Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Madonā — orķestru lielkoncerts

INESE ELSIŅA

Autors • 23.10.2025.

Madonā — orķestru lielkoncerts
Burtu lielums

1. novembrī pulksten 17 Madonas pilsētas Sporta centrā izskanēs Latvijas pūtēju orķestru lielkoncerts “Skan elpas starojums!”.

Pasākumā muzicēs 15 pūtēju orķestri, kopumā ap 400 mūziķu, apliecinot Latvijas pūtēju orķestru muzicēšanas tradīcijas nepārtrauktību, krāšņumu un spēku.
Kā akcentē Latvijas Nacionālā kultūras centra sabiedrisko attiecību vadītāja Lana Kazlauskiene, likumsakarīga ir Latvijas pūtēju orķestru pulcēšanās vieta Madonā – pilsētā, kur svētku norises jau vairāk nekā pusgadsimtu bagātina izcils un valstī augstu novērtēts pūtēju orķestris Andreja Cepīša meistarīgajā vadībā.
– Lielkoncertā godā celsim pūtēju orķestru mūziķus, – no savas puses piebilst koncerta režisore Edīte Siļķēna. – Flautu, klarnešu, mežragu, saksofonu, trompešu un citu mūzikas instrumentu radītā skaņa, elpas iedarbināta, pārtaps spožā mūzikas vibrācijā. Noteiktos dzīves mirkļos tā spēj sniegt pacilājumu, iedvesmo, piešķir ikdienai ritmu, azartu, reizē aizkustina un harmonizē.
Lielkoncerts Madonā vienlaikus būs arī nozīmīgs dziesmu un deju svētku starplaika notikums un iezīmēs vēl vienu soli tuvāk XXVIII Vispārējiem latviešu Dziesmu un XVIII Deju svētkiem 2028. gadā.
Programmā šoreiz izskanēs latviešu, lietuviešu un igauņu komponistu darbi – klasika un populārā mūzika. Komponistu un mūzikas aranžētāju vidū ir mūziķi: Juris Jurjāns, Imants Kalniņš, Raimonds Pauls, Pēteris Butāns, Ilo Vinters (Ülo Vinter), Kazis Daugela (Kazys Daugela), Andris Balodis, Raitis Rērihs, Raitis Ašmanis, Ingars Viļums, Jolands Andževs, Inga Meijere un citi.
Pūtēju orķestru kopkorim pievienosies Madonas novadnieki – solisti: Jete Rebeka Strazdiņa un Artūrs Biķernieks. Vakaru vadīs Dailes teātra aktieris, dzimis madonietis, – Gints Andžāns.
Lielkoncerta mākslinieciskais vadītājs ir Vidzemes novada pūtēju orķestru virsdiriģents Andrejs Cepītis.
– Nekas lielāks pieaugušo orķestriem sen nav bijis. Gatavojoties nākamajiem dziesmusvētkiem, notiks lielkoncerts Madonā. Mēs paši tam pieteicāmies, un tā kā vieta un aprīkojums ir atbilstošs, saņēmām apstiprinājumu. Galvenais pasākuma organizētājs ir Latvijas Nacionālais Kultūras centrs, ar novada pašvaldības palīdzību viss notiks, – gandarījumu pauž Andrejs Cepītis. – Ir pieteikušies valsts spicākie orķestri, tālākie būs kurzemnieki – orķestri no Ventspils, Talsiem un Ugāles. Vispirms būs kopmēģinājums, pēc tam – koncerts. Biju atbildīgs par programmu, sazinājos ar diriģentiem, koncerta programmu pieņēma Nacionālais Kultūras centrs. Ļoti iespējams, ka līdz šim neizskanējuši darbi tiks iekļauti arī dziesmusvētku repertuārā.
Vaicāts par solistiem, diriģents neslēpj, ka jāizceļ savi spēki: – Ir vairāk jāparāda savējos. Mums ir tik labi mūziķi! Un šoreiz koncerta programmu papildinās Jetes Rebekas Strazdiņas un Artūra Biķernieka dziedājums. Pirmo reizi Madonā izskanēs Ingara Viļuma dziesma "Baltu dzīvi nodzīvot", kas Antras Stafeckas un grupas "Jumprava" izpildījumā uzvarēja "Muzikālajā bankā 2025". Ingars solījās būt arī koncertā, tad uzspēlēs basģitāru. Katru skaņdarbu pasākumā diriģēs cits diriģents, man uzticēta minētā kompozīcija, kurai rakstīju arī orķestra aranžiju. Ceru, ka šī dziesma aizies tālāk, jo pēc muzikālā materiāla tā svētkiem ir atbilstoša.
– Būs labi, jo vienmēr varam lepoties, ka zāle ir skatītāju pilna, nav tā kā dažā labā pilsētā, kur jāspēlē mazākumam, – turpina diriģents. – Ceru, ka būs laba apskaņošanas vienība, kas, protams, arī ko maksā.
Vaicāts par Madonas orķestri, Andrejs Cepītis vēsta, ka kolektīvā ir 38 dalībnieki: – Esam cienījams, zolīds orķestris – mums viss ir kārtībā. Kāds mūzikas skolas audzēknis pienāk klāt, bet pamatsastāvs ir no iepriekšējiem dziesmusvētkiem. Esam unikāli visā Latvijā, jo daudzi spēlētāji jau ir ģimenes cilvēki, kas studē vai strādā Rīgā, bet brauc uz dzimto Madonu, lai spēlētu orķestrī. Kāds no šīm divām trešdaļām, iespējams, atgriezīsies novadā, bet ne jau visi. Vērtīgi, ka uz Madonu atnāca strādāt Juris Vītiņš, kurš vada Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolas orķestri "Vivo" un strādā ļoti labi. Viņš ir jauns, viņam vēl viss ir priekšā. Audzēkņi viņu pieņem, labprāt nāk uz orķestri. Man pašam mūzikas skolā šogad ir pavisam maza slodze, līdzīgi kā Arturs Kloppe – strādāju ar sešiem audzēkņiem.
Ieminoties par orķestra plāniem nākotnē, uzzinu, ka 16. decembrī Madonas pūtēju orķestris kopā ar pūtēju orķestri "Auseklītis" koncertēs Rīgā, Svētā Pētera baznīcā. Tur jau būs pavisam cits repertuārs, pieskaņots baznīcas atmosfērai, un, protams, ļoti atbildīga spēle. Savukārt kā atbildes soli mūsu orķestris aicinās rīdziniekus uz Cesvaines luterāņu baznīcu maijā uzspēlēt Baznīcu nakts pasākumā.
Vēl jāpiebilst, ka vasarā mūsu orķestris pabija Krakovā, kur piedalījās pūtēju orķestru festivālā un saņēma neviltotu interesi un skatītāju ovācijas. – Spēlējām centrālajā laukumā, ļoti daudz cilvēku, dabūjām spēlēt vairākas muzikālas piedevas, – atceras diriģents.

24.10.2025.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px