Pirms diviem gadiem Latvijas muzejus apmeklēja tēlnieks no Austrālijas Māris Raudziņš, lai iepazītos ar iespējām rīkot šeit tālās zemes latviešu mākslinieku grupas darbu izstādi. „Lai mazinātu plaisu starp Austrālijas un Latvijas latviešiem," par izstādes ideju teic Māris.
Austrālijas attālums ir veicinājis tās kultūras individualitāti. „Pertas latviešu mākslas aina atšķirībā no citiem Austrālijas latviešu mākslas centriem – Sidnejas, Melburnas, Adelaides – mūsu mākslas zinātājiem ir zināma vismazāk. Šī mākslinieku grupa sākusi pulcēties kopizstādēs salīdzinoši nesen – 2009. gadā, un tad arī visai drīz radusies ideja par došanos uz Latviju rādīt Pertas latviešu mākslu Rīgas un Latvijas muzejos un izstāžu zālēs. Piedāvājumam atsaucās tikai Talsu un Madonas muzejs," tā māksliniece Guna Millersone, Talsu muzeja izstāžu organizatore.
Nosaukumā ietverta nepieciešamība pēc jaunas formulas attiecībās, mākslā, kultūrā, politikā… Tajā gan rodama ziņa par to, ka māksla ir cita, allaž jauna valoda – jauns vienādojums, gan tiek pieprasīta atbildes meklēšana, vienlīdzības atrašana.
Savukārt mākslas darbu transportēšana pāri robežām pielīdzināma ideju pārsūtīšanai starp kultūrām, starp pagātni un tagadni, starp austrumiem-rietumiem, ziemeļiem-dienvidiem, latviešiem-latviešiem. Zīmīgi, ka pirmā šo darbu izstāde Talsos tika atklāta Dziesmu svētku laikā.
Izstādē piedalās triju paaudžu mākslinieki, un pēc tam visi darbi tiek dāvināti Latvijas muzejiem.
Autore: DANUTE VĒZE,
Madonas novadpētniecības
un mākslas muzeja
mākslas nodaļas vadītājas v. i.