Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

“Inga — piebaldzēns ar madonieša sirdi”

ELĪNA KRUPKO, Mākslas nodaļas vadītāja

Autors • 28.10.2024.

“Inga — piebaldzēns ar madonieša sirdi”
Burtu lielums

1. novembrī Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja lielajās zālēs tiks atklāta piemiņas izstāde, veltīta ievērojamam latviešu grafiķim, gleznotājam un ilustratoram Indulim Zvagūzim jeb Ingam, kā viņu dēvēja ģimene, draugi un kolēģi.

Mākslinieka radošā telpa bija plaša – viņš darbojās grafikā, glezniecībā, grāmatu un periodisku izdevumu ilustrācijā. Šī izstāde piedāvās ieskatu I. Zvagūža plašajā un daudzpusīgajā daiļradē, kas aptver vairākas desmitgades un atstājusi dziļas pēdas Latvijas mākslas vēsturē un kultūras telpā.
Indulis Zvagūzis piedzima 1928. gada 24. martā Vecpiebalgā, 1947. gadā beidza Madonas vidusskolu. Skolas laikā bija aktīvs un talantīgs skolnieks, iesaistījās brīvprātīgajā darbā Madonas muzejā. Pēc skolas, neilgu laiku strādājot par skolotāju Ļaudonā, viņš uzsāka studijas Latvijas Valsts mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļā, kur radošās prasmes tika attīstītas Eduarda Kalniņa vadībā. Diplomdarbs "Gatavošanās regatei" (1956) izcēlās ar precīzu kompozīciju un emocionālu intensitāti, kas raksturīga visiem viņa darbiem.
I. Zvagūzis īpaši pazīstams kā grāmatu ilustrators, sākot no 1950. gadu beigām. No 1958. līdz 1988. gadam viņš bija Latvijas Valsts izdevniecības (vēlāk "Liesma") mākslinieciskais redaktors, kur palīdzēja veidot izdevējdarbības vizuālo identitāti. Strādājot izdevniecībās, Zvagūzis ne tikai veidoja smalkas grāmatu ilustrācijas, bet arī rūpējās par izdevumu māksliniecisko apdari. Ar īpašu precizitāti un jūtīgumu veidoja ilustrācijas tādiem populāriem latviešu žurnāliem kā "Bērnība", "Zīlīte", "Draugs" un "Padomju Latvijas Sieviete". Viņa māksla bieži ienesa siltu un tēlainu noskaņu, kas piesaistīja pieaugušos un bērnus.
Indulis Zvagūzis piedalījās izstādēs jau kopš 1959. gada, savukārt viņa gleznotās ainavas akvareļa tehnikā kļuva īpaši atpazīstamas 1960. gados. 1963. gadā Zvagūzis kopā ar kolēģi Uģi Mežavilku organizēja personālizstādi dzimtajā Madonā, kas apliecināja viņa saikni ar novadu un vēlmi dalīties mākslā ar pašmāju sabiedrību. Nākamajās desmitgadēs mākslinieks turpināja veikt līgumdarbus izdevniecībās "Zinātne" un "Zvaigzne", kā arī piedalījās dažādu literatūras izdevumu tapšanā, zīmējot ilustrācijas latviešu folkloras, bērnu literatūras un mācību grāmatu izdevumiem.
Izstādē būs iespējams apskatīt darbus, kas atrodas Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja, ģimenes – meitas un dēla -, kā arī radinieku krājumā. Izstādes patronese ir mākslinieka meita Ilze Zvagūze-Parsons, kura rūpīgi kopj tēva mantojumu, nododot to jaunākajām paaudzēm. Par Zvagūzi tapusi arī filma, tā ir laikabiedru, tuvinieku un kolēģu atmiņu, kino un foto materiālu caurvīts stāsts par mākslinieka spilgto personību un radošo rokrakstu. Šī izstāde, kas ir veltījums mākslinieka radošajam mūžam, tapusi sadarbībā ar Cēsu muzeja darbiniekiem, pirmreizēji tika atklāta Cēsu pils muzejā.
Izstādes atklāšana notiks 1. novembrī pulksten 16, un tā būs aplūkojama līdz 15. decembrim. Aicinām visus mākslas cienītājus novērtēt šī izcilā mākslinieka radošo pasauli! Izstādes atklāšanas pasākumā piedalīsies mākslas zinātniece Ingrīda Burāne un mākslinieka meita Ilze Zvagūze-Parsons, kā arī citi ģimenes locekļi.

29.10.2024.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px