Madonas muzeja rašanos pirms 70 gadiem sekmēja divu cilvēku – jaunās vēsturnieces Elzas Rudenājas un Madonas apriņķa partijas komitejas pirmās sekretāres Ievas Pliesmanes – satikšanās.
Kopīgu interešu un draudzības sekmēts, 1944. gada 20. septembrī tika dibināts Madonas muzejs, kas sākotnēji atradās divstāvu namā Blaumaņa ielā 25, kur pirms tam mitinājās armijas daļa. Vairākus gadus vēlāk muzejs tika pārcelts uz ēku Valdemāra bulvārī 18, kur atradās līdz pat 2003. gadam.
70 gados no dažiem krājuma priekšmetiem, nelielām izstāžu telpām un trim darbiniekiem muzejs ir izveidojies par vienu no lielākajiem un spēcīgākajiem Vidzemē ar 130 tūkstošiem vienību lielu krājumu. Muzeja krājums ir mērķtiecīgi vākts, apkopots un sistematizēts, pārdzīvojot dažādus laikus. Mēs varam lepoties ar pirms 30 gadiem atklātajām izstāžu zālēm, kas ir vienas no labākajām Latvijā.
Iestādi, ko šodien redz apmeklētāji, vēstures pētnieki vai vienkārši garāmgājēji, veidojis ikviens darbinieks, kas tajā kādu laiku strādājis. Direktors, krājuma glabātājs, izstāžu organizators, pētnieks, arī apkopēja un sētnieks – katrs ieguldījis darbu, lai muzeju padarītu atpazīstamu, pieejamu un vērtīgu sava novada kultūras mantojuma glabātāju. Darbinieki kopīgi ir izveidojuši izstādi „Madonas novadpētniecības un mākslas muzejam – 70", lai atspoguļotu nozīmīgākos notikumus katrā desmitgadē, lai parādītu apmeklētājam no malas, kāds ir darbs muzejā, kā veidojas izstādes, kā priekšmets kļūst par vērtīgu krājuma sastāvdaļu.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 16.09.2014.
Informāciju sagatavoja
ZANE GRĪNVALDE,
izglītojošā darba nodaļas vadītāja