Šis gads kultūrā tiek aizvadīts Vispārējo latviešu Dziesmu un Deju svētku noskaņā. Tādēļ Madonas pilsētas svētku programmas ietvaros īpašs koncerts tika plānots pilsētas estrādē, kur apmeklētājiem bija iespēja gūt ieskatu svētku repertuārā un klātienē izjust XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku gaisotni.
Koncertu bagātināja Madonas novada bērnu deju kolektīvi, instrumentālais sastāvs, vokālā grupa, bet ievadīja koncerta dalībnieku gājiens, ejot pa Blaumaņa ielu un svinīgā solī iesoļojot pilsētas estrādē.
Lai gan laikmeta zīme ir vēlme visu apgūt bez lielas piepūles, tieksme pēc viegla darba, viegliem un ātriem panākumiem, vieglas peļņas un ārišķības, Madonas reģiona pašdarbības kolektīvu skates un koncerts Madonas pilsētas estrādē pierādīja pretējo. To, ka izturība, darba tikums, izpildījuma kultūra mūsu koriem un deju kolektīviem ir svētums un augstā godā. Un tikai tā latvisko tradīciju, šo tautas fundamentālo vērtību ir iespējams aiznest līdz skatītāju sirdīm un uzticēt nākamajām paaudzēm. Dalībnieki ir tie, kas padara svētkus neizmirstamus.
"Mosties agri, Madona" – pilsētas skanīgo himnu, ko uzrakstījis Ansis Ozols un Juris Brežģis, pieceļoties kājās, dziedāja visa estrāde. Un tālāk jau kolektīvi turpināja izdziedāt dziesmas, izdejot dejas, kopumā sniedzot 39 priekšnesumus.
– Mīļie madonieši, cienījamie novadnieki, viesi no visas Latvijas un sadarbības partneri no Lietuvas un Ukrainas! No sirds sveicu jūs Madonas pilsētas dzimšanas dienā! – uzrunājot klātesošos, teica Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs. – Svētku sveicienus gribu uzsvērt ar trim lieliem paldies. Pirmais paldies ir jums visiem par labiem vārdiem un labiem darbiem mūsu pilsētā. Tos redzu, dzirdu un sajūtu ne tikai šādā svētku dienā, bet arī ikdienā. Labie vārdi veido mūsu pilsētu, un labie darbi ir tie, kas dod spēku darīt vēl vairāk. Otrais paldies ir plašajam pašdarbnieku pulkam. Pēc mēneša uz Dziesmu un deju svētkiem galvaspilsētā dosies vairāk nekā tūkstotis pašdarbnieku no Madonas novada un svētkos pārstāvēs mūs visus. Paldies par daudzajām darba stundām mēģinājumos, izcilajiem rezultātiem skatēs un paldies, ka šodien varam baudīt daļu no Dziesmu un deju svētku repertuāra Madonas estrādē. Pēc mēneša Rīgā tieši caur jūsu sirdīm, jūsu balsīm un soļiem tiks izskandināts Madonas novada vārds. Trešais paldies ir sadarbības partneriem, jo nav nekā labāka kā svinēt svētkus kopā ar draugiem. Šodien esam kopā ar pārstāvjiem no Lietuvas – Anīkšču pašvaldības – un jaunajiem draugiem no Ukrainas – Bobrinecas pašvaldības. Ir dzimusi jauna draudzība, parakstīts līgums ar Bobrinecas pilsētu, un esam jaunās draudzīgās attiecībās, kuru kontekstā vēlēšu mūžīgu slavu Ukrainas varoņiem cīņā par Ukrainas un arī mūsu brīvību.
Uzrunas klātesošajiem teica arī Madonas pilsētas pārvaldnieks Guntis Ķeveris, Anīkšču pašvaldības izpilddirektore Jurgita Baniene, Bobrinecas mērs Leonīds Kravčenko. Valodas likums nosaka – ja pasākumā tiek lietota svešvaloda, rīkotājs nodrošina tulkojumu valsts valodā. Diemžēl Lietuvas pārstāves uzrunu angļu valodā neviens latviski tā arī neiztulkoja. Simpātijas ieguva Ukrainas pārstāvis, sasveicinoties ar skatītājiem latviski un apliecinot, ka ir parakstīta vienošanās starp Bobrinecas pilsētu Ukrainā un Madonas novada pašvaldību Latvijā. Bobrinecas mērs Leonīds Kravčenko izteica pateicību par viesmīlību, atbalstu un dāvanā pasniedza pilsētas karogu:- Starp mūsu pilsētām ir liels attālums – divi tūkstoši kilometru, bet sirdī esam vienoti, jo mīlam brīvību un neatkarību. Ukrainai ir uzbrucis nežēlīgs agresors, un bez Latvijas, Baltijas un visu civilizēto valstu palīdzības mēs pret to cīnīties nespētu. Jūsu valstij novēlu vienmēr būt brīvai, neatkarīgai, slava Latvijai un slava Ukrainai!
06.06.2023.