Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Dziesminieku koncerts svētku ietvaros

INESE ELSIŅA

Autors • 08.07.2018.

Dziesminieku koncerts svētku ietvaros
Burtu lielums

XVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku ietvaros 4. jūlijā pirmo reizi notika latviešu dziesminieku koncerts.

Koncertu „Austraskoks" Vērmanes dārzā ar senām tautasdziesmām uz lielās skatuves ieskandināja Vītolu ģimene, akcentējot spēku, kas pārmantots no tradīcijas. Skatītāju bagātīgi apmeklētais koncerts apliecināja dziesminieku nozīmi gan senatnē, gan mūsdienās, demonstrēja, kā autordziesmas pārtop tautasdziesmās, mūsdienu stāstos.
Koncerta mugurkaulu veidoja Austrasbērni – leģendārās dziesminieces Austras Pumpures audzēkņi, gan uzstājoties atsevišķi ar savām autordziesmām, gan koncerta noslēgumā apvienojoties un sadziedoties ar skatītājiem komponista Imanta Kalniņa dziesmās. Koncertā piedalījās arī mūspuses dziesminieki – cesvainiete Vita Krūmiņa, un noslēgumā kopkorī, kad uz skatuves bija 22 cilvēki, dziedāja arī jaunie – Matīss Vestmanis un Vita Dambe.
– Tā bija fantastika! – saviļņojumu, kas joprojām atbalsojās pēc koncerta, laikrakstam izteica Vita Krūmiņa. – Ar skatītājiem runājām vienā valodā, kopš pagājušā gadsimta 80. gadiem tāds pacēlums koncerta laikā nav bijis. Kad noslēgumā dziedājām Imanta Kalniņa dziesmas, skatītāji piecēlās kājās, un visa auditorija dziesmai „Pilsētā, kurā piedzimst vējš" burtiski viļņojās līdzi. Tā bija fantastiska publika, ko vēlēt ikvienam māksliniekam. Koncerta vadītājs Arnis Miltiņš, kam taču ir bagātīga skatuves pieredze, ejot runāt ar publiku, bija tik emocionāli saviļņots, ka viņam trīcēja balss un rokas. Pārdzīvojums bija visiem, atmosfēra bija neaprakstāma.
Cilvēku Vērmaņdārzā uz dziesminieku koncertu patiešām bija daudz, un skatītājos bija gan madonieši, gan prominences, piemēram, kultūras ministre Dace Melbārde.
Vita Krūmiņa dziesminieku virknē izpildīja trīs dziesmas – latviešu tautas dziesmu „Dziedāt māku, dancot māku" krauklēniešu izloksnē, savu autordziesmu ar Arvja Deguma vārdiem un Aigara Voitišķa un Viktora Kalniņa dziesmu „Gaisma no tevis krīt". – Katrs dziedātājs saņēma tādas ovācijas, it kā tiktu nēsāts uz rokām, – aizkustinājumu pauda Vita. – Pēc koncerta mēs saņēmām arī aproces uz Dziesmu un deju svētku noslēguma koncertu. Šis solis vēl vairāk dziesminiekiem ļāva sevi izjust kā tautas daļu, kā simtgades Dziesmu svētku skaistu sastāvdaļu. Un, kamēr kultūras ministre būs Dace Melbārde, šķiet, dziesminieku kustība saņems atbalstu arī no augšas.
Otrs latviešu dziesminieku koncerts notika svētku noslēguma dienā – 8. jūlijā. Vērmanes dārzā tika risināts stāsts par daudzveidīgo dziesminieku kustību šodien – par dažādiem spilgtiem un aktīviem latviešu dziesminiekiem, kā arī aktualitātēm, dziesminieku festivāliem un to veidotājiem, dziesminieku kopā saucējiem un tradīcijas turpinātājiem Latvijā. Koncertā piedalījās: Helēna Kozlova, Ēriks Loks, Maija Kalniņa, Andris Akmentiņš, Laine Ligere-Stengrevica, Brāļi Ziemeļi, Dināra Gulbe un citi. Koncerta noslēgumā ar dažām dziesmām uzstājās Austrasbērni, tai skaitā Vita Krūmiņa, stāstot par Austras Pumpures ideju un tās turpinājumu šodien.

10.07.2018.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px