Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Izstāde par elektrifikāciju Madonas novadā

INESE ELSIŅA

Autors • 01.06.2017.

Izstāde par elektrifikāciju Madonas novadā
Burtu lielums

Kopš Muzeju nakts aktivitātēm 20. maijā Madonas muzeja izstāžu zāļu mansarda stāvā skatāma izstāde „Elektrifikācija Madonas novadā".

Izstādes radošajā komandā strādājuši Indulis Zvirgzdiņš un Aina Pidika, iekārtojumu palīdzēja veikt Inese Jakobi un Danute Vēze.

Atklājot izstādi, muzeja vadošais pētnieks Indulis Zvirgzdiņš uzsvēra, ka ideja par ekspozīciju radās pirms trim gadiem. 2017. gads kā izstādes dzimšanas laiks izvēlēts tāpēc, ka pirms 85 gadiem darbu uzsāka jaunuzceltā Aiviekstes spēkstacija Kalsnavas pagastā, kas pirms Ķeguma uzcelšanas bija Latvijā jaudīgākā hidroelektrostacija.
Ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu uz 15 audekliem nu iespiesti attēli un teksti, kas stāsta par elektrības ienākšanu mūsu pusē. – Pirmie skatītāji, kas iegriezās izstādē, pie planšetēm kavējās mazāk, vairāk viņus uzrunāja priekšmeti, kas izlikti apskatei, – novērojumos dalījās izstādes autors.
Daļa izlikto lietu atvestas no „Latvenergo" Enerģētikas muzeja. Ekspozīcijā skatāmas gan VEF ražotās elektriskās spuldzes un elektriskais skaitītājs ar pirmo kārtas numuru, gan Kuzņecova rūpnīcā gatavots elektrības izolators un citas lietas.
Šodienas cilvēkiem izmantot elektrību iznāk ik dienu dažādos veidos. Elektrība ir mūsu dzīves neatņemama sastāvdaļa. Taču pirmais, kas savulaik ienāca sadzīvē, bija elektriskā gaisma. Madonas pilsētā ar katru gadu gaisvadu līnijas, kas simbolizē elektropārvadi, izzūd. Palikušas vien dažas ielas – Lazdonas iela, Zābera iela -, kas to redzami apliecina. Par elektrības esamību pie mājām liecinās sadales skapji. Lielie transformatori, kas vēl ne tik sen bija kā funkcionāla nepieciešamība un vienlaikus – arhitektūras šedevri, neeksistē, šodien tiek lietoti vien nelieli konteineri.
Lai ekspozīcija saturiski būtu tāda, kādu to redzam muzejā, izstādes veidošanā ar materiāliem palīdzēja Gaida Aizsilniece, Ieva Drande, Jānis Bardauskis, Jānis Eleksis, Arvīds Iesalnieks, Ilze Indusa-Upatniece, Gaisma Jakrina, Vineta Jonīte, Edgars Kramfts, Laimonis Sembergs, Andris Šalaginovs.
Izstādes atklāšanā savu pienesumu deva Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolas saksofonistu kvartets (skolotājs Andrejs Cepītis), un ar klasisko ģitārspēli mansarda stāvā izstādi bagātināja Eduards Zvirgzdiņš.

2.06.2017.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px