Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Ērgļu dižvīram Jānim Dzintaram Sprancmanim — 90

ZINTA SAULĪTE, „Braku” muzeja vadītāja

Autors • 14.08.2025.

Burtu lielums

Jānis Dzintars Sprancmanis — mūzikas pedagogs, kordiriģents un Dziesmu svētku virsdiriģents. Cilvēks, kas savu mūžu veltījis dziesmai, kordziedāšanai un kuram ir bijusi tā laime stāvēt kopkora priekšā Mežaparka lielajā estrādē.

J. Sprancmanis ir mūsējais – tā atzīst vai katrs ērglēnietis un ar to lepojas. Bija gods mūsu dižvīru godināt skaistajā jubilejā un tieši īstajā datumā – 11. augustā. Diena iesākās savu tuvo cilvēku lokā, kad kopīgi visi devās uz Likteņdārzu, lai apraudzītu pirms desmit gadiem stādīto lapegli, kuru 2015. gadā uzdāvināja jauktais koris "Ērgļi" un vīru koris "Gaiziņš". Vakarā notika svētku pasākums Ērgļu saieta namā. To vadīja iestādes vadītāja Sandra Avotiņa. Ērgļu Mākslas un mūzikas skolas orķestra skanējuma pavadīts, zālē ienāca pats jubilārs. Emocionālo brīdi bagātināja sirsnīga, dvēseliska un ar mīlestību piepildīta deja "Visi ziedi noziedēja", ko izpildīja Dace Pētersone un Jānis Jurkāns, tā ievijot Līgo tēmu un dziesmas nozīmi katra latvieša dzīvē. Lai uzzinātu J. Sprancmaņa dzīvesgājumu un nenovērtējamo ieguldījumu latviešu kora mūzikas attīstībā, lielais paldies apvienībai "Mana Filma Studija" un īpaši Antrai Dičai-Milnei.
Ar cieņu un labiem vārdiem J. Sprancmani sveica Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks izglītības, kultūras un sociālajos jautājumos Zigrīds Gora un deputāts Artūrs Grandāns, kura dzīvē arī ir bijusi liela nozīme J. Sprancmanim. Jubilāru sveica kādreizējā Madonas rajona Kultūras nodaļas vadītāja Palmira Brice, priecājoties, ka nu gaviļnieks pievienojies deviņdesmitgadnieku saimei.
Ērgļu apvienības pārvaldes vadītāja Elita Ūdre atcerējās jubilāru kā lielisku skolotāju un diriģentu, un tagad, kad satiek viņu nākam pa Ērgļu ielām, tā vien gribas iztaisnot muguru un mierīgi aprunāties. Mīļus vārdus J. Sprancmanim veltīja saieta nama vadītāja Sandra Avotiņa. Savs sveiciens izskanēja no jauktā kora "Ērgļi", kuru Jānis Sprancmanis ir vadījis vairāk nekā 25 gadus (1958-1980, 1987, 1996-2000). Īpaša saistība jubilāram ar muzeju "Meņģeļi", kura pamatekspozīcijas sākums saistīts ar J. Sprancmani, un kur tad vēl skaistie un vērienīgai koru saieti! Sirsnīgus vārdus diriģentam veltīja kādreizējās "Meņģeļu" muzeja vadītājas – Inese Mailīte un Ieva Vilnīte. Muzeja "Braki" stāsts ir aizsācies jau 1959. gadā, kad J. Sprancmaņa vadītais Ērgļu koris dziedāja muzeja atklāšanas pasākumā, un tālāk ceļš uz kopīgo Ērgļu novada muzikālās vēstures izpēti, kas noslēdzās ar muzeja vadītājas Zinta Saulītes un skolotājas Mārītes Breikšas sakārtoto grāmatu "Ērgļu novads skan" (2018).
Tālajā 1958. gadā J. Sprancmani ceļi atveda uz Ērgļiem, kur viņš sāka strādāt Ērgļu vidusskolā par dziedāšanas skolotāju, stiprinot kora tradīcijas, kas laika gaitā vainagojās ar izciliem panākumiem skatēs un dalību Dziesmu svētkos. Tikpat veiksmīgi izauga Ērgļu vidusskolas pūtēju orķestris. Daudz ieguldīts skolas muzikālajā izaugsmē un attīstībā, tāpēc savs īpašais sveiciens no Ērgļu vidusskolas pedagogiem – I. Šaudiņas, M. Pickas, A. Grinbergas, I. Rones un I. Rotas. Apsveikums arī no Ērgļu slimnīcas ārstes Ainas Braķes, kura ilgus gadus ir nostrādājusi kopā ar jubilāra dzīvesbiedri – ārsti Guntu Sprancmani.
J. Sprancmanis ir stāvējis pie vīru kora "Gaiziņš" šūpuļa un to vadījis 30 gadus, tāpēc īpašais muzikālais sveiciens bija no vīriem, vairāki no viņiem vēl dziedājuši jubilāra vadīšanas laikā. Daudz mīļu vārdu, atmiņu, laba vēlējumu izskanēja šajā vakarā, jo garajā mūžā daudz piedzīvots, paveikts un izdarīts. Paldies P. Leiboma orķestrim, kurš tik daudz spēlēja un svinīgajā pasākumā radīja skaistu un pacilājošu noskaņu.
Noslēgumā J. Sprancmanis visiem pateicās, akcentējot sava mūža bagātību un paveikto, arī ar labestīgu humora akcentējot, ka, saņemot apsveikumus, tik daudz jauna par sevi uzzinājis. Tāds stiprs, gudrs un talantīgs ir mūsu Jānis Sprancmanis – mūsu Ērgļu dižvīrs.
Paldies visiem, jo kopā radījām skaistus un emocionāli bagātus svētkus. Īpašā pateicība Sandrai Avotiņai un saieta nama kolektīvam par brīnišķīgi izrotāto zāli, silto sagaidīšanu un organizatorisko darbu.

15.08.2025.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px