Pagājušajā nedēļā galvaspilsētā noslēdzās režisora Viestura Kairiša jaunās spēlfilmas „Janvāris" uzņemšana.
Marta sākumā pie Saeimas pēc operatora un režisora Zigurda Vidiņa 1991. gadā filmētā materiāla līdzības filmas mākslinieces Ievas Jurjānes un mākslinieka Kārļa Utināna vadībā tika veidota 1991. gada janvāra barikāžu rekonstrukcija.
– Tautas cīņa tolaik bija ārkārtīgi jēgpilna lieta. Kino pēkšņi kļuva par dzīvības un nāves jautājumu, jo tika nogalināti divi operatori, – atceras režisors Viesturs Kairišs.
Filma „Janvāris" būs stāsts par astoņpadsmitgadīgiem jauniešiem, kuri tiek ierauti Rīgā notiekošajos 1991. gada janvāra politiskajos notikumos. Filmas varoņi ir bezgala tālu no jebkādas politiskās dzīves, taču apstākļi liek nonākt politikas un vēstures krustpunktā.
Filma tiek veidota kā Latvijas, Lietuvas un Polijas kopprodukcija. Filmēšanā piedalījās vairāk nekā 50 Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Polijas kinoprofesionāļi (arī Baiba Broka, Artūrs Skrastiņš, Imants Strads, Lauris Dzelzītis, Kaspars Dumburs), kā arī gandrīz 1000 masu skatu dalībnieku.
Interesanti, ka sižetu ReTV par filmas tapšanu Rīgā uzņēma madonieši Ramona Zariņa un Elvis Cāzers.
Reportieri noskaidroja, ka filmēšanai bija vajadzīgas 30 dienas un vairāk nekā 60 cilvēku liela komanda režisora Viestura Kairiša vadībā.
Filma nav par mūsdienām, tāpēc viens no lielākajiem izaicinājumiem bija 90. gadu vides radīšana. Filmas māksliniece Ieva Jurjāne to sižetā apliecina: – Apjoms ir ietilpīgs, darba apstākļi neiedomājami. Kovida dēļ netiekam pie daudziem materiāliem un cilvēkiem, bet darām, ko varam. Izaicinājums ir tas, ka filmā montēsim šobrīd uzņemtos kadrus ar kadriem, kas filmēti barikāžu dienās, tāpēc mums maksimāli tuvu jāatrod autentiskajos kadros redzamās detaļas.
Filmēšanas organizācija notika saskaņā ar LR Kultūras ministrijas rīkojumu „Par sociālās distancēšanās nodrošināšanu filmēšanas procesā", papildus veicot regulārus SARS-CoV-2 antigēnu un PCR testus filmēšanas grupai un aktieriem visā filmēšanas periodā. Filmēšana notika Rīgā, Rēzeknes novadā, Ķegumā, Jūrmalā un Viļņā.
– Filmas par vēsturi, tai skaitā 90. gadu vēsturi, ieņem stabilu vietu pēdējo gadu Eiropas kino piedāvājumā gan festivālos, gan kino repertuārā, gan televīzijā. „Janvāris" ir paaudzes stāsts, kuru varējām filmēt tikai noteiktos klimata apstākļos, tāpat ļoti būtiski, ka filmēšana sakrita ar 30 gadu atceres pasākumiem 1991. gada notikumiem, kas filmas komandai palīdzēja psiholoģiski. Filmēšana globālās pandēmijas apstākļos prasīja gan papildu līdzekļus, gan milzīgu enerģiju visai filmēšanas grupai, – atzīst viena no filmas producentēm Inese Boka-Grūbe.
Pēc filmas „Janvāris" pēdējā kadra nofilmēšanas vairāk kā pusgadu darbs turpināsies montāžas režisoram un citiem pēcapstrādē iesaistītajiem, lai filma uz lielajiem ekrāniem nonāktu jau šā gada nogalē vai 2022. gada sākumā.
17.03.2021.