Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Madonas pūtēju orķestra triumfs

INESE ELSIŅA

Autors • 02.05.2016.

Madonas pūtēju orķestra triumfs
Burtu lielums

15. aprīlis bija diriģenta Andreja Cepīša vadītā Madonas pūtēju orķestra zvaigžņu stunda. XVI starptautiskajā Lietuvas pūšamo instrumentu orķestru konkursā mūsu pilsētas kolektīvs ieguva „Grand Prix".

Bez tam kolektīva mākslinieciskais vadītājs Andrejs Cepītis saņēma balvu kā labākais diriģents un orķestris – balvu arī par labāko obligātā skaņdarba interpretāciju.

Iegūst visas konkursa balvas
– Kā teica žūrija, sen Panevēžas starptautiskajā pūšamo instrumentu festivālā viens kolektīvs nebija saņēmis visas balvas, – komentē Andrejs Cepītis. – Mums tā ir nenovērtējama atzinība, šobrīd augstākais punkts kolektīva pastāvēšanas vēsturē.
Jāpiebilst, ka Madonas pūtēju orķestris pirmo reizi starptautiskajā Lietuvas pūšamo instrumentu orķestru čempionātā piedalījās 2007. gadā, kad spēlēja C grupā. – Konkursam ir nolikums – ja esi uzvarējis kādā grupā, otrreiz tajā pašā grūtības pakāpes līmenī piedalīties nevari, – komentē Andrejs Cepītis. – Tas ir kā sportā – ir jālec augstāk.
Šoreiz Madonas pūtēju orķestris Panevēžā spēlēja D grupas repertuāru, kur piedalījās augstākās grūtības pakāpes pusprofesionālie kolektīvi. Kopumā šajā grupā uzstājās seši orķestri: četri lietuviešu un divi latviešu. Līdzās Madonas pūtēju orķestrim spēlēja arī Latvijas Zemessardzes orķestris.

Profesionāls un saliedēts kolektīvs
– Uzstājāmies ar zināmām bažām. Lai gan darbs bija ieguldīts liels, nekad jau nevar zināt žūrijas viedokli, – atceras Andrejs Cepītis. – Konkursam bija jāsagatavo līdz 30 minūšu gara programma, iekļaujot obligāto nīderlandiešu komponista Karla Vitroka skaņdarbu „Megacunami Spēks". Spēlējām arī lietuviešu komponista kompozīciju un skaņdarbu orķestrim ar solo, ko izpildīja alta saksofoniste Baiba Tilhena. Baiba mūsu orķestrī ir elitāra mūziķe, ikdienā spēlē prestižajā Rīgas Saksofonu kvartetā. Spēlējām arī Jāņa Ivanova skaņdarbu.
– Mūsu orķestris ir unikāls, jo vairāki kolektīva dalībnieki dzīvo un strādā Rīgā, bet turpina apmeklēt Madonu, lai piedalītos orķestra mēģinājumos. Arī tepat šobrīd ir labs sastāvs – 9., 10. klases jaunieši, kas beiguši mūzikas skolu un ir labi sagatavoti, – raksturo diriģents.

Orķestrantu atdeve mūzikai
Uz jautājumu, ar ko Andrejs izcēlās pats, ka labākā diriģenta balva tika piešķirta viņam, kolektīva vadītājs atbild: – Žūrija juta, ko dara orķestris, ar kādu attieksmi spēlē. Vai kolektīva dalībnieki tikai pūš, vai rada mūziku un muzicē. Profesionāļi to uzreiz novērtē. Tāpat svarīga ir skaņdarbu interpretācija un pasniegšanas veids. Beigās viss summējās.
Lietuvieši esot brīnījušies – tik maza pilsēta kā Madona un tik labs orķestris. No vietējiem konkursā piedalījušies tikai lielo pilsētu orķestri no Viļņas, Kauņas un Panevēžas.
– Aiz Rīgas šobrīd esam spēcīgākais provinces orķestris Latvijā, – secina Andrejs Cepītis. – Spēcīgāki par Jelgavas, Liepājas un šai gadījumā – Latvijas Zemessardzes orķestri, kur spēlē Mūzikas akadēmijas studenti un mūzikas vidusskolu audzēkņi. Jebkurā spēlē vissvarīgākais ir regulārs, nesavtīgs darbs. Tikai tad var gaidīt rezultātu. Lai gūtu panākumus, jāiegulda mežonīgs, smags darbs.
Interesanti, ka starptautiskā žūrija konkursa laikā bija novietota aiz speciāla aizslietņa, lai neredzētu kolektīva uzstāšanos, bet iedziļinātos orķestra skanējumā un nošu partitūras izpildījumā.

Pareiza programmas izvēle
– Noteikti palīdzēja arī veiksmes faktors, jo jebkura žūrija ir subjektīva, – aizdomājas Andrejs Cepītis. – Un vēl kas – jo tālāk kolektīvs spēlē no Latvijas, jo mazāk mūs zina – jo labāk. Latvija ir Latvija, te ir savi spēles noteikumi, ko sapratām aizvadītajā vasarā, kad piedalījāmies festivālā „Cēsu kauss". Komentāri šajā konkursā bija ļoti labi (žūrija tos rakstīja uz nošu partitūrām), protams, ir sīkas kļūdas, jo mūzikā pilnību sasniegt nav iespējams. Žūrijai patika skaņdarbu interpretācija, to pasniegšanas veids un atdeve, ar kādu jaunie mūziķi spēlē. To pierādīja arī skatītāju aplausi ļaužu pārpilnajā zālē. Daudz ieguvām ar programmu. Mēģinājām to uzbūvēt ļoti klausāmu, lai pusstunda ir piepildīta un dažāda. Sākām ar Jāņa Ivanova skaņdarbu, otrs bija Jozefa Haidna korālis, tad amerikāņu komponista Karla Dženkinsa koncerts (1. daļa, kur spēlēja brīnišķīgā soliste, saksofoniste Baiba Tilhena), pēc tam sekoja nīderlandiešu komponista Karla Vitroka skaņdarbs „Megacunami Spēks", un kā pēdējo spēlējām skaņdarbu „Kamene", ko sacerējis lietuviešu komponists Valdas Stanaitis, – tas ir uz poproka pusi.

Kolektīva izaugsme un maiņa
Andrejs Cepītis Madonas pūtēju orķestri pārņēma 1992. gadā. – Toreiz vajadzēja sākt visu no jauna, un lēnām to līmeni uzaudzējām, – atzīst diriģents. – Dalībnieki ir saliedējušies, rezultāti – auguši. Priecājos, ka mūzikas skolā izdevās nodibināt skolēnu pūtēju orķestri, kas ir ļoti svarīgi, lai lielajam orķestrim veidotos maiņa. Protams, līdz lielajam orķestrim no viņiem tiek neliels procents, tomēr tā jau ir zināma pēctecība.
Diriģents priecājas, ka kolēģiem Lietuvā izveidojusies laba sadarbība ar Nīderlandi un Angliju, katru gadu viņiem nāk labi mūzikas instrumenti, lielos daudzumos ar tiem tiek apgādātas skolas, pat lauku izglītības iestādes. – Rietumi materiālajā ziņā ir pārsātināti, ja veidojas sadarbība, ir gatavi dalīties, – secina Andrejs Cepītis, piebilzdams, ka madoniešiem šobrīd instrumentālā bāze ir laba.

Nežēlo labus vārdus
Paldies Madonas pūtēju orķestra diriģents Andrejs Cepītis saka orķestra koncertmeistaram Robertam Gotlaufam un visiem mūziķiem, kas, atraujot laiku ģimenēm, dodas uz orķestra mēģinājumiem. Paldies arī novada pašvaldībai:
– Mums ir labi instrumenti, lieliskas telpas, par ko daudzi mūs apskauž. Paldies novada domei par atbalstu! Beidzot pēc mēģinājumiem nav jāvācas nost, ir labs aprīkojums, mēģinājumu telpā – laba akustika, kā tam jābūt. Tāpat mūs vienmēr atbalsta dažādos pasākumos, jo maksa par dalību konkursā un obligātā skaņdarba nošu iegādi, tāpat ceļa izdevumiem ir prāva. Laba sadarbība orķestrim izveidojusies ar Pētera Avena fondu. Paldies kolektīvs saka šoferim Andrejam Taukulim.

Jau domā par nākamajiem koncertiem
Uz slavas lauriem Madonas pūtēju orķestrim nav laika dusēt. Orķestra nākamā uzstāšanās plānota 7. maijā Kalnciema ielas kvartālā Rīgā. Madonas pūtēju orķestris kuplinās Madonas novada dienu un klausītājiem piedāvās estrādes un džeza mūzikas programmu. – Savukārt Madonā uzstāsimies pilsētas svētkos 3. jūnija vakarā Saieta laukumā, kur tiks spēlēta lustīga zaļumballe mūsu orķestra pavadījumā, – atklāj Andrejs Cepītis, aicinot visus izbaudīt līdz šim Madonā neierastu aktivitāti.
Padomā esot arī programma, ko varētu spēlēt baznīcās. Savulaik orķestris spēlēja Rīgā, Sāpju Dievmātes baznīcā, ir sapnis atjaunot šo programmu un doties tūrē pa Latvijas dievnamiem. Tāpat nereali­zēta kolektīva iecere ir ierakstīt diskā pūtēju orķestru mūziku, kas, sākot no 1926. gada, skanējusi Dziesmu svētkos. Andrejs Cepītis ir apņēmības pilns, un ticu, ka viņam kopā ar savu dzirkstošo kolektīvu tas arī izdosies.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px