Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Madonas mūzikas skolas koris ceļā uz Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem

INESE ELSIŅA

Autors • 06.03.2025.

Madonas mūzikas skolas koris ceļā uz Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem
Burtu lielums

Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolas kori jau vairākus mācību gadus vada skolotāja Dace Kalniņa (attēlā).

Šajā mācību gadā mūzikas skolas korī piedalās 38 dziedātāji. Ar kolektīvu strādā arī skolotāja Inga Avišāne, koncertmeistare – Sarmīte Grīnberga. Koris dzied 5.-9. klašu repertuāru. Pamatā skolas korī dzied kora klases un klavieru klases audzēkņi, jo kolektīvā muzicēšana mūzikas skolas programmas apguvē ir obligāta.

Dziesmu mācīšanās soli pa solim
– Strādājam ļoti cītīgi, gatavojamies XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem, – vēsta kora diriģente Dace Kalniņa. – Mūsu korim no svētku repertuāra jāapgūst 19 dziesmas. Pagājušajā mācību gadā no visa kopuma bija zināmas tikai septiņas dziesmas, tāpēc šogad darīt mums patiešām ir ko.

Repertuāra pārbaudē uzrāda labu sniegumu
Atgādināšu, ka pagājušā gada pavasarī, kad Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolas 3.-8. klašu koris piedalījās Latvijas izglītības iestāžu koru skatē, demonstrējot apgūto repertuāru XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem, kolektīvs uzrādīja lielisku sniegumu, un žūrija ar 41 punktu tam piešķīra I pakāpes diplomu. Kā būs 1. aprīlī, kad vērtēšanas komisija lems par svētku dalībniekiem, redzēsim šī gada pavasara skatē.
– Ja vērtē dziesmu grūtības pakāpi, neslēpšu, ka to apguvē ir ko darīt pat mūzikas skolas bērniem, nerunājot par vispārizglītojošo skolu koristiem, – uzsver Dace Kalniņa. – Mūsu kolektīva problēma ir tā, ka dalībnieki pēc vecuma ir nelieli, ir arī tādi, kas skolas 5. klasē vēl nemācās, tomēr mēģinājumu procesā tiek ar visu galā. Lielākās grūtības ir tembrālais skanējums, jāstrādā, lai pirmajai balsij attīstītu dziesmas lidojumu, bet, salīdzinot ar rudeni, skan jau daudz labāk.

Daudziem būs viņu pirmie dziesmu svētki
Daļa dziedātāju Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolas korī piedalījās arī pagājušajā mācību gadā, bet tā bija apmēram puse no šobrīd esošā kora sastāva. Otra puse kolektīvā dzied pirmo gadu. Un vēl – 70 procentiem bērnu šie būs viņu pirmie dziesmu svētki – iepriekšējie bija pirms desmit gadiem, kad viņi vēl bija pavisam mazi. Līdz ar to latviešu tautas īpašo fenomenu – Dziesmusvētkus – viņi savā dzīvē vēl nav piedzīvojuši un pirmo reizi redzēs, kas tas ir un ko tas vispār nozīmē. To skolotāja piemin tāpēc, ka reizēm viņai jāatbild uz bērnu jautājumiem, kas pieaugušajiem šķiet paši par sevi saprotami.

Svarīga ir iegūtā pieredze
Uz vaicājumu, vai nav tā, ka nākotnē bērni korī dziedāt nevēlēsies un svētki tādējādi būs apdraudēti, diriģente atbild: – Manuprāt, tie, kas pieredzi ir guvuši, turpmāk to darīs un korī dziedās. Kā jau mūzikas skolas koris mēs īpaši cīnāmies, lai būtu kvalitatīvs skanējums, bet svarīgākais, lai bērniem vispār būtu kora dziedāšanas pieredze. Tad arī vēlāk viņi ceļu uz kori atradīs. Ja šīs pieredzes nebūs, protams, pieaugušais cilvēks ar to savā dzīvē diez vai nodarbosies.
Kā ir tad, kad ar kopkori strādā virsdiriģents? Dace Kalniņa pauž atzinību: – Tas ir lieliski, un kopmēģinājums pats par sevi bērnam ir iespēja piedzīvot, ka ne viņš vien un ne viņa kolektīvs vien dzied, bet to dara tik daudzi. Tā ir iespēja dzirdēt kopkora skanējumu un redzēt, kā strādā diriģents ar vārdu – piemēram, Kaspars Ādamsons, Jevgeņijs Ustinskovs. Tas ir ļoti, ļoti vērtīgi. Diena ir nogurdinoša, bet vajadzīga, jo arī koru diriģenti no procesa var mācīties – dziesmas iestudēšanas gaitā var uzzināt daudzas tehniskas nianses.

Jo vairāk dzied, jo labāk!
Taujājot, vai ir bērni, kas dzied vairākos koros, Dace Kalniņa atbild apstiprinoši: – Protams. No mūzikas skolas kora daudzi bērni dzied arī Madonas Valsts ģimnāzijas korī, trīs ir no Kalsnavas pamatskolas kora – apmēram padsmit skolēni dzied citos koros, ne tikai Madonas mūzikas skolas kolektīvā. Organizatoriskā līmenī tas, iespējams, ir apgrūtinoši, bet no otras puses – jo vairāk bērns dzied, jo labāk!

Pēctecība novadā turpinās
Uz jautājumu, vai diriģentei pašai gribas braukt uz Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem, saņemu precīzu atbildi: – Ja jau to visu darām, tad skaidrs, ka ejam uz šo gandarījuma mirkli, tas ir mūsu mērķis. Korim tiek šūti jauni tērpi, paldies novada pašvaldībai par iespēju to darīt! Spriežot pēc kopmēģinājumiem janvārī un februārī, kad visi novada skolēnu koru dalībnieki knapi satilpa Madonas kultūras centra zālē, mūsu ir diezgan daudz, un tas nozīmē, ka dziedāšanai novadā ir pēctecība.

07.03.2025.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px