Aizvadītajā svētdienā ar koncertu „Līgo" noslēdzās XXV Vispārējie latviešu Dziesmu un XV Deju svētki, kuros līdzās pārējiem piedalījās kolektīvi no Madonas, Cesvaines, Ērgļu, Lubānas un Varakļānu novadiem.
Mežaparka Lielajā estrādē kopumā pulcējās 240 jauktie kori, 79 sieviešu kori, 28 vīru kori, 42 senioru kori, 26 ārzemju latviešu kori, 12 viesu kolektīvi, 30 tautas deju kolektīvi, 37 pūtēju orķestri. Kopkorī vienojās vairāk nekā 14 000 dziedātāju.
Svētku uzrunu koncerta atklāšanā teica Valsts prezidents Andris Bērziņš, uzsverot, ka, visa Latvija, pateicoties dziedātājiem un dejotājiem, muzikantiem, dziesmu radītājiem un diriģentiem nedēļas garumā līgoja un rotāja. „Katrs dziesmu un deju svētku dalībnieks, katrs klausītājs ir gaismas piepildīts un spožs kā zvaigzne tīrās debesīs. Mūsu brīvprātīgā kopā dziedāšanas tradīcija ir attīstījusies cauri gadsimtiem, it īpaši Latvijas pirmās neatkarības laikā, stiprinot mūs okupācijas gados un uzturot sapni par savas valsts atgūšanu. Tagad dziedam un dejojam brīvajā Latvijā – mūsu dārgajā Tēvzemē."
Tik latviska, draudzīga un laipna Rīga šķiet reizi piecos gados, kad tauta no visiem Latvijas novadiem Vispārējo latviešu Dziesmu un Deju svētku pasākumos pulcējas galvaspilsētā. Tā ir īpaša atmosfēra, ko izbaudām arī mēs, skatītāji, ceļā uz Mežaparku un atpakaļ, kad lielajā ļaužu blīvumā ieraugām cits citu, no bezpersoniskas masas kļūstot personiski, uzmanīgi kā vienas ģimenes locekļi.
Dziesmu svētku koncertā īpaši tika godināts simtgadnieks, diriģents no ASV, Liezērē dzimušais Roberts Zuika. Joprojām ar gaišu skatu, viedu runu diriģents Mežaparka estrādē vadīja vairāku kopkora dziesmu izpildījumu. Spilgta gan sieviešu, gan jaukto koru diriģēšanā lielajā svētku estrādē atklājās Lubānā dzimusī Aira Birziņa. Šie Vispārējie latviešu Dziesmu un Deju svētki viņai, kas savulaik absolvējusi Madonas mūzikas skolu, virsdiriģentes godā bija trešo reizi. Turklāt šogad Aira Birziņa kopā ar Ivaru Cinkusu bija Noslēguma koncerta mākslinieciskie vadītāji. Virsdiriģenta pienākumu un godu XXV Vispārējos latviešu Dziesmu un XV Deju svētkos baudīja arī Madonas koru apriņķa mākslinieciskais vadītājs Ārijs Šķepasts. Viņa kopmozīcija „Līgo!" tika iekļauta Noslēguma koncerta repertuārā, un to krāšņi bungu un dūdu pavadījumā (spēlēja grupa „Auļi") izpildīja jauktie kori.
Autors: INESE ELSIŅA
AGRA VECKALNIŅA foto