Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Madonas pūtēju orķestrim – 60

INESE ELSIŅA

Autors • 28.10.2019.

Madonas pūtēju orķestrim – 60
Burtu lielums

Aizvadītajā sestdienā Madonas pilsētas kultūras namā ļaužu pārpildītā zālē ar spožu un pārdomātu koncertprogrammu svinējām Madonas pūtēju orķestra 60 gadu jubileju.
Andreja Cepīša vadītais kolektīvs ir mīlēts un novērtēts – to apliecināja gan vietējās pašvaldības, gan augstākās raudzes profesionāļu un plašas sabiedrības pārstāvju klātbūtne.

Ko tur liegties – mūzika ir pirms sadzīves un politikas, tās enerģija un sniegtais brīvības līmenis apgaro ikvienu. Politiķi (un problēmas, ko tie risina) nāk un iet, mūzika – šī personiskā un atvērtā intimitātes valoda – ikviena līmeņa politikai iet soli pa priekšu. Tā ir stiprāka, jo cilvēka būtību aizskarošāka, cauri laiku laikiem mūzika spēj izstarot mīlestību, mierinājumu un prieku.

Madonas pūtēju orķestra jubilejas koncerts, ko vadīja aktieris, novadnieks Māris Bezmers, bija apliecinājums dažādu stilu un izjūtu mūzikai, sākot no nopietniem klasiskās mūzikas skaņdarbiem līdz populāras mūzikas un džeza kompozīcijām, arī mūsdienu sacerējumiem.
Koncerta iesākumā konferansjē pakavējās pie Madonas pūtēju orķestra vēstures, minot, ka mēģinājumi Madonā organizēt pūtēju orķestri bija jau pēc Otrā pasaules kara, bet tikai 1959. gadā centieni vainagojās panākumiem. Šai gadā kolektīvs Alberta Mucenieka vadībā nodibināts, un jau 1960. gadā orķestris piedalījās republikas pirmajā pūtēju orķestru salidojumā. Kā nākamais orķestra izaugsmes solis tika pieminēts diriģenta Viktora Tropa laiks. Viņa vadībā orķestris izveidojās par mākslinieciski pilnvērtīgu kolektīvu, kas piedalījās dažādos valsts un pašvaldību konkursos un rīkotajos pasākumos. No 1992. gada orķestra vadību pārņēma Andrejs Cepītis, kas darbu tobrīd juku skartajā kolektīvā lielā mērā sāka ar Madonas mūzikas skolas audzēkņu iesaistīšanu. Daudziem tā bija pirmo iemaņu skola un reizē atspēriena punkts startam pat plašajā pasaulē.
Savukārt orķestris Andreja Cepīša vadībā mēģinājumos audzēja muskuļus, varēšanu un meistarību, un no 2000. gada sākās tā panākumu ceļš. 2001. gadā kolektīvs par sniegumu starptautiskajā konkursā Aucē saņēma Gunāra Ordelovska balvu, sekoja godalgotas vietas citās skatēs un konkursos, bet no 2013. gada orķestris uzvarēja visos konkursos, kuros piedalījās. Kolektīva zvaigžņu stunda bija 2016. gadā, kad XVI starptautiskajā Lietuvas pūšamo instrumentu orķestru konkursā mūsu pilsētas kolektīvs ieguva „Grand Prix", bet kolektīva mākslinieciskais vadītājs Andrejs Cepītis saņēma balvu kā labākais diriģents un orķestris – balvu arī par labāko obligātā skaņdarba interpretāciju.

Pēc gada kolektīvs izcīnīja zelta medaļu konkursā „Prāga 2017", piedzīvoja skaistus koncertus gan Rīgā, gan citās pilsētās. Madonas orķestris bija vienīgais provinces orķestris, ko uzaicināja piedalīties latviešu mūzikas koncertā „Pieskāriens laikam" Lielajā ģildē, 2018. gada rudenī mūsu pilsētas pūtēju orķestris muzicēja Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas zālē. Šobrīd orķestris ir pilnbriedā un gatavs jauniem izaicinājumiem. Aiz visvarenās Rīgas, kur bagātīgi koncentrējušies mūzikas studenti un profesionālu orķestru dalībnieki, šobrīd mūsu pilsētas orķestris ir spēcīgākais provinces orķestris Latvijā.

Turklāt Madonas orķestra mūziķi vienmēr bijuši ļoti atraktīvi, nekad to, ko dara, nav darījuši garlaicīgi. Jubilejas koncerts tam bija kārtējais apstiprinājums – jūtu un noskaņu mājoklis, skaņās izteikta dvēseles valoda. Nopietna, pārdomas raisoša, smeldzīga un arī prieka un joku pārpilna, kurā tika iesaistīta publika. Lirisks valsis no komponista Jevgeņija Doga kinofilmas „Mans piemīlīgais, maigais zvērs", britu komponista Karla Dženkinsa koncerta daļa (soliste Baiba Tilhena), pirmatskaņojums komponista Zigismunda Katkeviča latviešu tautas dziesmas „Seši mazi bundzinieki" apdarei (komponista vērtējums pēc izpildījuma: „Ir labāk, nekā gaidīju!"), Vladimira Kosmā svīta no kinofilmas „Rabīna Jakoba piedzīvojumi" – tie ir tikai daži no koncertā iekļautajiem absolūti dažāda rakstura numuriem. Īstu pirmreizības uzplaiksnījumu sniedza Jetes Rebekas Strazdiņas solo numurs, atklājot mūziķi kā jūtīgu, brīnišķīgu dziedātāju un virtuozu trompetes spēlētāju. Atmiņā palikusi arī Zanes Gerenbergas saksofona spēle komponista Astora Pjacollas skaņdarbā, ko orķestris nospēlēja piedevās, un, protams, Andreja Cepīša saksofona solo, kas apliecināja – mūzika nav tikai izklaidei vai labsajūtai, tā ir kāda dziļa esamības sfēra, ko nereti klausītājiem ļauj piedzīvot atskaņotājmākslinieki.
Jāpiebilst, ka visi orķestra dalībnieki ir Madonas patrioti – uz mēģinājumiem un koncertiem viņi ierodas ne tikai, pārnākot pāri ielai, bet atbraucot no Rīgas un citām pilsētām, kur studē vai dzīvo. Un tikai apjomīgā kolektīva vadītājs pats zina, ko viņam prasa harisma tik daudzus gadus saturēt kopā visus teju četrdesmit dalībniekus vienā izteiksmīgā vienībā. Katram taču ir savs raksturs, sava domāšana, aizņemtība un dzīves prioritātes. Tomēr uzticība mūzikai, izrādās, spēj būt pāri visam.
– Ir liels gods atrasties līdzās tik lieliskam kolektīvam, – sveicot Madonas pūtēju orķestri jubilejā, atzina Nacionālo bruņoto spēku orķestra priekšnieka vietnieks Guntis Kumačevs. – Pūtēju orķestru konkursu žūriju sastāvā piedalos jau vairāk nekā desmit gadu, tāpēc zinu, kā spēlējat. Latvijā ir daudz labu vienību, un to vidū ir pūtēju orķestris "Madona", viens no labākajiem kolektīviem Latvijā.
Par profesionālu un radošu devumu pūtēju orķestru kustības attīstībā un Dziesmu un deju svētku tradīcijas saglabāšanā Guntis Kumačevs kolektīvam pasniedza Latvijas Nacionālā kultūras centra Goda rakstu. Viņš piebilda, ka orķestra pirmsākumos kolektīvā spēlēja arī viņa tante un onkulis, turklāt pie pūtēju orķestra veidošanas klāt esot bijis arī viņa tēvs, toreiz 19 gadu vecs jauneklis: – Ikvienu kolektīvu veido individualitātes, tāpēc paldies mūziķiem, kas šajos laikos ļauj orķestrim spīdēt gan Latvijas, gan Eiropas mērogā!
Par ilggadēju profesionālu un radošu ieguldījumu Madonas pūtēju orķestra izaugsmē Latvijas Nacionālā kultūras centra Goda rakstu saņēma kolektīva vadītājs Andrejs Cepītis.
– Jūs esat mums paši labākie! – sveicot apvienību jubilejā, novērtēja Madonas novada pašvaldības izpilddirektora vietnieks Āris Vilšķērsts. – Jūs spēlējat tik viegli, ka katrs, kurš kādreiz mēģinājis kaut ko iemācīties vai parādīt citiem, saprot, ka šāda viegluma radīšanā ieguldīts daudzu stundu smags darbs. Jūsu priekšnesums vienmēr sniedz baudu, paldies par to!
Pilsētas pārvaldnieks Guntis Ķeveris uzsvēra, ka pūtēju orķestris „Madona" ir pilsētas un novada vizītkarte: – Gaiziņam un Lubāna ezeram jūs sen esat pārpūtuši pāri!
Orķestri sveica arī Madonas kultūras nama kolektīvs, Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja, Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolas, jauktā kora „Madona", Lizuma jauktā kora pārstāvji un individuālie sveicēji.
Pateicību atbalstītājiem, īpaši savām ģimenēm, kas ļauj būt Andreja Cepīša komandā, sekot viņa zizlim un ik nedēļu būt mēģinājumos, orķestra vārdā izteica Guna Ruļuka.
Lai ziedu laiki orķestrim turpinās un, kur beidzas vārdi, lai atkal skan mūzika!


29.10.2019.

 

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px