16. oktobrī Lubānas novada tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrā tika atklāta franču ceļotāja un fotogrāfa Stefana Sudjēra fotoizstāde „Latvijas ceļojums", kas ir kā fotoreportāža ar Latvijas dabasskatiem no pērn notikušās ekspedīcijas.
Uz izstādes atklāšanu Lubānā bija ieradušies arī Francijas institūta Latvijā pārstāvji, tostarp arī institūta direktors Žils Bonviāls un kultūras projektu koordinatore Dita Podskočija.
Francijas institūta Latvijā direktors, kas savā amatā stājies salīdzinoši nesen, atzina, ka Lubānas apmeklējums viņam sagādājis daudzus patīkamus brīžus, sākot no vietējo amatnieku izstrādājumu apskates un beidzot ar Stefana Sudjēra izstādes, ko viņš klātienē apskatīja pirmo reizi, atklāšanu.
– Šī ir lieliska iespēja iepazīt gan jūs, gan jūsu tradīcijas un kultūru. Pēc stāšanās amatā Lubāna ir bijusi viena no pirmajām pilsētām, kuru esmu apmeklējis. Stefana Sudjēra izstādes atklāšana bija lielisks iemesls, lai uz šejieni atbrauktu. Ceļotāja un fotogrāfa Latvijas redzējums ir ļoti interesants, jo viņš, šķērsojot valsti no rietumiem uz austrumiem, ir fiksējis to, kas, viņaprāt, Latvijas dabā ir skaists un nozīmīgs. Arī es to esmu saskatījis, un šī daudzviet cilvēku nesagandētā vide ir tas, ko būtu nepieciešams nosargāt, – izstādi atklājot, uzsvēra Žils Bonviāls.
Viņš norādīja, ka Lubānas apmeklējums sniedz lielisku iespēju iepazīt vietējos iedzīvotājus, kā arī likt pamatus jauniem sadarbības projektiem. To iedīgļi jau ir, taču vēl ir jāapkopo idejas un jāmeklē veidi, kā tās realizēt.
– Zinu, ka Lubānai jau līdz šim ir bijušas sadarbības saites ar Franciju, un, manuprāt, tieši savstarpējie tiešie kontakti ir tie, kas kalpo par pamatu jau daudz ambiciozāku plānu īstenošanai. Pat ja pieņemts uzskatīt, ka mūsdienās dzīvojam sociālo tīklu laikmetā, nekas nespēj aizvietot tiešo komunikāciju, cilvēkam tiekoties ar cilvēku, – sacīja Francijas institūta Latvijā direktors.
Lubānas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Tālis Salenieks atzina, ka franču ceļinieka fotoizstādes atklāšana savā ziņā ir kā turpinājums Lubānas sadarbībai ar Francijas pilsētu Kulēnu, kur nesen viesojās delegācija no bijušā Madonas rajona teritorijā izveidotajiem novadiem.
– Ceru, ka sadarbība ar Franciju, iesaistoties arī institūtam, varētu tikt izvērsta arī citās jomās, un no savas puses mēs vēlētos, ka aktivitātes sasniegtu ne tikai lielās pilsētas un reģionālos centrus, bet arī mazpilsētas un lauku teritoriju. Stefana Sudjēra izstāde arī ir viens no tiem „logiem", caur kuru varam paraudzīties uz Latvijas dabas bagātību. Iespējams, ikdienā paši pat neievērojam, cik mūsu zeme ir skaista, un tad noder cilvēka no malas skatījums, kurš atklāj to īpašo, kas mūsu dabā atrodams, – akcentēja Tālis Salenieks.
Francijas institūta Latvijā kultūras projektu koordinatore Dita Podskočija, sīkāk pastāstot par pašu izstādi, minēja, ka Stefana Sudjēra fotogrāfijās fiksēti dabasskati no 2014. gada februārī un martā veiktās ekspedīcijas, kas ilga 26 dienas un kuras laikā ceļotājs šķērsoja Latviju no valsts tālākā rietumu punkta līdz tālākajam austrumu punktam.
– Ekspedīcijas nolūks bija šķērsot Latviju no rietumiem līdz austrumiem, pārvietojoties ar sniega kurpēm un velkot kamanas, taču, tā kā ziema bija netipiski trūcīga sniega daudzuma ziņā, šo plānu vajadzēja pārskatīt, un Stefans gan sniega kamanas, gan telti, gan lielu daļu līdzpaņemto mantu atstāja pie kāda atsaucīga (vārds, kas viņa ceļojuma aprakstos, raksturojot vietējos iedzīvotājus, atkārtojas visai bieži. –
Aut.) zemnieka Liepājas pusē un ekspedīciju turpināja, dodoties kājām, 26 dienu laikā noejot 556 kilometrus. Kā redzam, izstādes fotogrāfijas vairāk atstāj rudenīgu, nevis ziemas iespaidu. Vietās, kur atklājam izstādi, parasti tiek vaicāts, kādēļ fotogrāfijās neredz cilvēkus. Tāds bija paša Stefana mērķis – vairāk atainot Latvijas dabu, taču tieši saskarsme ar cilvēkiem ceļojuma laikā viņam ir sniegusi pašus pozitīvākos iespaidus. Tā kā ekspedīciju viņš turpināja bez telts, katru vakaru Stefanam bija jāmeklē naktsmājas, un tās arī laipni tika piedāvātas. Iedzīvotāji bija ļoti atsaucīgi, viesmīlīgi un bieži vien padalījās ar ēdienu, – pastāstīja Dita Podskočija.
Pirms došanās uz Lubānu viņa aizrakstījusi Stefanam Sudjēram, ka brauc uz izstādes atklāšanu, un vaicājusi – kādu vēstījumu viņš vēlētos nodot. Ceļotājs neslēpis prieku, ka fotogrāfijas būs apskatāmas arī Lubānā, un minējis, ka turpina savu, nu jau otro, Latvijas apceļošanu, kas šoreiz notiek kopā ar ceļabiedri Oļesju Arhipovu no Sanktpēterburgas. Šoreiz ekspedīcijas virzienam izvēlētas citas debespuses – ziemeļi un dienvidi. Ceļotāju maršrutā bija arī Madonas novads, un sagadījās tā, ka Stefans un Oļesja Madonā ieradās tieši tajā dienā, kad Madonas novada bibliotēkā tika atklāta izstāde „Latvijas ceļojums". Dita Podskočija piebilda, ka, iespējams, arī no šī ceļojuma taps fotoizstāde.
– Šajā ceļojumā Stefans vairāk koncentrējas uz to, lai iepazītu vietējos iedzīvotājus. Viņš tos intervē, īpašu uzmanību pievēršot cilvēkiem, kuri nodarbojas ar seniem un ne tik seniem amatiem – dravniecību, alus brūvēšanu, karošu grebšanu utt. Par saviem iespaidiem Stefans Sudjērs regulāri raksta interneta blogā. Ideja par Latvijas apceļošanu viņam radās jau sen – pirms aptuveni 10 gadiem. Līdz tam viņu vairāk interesēja Krievijas ziemeļi, taču daļu laika Stefans pavadīja arī Latvijā. No sarunas ar viņu esmu izjutusi, ka Latvija Stefanam ir iepatikusies, un esmu dzirdējusi pat izteikumus par vēlmi mūsu valstī, kur ir tik daudz neapstrādātas zemes, nodarboties ar bioloģisko lauksaimniecību, – atklāja Dita Podskočija.
Iespēja apskatīt izstādi „Latvijas ceļojums", kurā redzamajās fotogrāfijās, pēc paša Stefana Sudjēra vārdiem, attēlotas viņa iepazītās ainavas un šķērsotie nostūri, necenšoties padarīt skaistāku vai slēpt ikdienas realitāti, visiem lubāniešiem un novada viesiem būs līdz 29. novembrim, kad izstāde jau ceļos uz savu nākamo pieturas punktu.