Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolas mājaslapā aizdomāties liek nezināma autora izteikums: “Mēs kaut ko radīt varam tikai pēc savas iekšējās pasaules, sava garīguma, savu spēju un iespēju robežas. Mūsu apziņai ir liels iespaids no ārējās pasaules. Radot ko jaunu, mēs patiesībā radām pasauli tādu, kādu to redz mūsu iekšējais “es””.
Sadarbībā ar pedagogiem Madonas mūzikas skolas audzēkņi gadu no gada attīsta savu iekšējo balsi, savu "es", pieaug varēšanā, tehniskajās un emocionālajās spējās, apgūst bezgalīgo un skaisto mūzikas valodu. 3. maijā pulksten 18 Madonas novada kultūras centrā esam aicināti iepazīt vienu no šīs skolas bagātībām: kamerorķestri un audzēkņus – solistus.
Solistus izvēlas konkursa veidā
Kā stāsta iestādes vadītājs Mārtiņš Bergs, kopš 2013./2014. mācību gada Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolā reizi gadā notiek konkurss, kura mērķis ir rast iespēju audzēkņiem pretendēt kā solistiem uzstāties koncertā kopā ar skolas kamerorķestri. Šogad atlases kārtā pieteiktie 17 solisti netika vēlreiz sijāti, visiem tika ļauts sevi apliecināt priekšnesumos.
Vispirms 2. maijā ar īpašu koncertu skolas kamerorķestris viesosies pie Jaunpiebalgas mūzikas un mākslas skolas kolēģiem. Pie kamerorķestra diriģenta pults stāsies Mārtiņš Bergs, solisti: Elīna Žeiere, Gustavs Saulītis, Roberts O'Salivans, Aleksandra Bikova, Rolands Druvaskalns, Rūdolfs Kalvis Kupcis, Jānis Iesalnieks, Gusts Purvietis, Rūsiņš Emīls Gotfridsons, Karlīna Avišāne, Roberts Skeranskis, Alise Patrīcija Ābelniece, Asne Kaškure, Dārta Elīza Macijevska, Kaspars Rudzāts, Rainers Puzāns, Adriana Bonda, savukārt solo instrumenti – klavieres, čells, marimba, eifonijs, klarnete, mežrags, vijole, trompete, vokāls, flauta.
Mārtiņš Bergs nosauc arī pedagogu vārdus, kuri ieguldījuši darbu solistu sagatavošanā: Ginta Ludberga, Līga Cepīte, Iveta Graubiņa-Zviedre, Tatjana Savicka, Ingus Akmentiņš, Arturs Kloppe, Andrejs Cepītis, Velga Sokirka, Pēteris Leiboms, Sintija Paegle, Artūrs Grandāns, Gunta Riekstiņa, Inese Freija, Dace Kalniņa, Jānis Rijnieks.
Piedalīsies mūzikas skolas koris
Kopā ar orķestri gan Jaunpiebalgā, gan Madonā muzicēs arī Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolas koris, kolektīva diriģents Dace Kalniņa. 21. martā skolas 3.-8. klašu koris piedalījās Latvijas izglītības iestāžu koru skatē, kur dziedāja XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem apgūto repertuāru. Uzrādot labu sniegumu, J. Norviļa Madonas mūzikas skolas koris ar 41 punktu ieguva I pakāpes diplomu.
Jāuzsver, ka Madonas mūzikas skolas kamerorķestra koncerts ar šo programmu uzstāsies arī 18. maijā Muzeju nakts ietvaros Cesvaines pilī. Ieeja uz visiem trim koncertiem ir bez maksas.
– Sestdien orķestrim notika papildu mēģinājums, kas ar pauzēm ilga piecu stundu garumā, – vēsta Mārtiņš Bergs. – Katram skaņdarbam aprēķinājām 15 minūtes, slodze visiem bija milzīga. Pats koncerts gan nebūs tik apjomīgs, skaņdarbi nav gari, priekšnesumi kopumā aizņems pusotru stundu.
Baltijas jauniešu orķestru festivāls
Ar citu programmu madonieši no 17. līdz 20. aprīlim piedalījās Baltijas valstu jauniešu simfoniskās mūzikas orķestru festivālā. Tā ietvaros notika koncerti visās trijās Baltijas valstīs, mūsu kamerorķestris uzstājās koncertos Valgā un Tartu.
– Festivālā piedalījās apmēram 1500 dalībnieku no 36 jauniešu simfoniskajiem un kamerorķestriem, – stāsta Mārtiņš Bergs.
– Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolas kamerorķestris un Arvīda Žilinska Jēkabpils mūzikas skolas kamerorķestris, kurus diriģēju, spēlēja Igaunijas divās pilsētās. Valgas kultūras centrā bija pārsteidzoši laba akustika, Tartu savukārt spēlējām Svētā Pāvila baznīcā. Tur uzstājāmies koncerta izskaņā un saņēmām vislielākās skatītāju ovācijas. Šai gadā Tartu ir Eiropas kultūras galvaspilsēta, pasākumi notiek dažādās vietās, kā viesorķestris festivālā uzstājās jauniešu kolektīvs no Francijas.
Vislabākās atsauksmes par braucienu
– Esmu priecīgs par ļoti labo, pat izcilo kvalitāti, kādu mūsu bērnu mūzikas skolas kamerorķestris parādīja Igaunijā, – turpina diriģents. – Mums bija interesanta programma – spēlējām Henrija Mančini skaņdarbu "Mēness upe", Ērika Ešenvalda "Vikinga kuģi", Ennio Morrikones "Kino paradīzi", Raimonda Paula trīs latviešu tautas dziesmu apdares un Deiva Brubeka "Nekvadrātisko deju" (izņemot vienu, visu skaņdarbu aranžiju autors – Mārtiņš Bergs).
Jautājot, vai audzēkņi paguva apskatīt Tartu, saņemu atbildi, ka kopīgi tika apmeklēts Igaunijas Nacionālais muzejs un zinātnes centrs "AHHAA".
– Bērni un arī viņu vecāki pēc šī brauciena atzina, ka orķestra dalībniekiem viss esot ļoti paticis, – atklāj Mārtiņš Bergs. – Šādi pasākumi saliedē un motivē bērnus. Viņi spēlē, saņem aplausus, katrs jūtas nozīmīgs. Ne visi savā dzīvē piedzīvos solista gandarījumu pēc uzstāšanās koncertā, bet kopā ar orķestri ikviens var gūt apliecinājumu sava instrumenta spēles apgūšanai, mūzikas skolai veltītā laika nozīmei. Paldies Madonas novada pašvaldībai par transporta izdevumu segšanu un komandējuma naudas piešķīrumu pedagogiem.
30.04.2024.