Šī nedēļa vairumam bērnu un jauniešu iesākusies spraigi – daļa deju kolektīvu, koru, mūzikas ansambļu un orķestru dalībnieku jau devušies uz Rīgu, taču pārējie gatavi teju posties ceļā, lai jau pavisam drīz vienotos XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos. Vakardien uz Rīgu brauca arī Cesvaines vidusskolas deju kolektīva „Sprīdītis" dejotāji.
Dalību šā gada svētkos un līdz ar to arī godu pārstāvēt Cesvaines novadu izcīnījuši divu vecuma grupu deju kolektīva „Sprīdītis" dejotāji Jāņa Šķēles vadībā un vokāli instrumentālais ansamblis „Green Neon" ar vadītāju Aināru Melbārdi priekšgalā.
„Lai arī gaidāma smaga darba nedēļa, lielākais darbs jau ir padarīts, un bērni dančus iemācījušies, tādēļ tagad jāvēl tiem, kas svētkiem sekos līdzi mājās pie televizora, – lai jums paliek siltākais laiks, bet mums – nedaudz vairāk ēnas puses, enerģijas un atbalsta no mājās palicējiem: telefona zvanos, gājiena malās, aplausos Daugavas stadionā vai kā citādi," neilgi pirms došanās uz Rīgu uzsvēra deju kolektīva „Sprīdītis" vadītājs Jānis Šķēle.
Savukārt Cesvaines novada domes priekšsēdētājs Vilnis Špats vēlēja ikvienam Dziesmu un deju svētku dalībniekam mājup atgriezties vienīgi ar labiem iespaidiem un iedvesmu turpmākajam.
Kā laikrakstam pastāstīja Cesvaines vidusskolas skolotāja, šo svētku koordinatore Marika Šķēle, „Sprīdīša" dejotāji uz galvaspilsētu dodas bez satraucošas neziņas – jau nojaušot gaidāmo noskaņu: – Bērni ļoti gaida svētkus, un – domāju – vairāk par darbu deju laukumā viņus interesē brīvais laiks un sadzīve. Gandrīz visi mūsu dejotāji savu reizi ir pabijuši svētkos, tālab zina, ko tas nozīmē.
Šoreiz līdzīgi kā iepriekšējos gados Cesvaines deju kolektīvs apmetīsies Jāņa Zālīša pamatskolā, kur viss jau ir iepazīts un dejotāji var justies gluži kā mājās.
Uz apmešanās vietu dejotāji devās ar pamatīga izmēra koferiem un somām, nodrošinājušies ar visu nepieciešamo nedēļai – sākot ar tautastērpiem un beidzot – ar guļammaisu un matraci. Vaicāta, kā izdevies atlasīt, kuras ir tās nepieciešamākās lietas, kas obligāti jāņem līdzi, dejotāja Marisa Andževa atzina, ka izlemt bijis grūti: – Visas izvēlētās mantas sarakstīju uz lapiņas, tad izšķiroju, ko varētu atmest, un paņēmu tikai svarīgāko: ērtas drēbes, botas mēģinājumiem, kas notiks katru dienu, saules aizsargkrēmu un, protams, guļammaisu.
Viņa arīdzan neslēpa, ka ir gatava karstai un saulainai nedēļai, jo viņai šie Dziesmu un deju svētki būs otrie: – Tā kā Cesvaines vidusskolā esmu jaunpienācēja, iepriekšējos svētkos piedalījos kopā ar Gulbenes kultūras centra pūtēju orķestri un arī šoreiz esmu gatava izturēt jebkuras grūtības. Šķiet, ka šogad visvairāk gaidīšu deju lielkoncertu un noteikti arī kopējo pasākuma noskaņu, kad kopā ir daudz cilvēku -var sadraudzēties ar citiem un novērtēt, kā dejo pārējie.
Ar Marisu vienisprātis bija arī 11. klases audzēkne Sintija Kalniņa, kas deju kolektīvā „Sprīdītis" dejo kopš pirmās klases un šonedēļ visvairāk sagaida svētku atmosfēru un kolektīva saliedēšanos gan savstarpēji, gan ar citiem deju kolektīviem ne tikai dejā, bet arī sadzīvē. „Ceru iegūt jaunas emocijas un iespaidus, jo mums, neraugoties uz stingro mēģinājumu plānu, būs diezgan daudz brīvā laika pastaigām pa Vecrīgu un Rīgas baudīšanai."
Savukārt septītklasniecēm Lienei Bērziņai un Martai Tipainei gaidāmie Dziesmu un deju svētki būs pirmie, un meitenes secina, ka, spriežot pēc citu stāstītā, tiem jābūt interesantiem un bagātiem ar jaunām sadraudzības iespējām. Arī Lieni un Martu nebaida svētku laikā paredzētie laikapstākļi. „Esam gatavas karstumam un darbam. Arī pils priekšā dejojot saulainā laikā, ir grūti, taču šādos brīžos atbalsts no pārējiem dāvā neaprakstāmas izjūtas," atzina abas dejotājas.
Taujāta, vai kāds no vecākiem plāno apmeklēt kādu no Dziesmu un deju svētku ietvaros notiekošajiem pasākumiem, Liene atbildēja apstiprinoši – mamma grasās doties uz noslēguma lielkoncertu, savukārt Martas vecāki meitas un pārējo dejotāju gaitām sekos līdzi TV ekrānos, jo šajos svētkos vēlas ļaut atvasei izbaudīt brīvību bez vecāku uzraudzības.
Vairums vecāku vakar bija ieradušies pavadīt savus bērnus ceļā uz Rīgu, un klātesošo sejās valdīja daudzveidīga emociju gamma. Uzrunāts raksturot tā brīža noskaņojumu, Vīganta tētis Ilgonis Vasilišins atklāja, ka uztraukums, protams, ir, taču jāļauj dēlam priecāties. – Mums šie būs otrie Dziesmu un deju svētki, tādēļ pamatā visu zinām, un arī dēlam nebija nekas īpaši jāatgādina pirms došanās prom no mājām. Gan mēs, vecāki, gan bērns šodien noteikti jūtamies daudz drošāk nekā iepriekšējā reizē, kad Vīgants uz Rīgu devās, tikko beidzis pirmo klasi, – secināja Ilgonis Vasilišins un piebilda, ka kopā ar pārējiem ģimenes locekļiem jau otrdien brauks uz Rīgu, lai sekotu līdzi svētku norisei, taču dēlam sola netraucēt izbaudīt pasākumu bez vecāku uzmanības.
Līdz ar dejotājiem uz Dziesmu un deju svētkiem vakar devās arī pavadošās personas: koordinatores Sarma Kurme un Marika Šķēle, skolotājas Lilita Ļava un Antra Graudupe, kā arī Baiba Pūriņa, kas rūpēsies par to, lai dalībnieki vienmēr būtu skaistos tērpos, un citi palīgi svētku norisē.
Jāpiebilst, ka dejotājiem svētku izjūtas galvaspilsētā sanāks baudīt gandrīz visas nedēļas garumā, turpretim vokāli instrumentālais ansamblis „Green Neon" uz Rīgu izbrauks vien trešdien, jo cesvainiešu uzstāšanās plānota ceturtdien.