„Stars" jau rakstīja, ka no 11. līdz 15. jūlijam Madonas ev. lut. draudžu prāvesta iecirkņa piecās baznīcās – Bērzaunē, Madonā, Cesvainē, Lubānā un Tirzā, kurās atrodas ērģeles ar vēsturisku nozīmi, – notika „Ērģeļu nedēļas" koncerti.
Ērģeles ir ļoti dārgs mūzikas instruments, kas prasa īpašu aprūpi. Tāpēc ir ļoti svarīgi, lai mēs apzinātos, kādas unikālas vērtības atrodas mūsu pārziņā un atbildībā. Cesvaines un Lubānas baznīcās ir vācu ērģeļbūvētāja Augusta Martina unikāli vēsturiski instrumenti. Augusts Martins bija viens no vadošajiem ērģeļbūvētājiem 19. gadsimta Latvijā. Savā laikā uzbūvējis 70 ērģeles, bet tagad saglabājušies vairs tikai 19 instrumenti. Cesvainē ir 1854. gadā būvēts A. Martina instruments, bet Lubānas baznīcā atrodas 1871. gadā būvēts instruments. Abas ērģeles ir ar ļoti savdabīgu un krāsainu skanējumu, kur par pamatu ņemti baroka laika senie instrumenti. Madonas baznīcā ir Ludvigsburgas E. F. Valcker & Co ērģeles, būvētas 1889. gadā, savukārt Tirzas ev. lut. baznīcā iebūvēts unikāls oriģināls autordarbs – 1836. gadā būvētās Frīdriha Huberta un Frīdriha Herrmana ērģeles. Šīs ērģeles ir visvecākās ērģeles Vidzemē, tajā skaitā arī Rīgā. Bērzaunes baznīcā ir samērā jauns instruments, kas būvēts Zviedrijā. Ērģeļu nedēļas koncertos bija iespēja dzirdēt un vēlreiz apzināties, kādas vērtības mums pieder un kādas ir katra instrumenta iespējas.
Visos koncertos piedalījās viesis no Zviedrijas – Gerans Grans, ar kuru sadarbība iesākās jau pagājušajā gadā.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 24.07.2012.
Autore: DAIGA MATROZE,
Cesvaines ev. lut. draudzes ērģelniece, „Ērģeļu nedēļas" projekta autore
AUTORES foto