilī nesatilptu visi Vidzemes orķestri.
Kurzemes blokā spēlēja šādi kolektīvi: Ventspils Mūzikas vidusskolas stīgu orķestris, Talsu Kultūras centra Ziemeļkurzemes kamerorķestris, Lejaskurzemes mūzikas skolu kamerorķestris, Ernesta Vīgnera Kuldīgas Mūzikas skolas stīgu orķestris, Arvīda Žilinska Jēkabpils Mūzikas skolas kamerorķestris un Jāņa Norviļa Madonas Mūzikas skolas kamerorķestris.

Mūsējo ritmi Kurzemē
10. aprīlī Madonas kamerorķestrim ritēja mēģinājumi un koncerts Skrundas kultūras namā. Koncertā vispirms ar savu individuālo programmu uzstājās katrs orķestris atsevišķi (izņemot ventspilniekus).
– Madonas orķestrim bija visapjomīgākā programma, jo spēlējām piecus skaņdarbus, plus divus skaņdarbus kopā ar Jēkabpils orķestri, – stāsta orķestra diriģents Mārtiņš Bergs. – Čella solo Lūcijas Garūtas skaņdarbā "Teika" atskaņoja Endija Andželīna Krupko. Koncerta noslēgumā, kā arī Ventspilī 11. aprīlī sešu orķestru koporķestris atskaņoja Marģera Zariņa "Tango" no kinofilmas "Pie bagātās kundzes", trīs latviešu tautasdziesmas Raimonda Paula apdarē – "Kur tad tu nu biji", "Rikšiem bērīti es palaidu", "Seši mazi bundzinieki" un koncerta noslēgumā spēlējām arī "Seši mazi bundzinieki", bet šoreiz Ērika Ešenvalda apdarē. Jāsaka, ka jauniešiem vislabāk patika tieši pēdējais skaņdarbs, jo tur ietverti dažādi skaņu efekti, mazliet teatrālas epizodes ar "tirgus ainu", kur visi varēja izbļaustīties, izkustēties, celties kājās, neklausīt diriģentu – vārdu sakot, uzrīkot nelielu haosiņu, ko diriģents beigās pārtrauca ar sitienu pa vecu, sabuktētu katla vāku. Skaņdarba noslēgumā ar skaļu saucienu "Hei!" orķestris pielika punktu ne tikai savai programmai, bet arī visam festivālam, jo bijām tā noslēdzošais sastāvs.

Svētdiena – veltīta atpūtai
12. aprīlī Madonas orķestra dalībnieki vēl pakavējās Ventspilī, pabija pie jūras, izpētīja zinātnes centra "Vizium" ekspozīciju un atpūtās. Šī centra misija – saprotami stāstīt par fiziku, dabu, vielu, skaņas, gaismas savstarpējo ietekmi, kā arī veicināt izpratni par zinātni un tās visaptverošo dabu.
Zinātnes centrā izveidotas izglītojošas interaktīvas ekspozīciju zāles, vairāk nekā 80 interaktīvu eksponātu, zinātnes šovi, laboratorijas, konferenču telpas, mācību klases un tehniski radošās darbnīcas, kas pieejamas apmeklētājiem, iepazīstinot ar fiziku, ķīmiju un citām dabaszinātnēm.
Eksponāti izvēlēti, lai tie bērniem un jauniešiem jau no mazotnes radītu interesi par datorzinātnēm un dabas zinātnēm, un veicinātu lielāku izpratni par fizikas, inženierzinātņu un tehnoloģiju attīstību procesiem dabā. Eksponāti ir gan izglītojoši, gan interaktīvi un tie iekļauti izglītības un mācību programmās kā svarīga sastāvdaļa tematu apguvē.

21.04.2026.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px