Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Latviešu mūzikas svētki — izcils baudījums

ZANE BIKOVSKA

Autors • 03.08.2023.

Latviešu mūzikas svētki — izcils baudījums
Burtu lielums

No 29. jūlija līdz 4. augustam Madonā norisinās 26. Latviešu mūzikas svētki, vienkopus pulcinot izcilus mūziķus un talantīgus meistarklašu vadītājus. Klausītāji tiek aicināti izbaudīt dažādus koncertus un ļauties maģiskajai mūzikas instrumentu spēlei.

Trīs dimensiju apvienojums
– Šo svētku organizēšana ir darbs visa gada garumā, jo tos principā rīkoju viens pats. Jāizdomā, kādus mūziķus aicināt. Tagad jau iezīmējas daži kameransambļi un mūziķi, kuri varētu piedalīties svētkos nākamajā vasarā. Jau desmit gadus Valsts Kultūrkapitāla fonds atbalsta valstiski nozīmīgus un ievērības cienīgus pasākumus. Noteikti atbalstāmo pasākumu skaits būtu lielāks, taču jāņem vērā finansiālais faktors, bet liels prieks ir par to, ka Madona milzīgā konkurencē jau desmit gadus ir viens atbalstītajiem punktiem. Runājot par gatavošanos svētkiem – pirmkārt jāuzrunā mūziķi, kuri tiek izvēlēti dalībai, tad seko projekta rakstīšana un praktiskās lietas. Latviešu mūzikas svētki sastāv no trim galvenajām dimensijām – koncertiem, jauno komponistu meistarklasēm un bērnu nometnes „Daba pilna mūzikas", kas jau otro gadu notika Jumurdas muižā. To apmeklēja astoņdesmit bērni no divdesmit astoņām mūzikas skolām Latvijā. Tālākais punkts bija Liepāja. Priecē tas, ka bērni ieradās gan no Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolas, gan Pāvula Jurjāna mūzikas skolas un Jāzepa Mediņa Rīgas mūzikas vidusskolas. Nometne ir ļoti iecienīta, bērniem pat jāpiedalās konkursā, lai uz to tiktu. Latviešu mūzikas svētku neatņemama rīkošanas sastāvdaļa ir arī nolikumu izveidošana – gan nometnei „Daba pilna mūzikas", gan komponistu meistarklasēm. Veidojot nolikumus, ir iespēja atskatīties uz aizvadīto gadu, pārdomāt, kas būtu uzlabojams un pilnveidojams. Kopš pagājušās trešdienas kopā ar komponistiem ļoti daudz laika pavadām mūzikas skolā un nemitīgi gatavojamies koncertiem un meistarklasēm, – stāsta Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolas direktors Mārtiņš Bergs.

Izcils mākslinieku sniegums
Viņš uzsver – meistarklašu vadītāji ir augstas, izcilas klases mūziķi. Tās vada Agnese Egliņa (klavieres), Vita Rozēna-Gaļica (flauta), Magdalēna Geka (vijole), Anna Veselova (čells), Reinis Tomiņš (sitaminstrumenti).
– Oskars Herliņš diemžēl netika uz Latviešu mūzikas svētkiem, bet izdevās ātri atrast viņam aizvietotāju, un tā ir Žanete Spirka, kurai ir jau ļoti liela pieredze. Viņa šeit uzstājas arī kā dalībniece. Varis Klausītājs vada zīmējumu improvizācijas teātri. Nedēļas garumā notiek dažādas meistarklases, un noslēgumā vecāki tiek iepriecināti ar koncertu. 26. jūlijā Madonā ieradās komponisti, trīs dienu garumā piedaloties lekcijās un meistarklasēs, savukārt 30. jūlijā, kas bija svētdiena, ieradās mūziķi. Meistarklases ir unikālas, to pievienotā vērtība ir tā, ka izcili jaunie mūziķi iestudē pasaulē slavenu komponistu skaņdarbus. Pat pirmajā mēģinājuma dienā šis skaņdarbs ir atvērts izmaiņām un vēl nav pilnībā pabeigts. Meistars, kurš iestudē šo skaņdarbu, arī kļūst par meistarklašu vadītāju un pauž savu redzējumu par to, ko un kā labāk darīt, – atklāj Mārtiņš Bergs.
Meistarklases vada Gundega Šmite, Jānis Petraškevičs un Evija Skuķe, savukārt cilvēki, kas iestudē skaņdarbus, ir interesantā sastāvā – tie ir aktieri Anna Klišāne un Mārtiņš Gūtmanis, Vita Rozēna-Gaļica (flauta), Māris Kuģis (oboja), Artūrs Noviks (akordeons), Jānis Pauls (čells) un Elvijs Endelis (sitaminstrumenti).
Līdz šim jau aizvadīti vairāki pasākumi, tai skaitā jau minētā nometne „Daba pilna mūzikas". Izskanējis arī mūzikas skolas absolventu koncerts, kurā šogad piedalījās pianists Didzis Kalniņš un soprāns Daiga Bērziņa. Koncerts notika 29. jūlijā Cesvaines pilī pilsētas svētku laikā. Mūzikas skolā nākamajā dienā klausītāji tika aicināti apmeklēt flautu trio koncertu „Metamorfozes". Mārtiņš Bergs uzteic mūziķu augsto sniegumu un iespaidīgo skanējumu, un neslēpj, ka flautistes ir starptautiska konkursa laureātes. Ar burvīgu spēli klausītājus priecēja „Stīgu trio Baltia" – Paula Šūmane, Anna Veselova un Jevgēnija Frolova. Jau vairākus gadus Cesvainē norisinājās arī ērģeļu koncerts, kurā piedalījās ērģelniece Kristīne Adamaite, savukārt soprāna solo izpildīja Iveta Apine no Valsts Akadēmiskā kora „Latvija".
– 1. augustā patīkami pārsteidza klavesīna un akordeona neparastais salikums. Izrādās, ka šādam sastāvam Latvijā esot radīti tikai divi skaņdarbi, kas arī tika kopīgi prezentēti. Vairākus skaņdarbus Ieva Saliete (klavesīns) un Artūrs Noviks (akordeons) izpildīja atsevišķi. Klausītājus priecēja arī kokļu duets kopā ar sitaminstrumentiem, kas arī izklausījās neparasti, bet ļoti meistarīgi un profesionāli. Ne velti mūs atbalsta valstiski nozīmīgie kultūras pasākumi, jo ekspertu komisijas zina par ko balsot, zina mūziķus, un tas uzreiz norāda par kvalitāti. 2. augusta vakarā muzicēja Pēteris Trasuns (alts) kopā ar dzīvesbiedri Dārtu Trasunu, kura ir Sinfonietta Rīga čelliste un Madonas publikai ļoti pazīstams mākslinieks Rihards Plešanovs. Savukārt 3. augustā uzstājās Magdalēna Geka, kura ir ļoti aktīvi koncertējoša mūziķe visā pasaulē un spēlējusi gan kameransambļos, gan orķestros. Viņa ir patiesi izcila vijolniece, par ko man bija iespēja pārliecināties Jumurdas muižā nometnes laikā. Vienā programmā skanēja četru komponistu sonātes, kas notiek ļoti reti. Tradicionāli norisinājās arī nakts džeza koncerts, piedaloties Edgaram Cīrulim, Jānim Rubikam, Rūdolfam Dankfeldam, kuri jau ir uzstājušies Madonā. Visi koncerti ir baudāmi, izcili, un aicinu apmeklēt vēl gaidāmos pasākumus, – vēlīgi saka Mārtiņš Bergs.
Gandarījumu un neviltotu prieku par iespēju piedalīties šajos svētkos izsaka čellists Jānis Pauls.
– Latviešu mūzikas svētkos piedalos jau 17 gadus. Pirmo reizi šeit ierados, kad mācījos 7. vai 8. klasē. Tolaik mūzikas skolas direktors bija Artis Kumsārs, kurš ieveda mūs visus šajā pasaulē. Varu teikt pavisam droši, ka Madonā un Jāņa Norviļa mūzikas skolā jūtos kā mājās. Protams, jauno komponistu meistarklašu laikā ar mums eksperimentē, bet pēc tam, kad ieguldītais darbs jau ir aiz muguras, ļoti patīkami redzēt sasniegto rezultātu un jauno mākslinieku izaugsmi! Gribu pateikt lielu paldies Mārtiņam Bergam par uzņēmību, par to, ka viņš turpina Arta Kumsāra iesākto. Uzskatu, ka Mārtiņš pieturas pie agrākā direktora principiem un turpina viņa iesākto. Viņš iegulda ļoti lielu darbu, lai Latviešu mūzikas svētki notiktu. Bez tā nekas nebūtu iespējams! – pārliecinoši saka Jānis Pauls.

04.08.2023.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px