12. decembrī ļaužu piepildītā zālē ar dažādu paaudžu skatītājiem Madonas novada kultūras centrā aizritēja kolorīts sarīkojums “Dizaina balss 2025”.
Pasākums bija veltīts Jāņa Simsona Madonas Mākslas skolas 50 gadu pastāvēšanas gadadienai, un tas vienlaikus publiku uzrunāja kā divu jomu savijums, divu jomu krustpunkts.
Pirmkārt, – tā bija tērpu kolekciju skate, ko iznesa gan Jāņa Simsona Madonas Mākslas skolas kolektīvs, gan uzaicinātie draugi – Rēzeknes, Daugavpils, Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolu audzēkņi un Madonas Bērnu un jauniešu centra pulciņš "RaddI".
Otrkārt, tas bija stāsts, kā "lai es pats par sevi tieku, lai es tumsā nepalieku" (citāts no Jāņa Simsona teksta), ko līdzās mūsdienu deju grupai "Aliens", tautas deju kolektīvam "Pipari" un minēto mākslas skolu tērpu demonstrētājiem izspēlēja spoža soliste – Madonas mākslas skolas absolvente Izabella Anna Spridzāne.
Un te nu jāsaka – tāpat kā rakstot ir grūti nekļūt par upuri nodeldētiem formulējumiem, tāpat pasākumu vai izrāžu režijā, saglabājot svaigu domāšanu, jēgpilnu formu un patiesi emocionālu iedarbību, ir liela māksla un talants izvairīties no banalitātēm un klišejām (visbīstamākās ir tās it kā efektīgās un viegli atkārtojamās). Tas šoreiz "pieaugšanas stāstā" ne vienmēr izdevās, tāpēc nācās dažu stagnējošu metaforu izmantojumam iekšēji nepiekrist. Tomēr kopumā – talantīgi un iespaidīgi! Tērpi, gaismas, video, grims, soļu un deju plastika, defilē – visa šī aizrautība, uz vienas skatuves pulcējot tik daudzus mūsu (un kaimiņu) pilsētas radošos bērnus un jauniešus, savienojot vairākas disciplīnas, radot jaudīgu notikumu, – nenoliedzami ir pelnījusi ovācijas un cieņu. To nevar aizmirst!
Par ko pēcgaršā vēl nācās aizdomāties? Modes skates pasaulē bieži tiek uztvertas kā ārkārtīgi vizuāla un estētiska pieredze – prožektori, tērpi, ritmi, modeļi un enerģētika, kas apņem skatītāju… Taču aiz šī vizuālā šarma slēpjas smalks psiholoģisks spēles laukums, kur narcisms, pašapziņa un vēlme būt redzamam mijiedarbojas ar māksliniecisko izpausmi, veidojot gan apbrīnas objektu, gan spoguli pašrefleksijai. Modes skates kā notikums nenoliedzami koncentrējas uz zvaigznēm, atpazīstamību un statusu.
Fotografēšana, mediju uzmanība un sociālie tīkli pastiprina vēlmi būt uzmanības centrā, sevis glorificēšanu, pārņemtību ar savu tēlu vai izskatu. Tā ir šī narcistiskā dimensija (Narciss – sengrieķu teikas tēls – noslīka savā, paša apbrīnotajā spoguļattēlā), kur viss notikums kļūst par platformu apbrīnas un atzinības gūšanai, kur tiek "pielūgts" gan tērps, gan tā nēsātājs un darinātājs. Tērpu skates tādējādi veido smalku dialogu starp skaistumu, izrādi un cilvēka patieso identitāti. Virspusē viss mainās, aizrauj un uzbudina, taču aiz ārējās krāšņuma kārtas iekšējais emocionālais vai eksistenciālais saturs var būt nepietiekami piepildīts, jo uzmanība koncentrēta uz formu, nevis būtību. (Arī ziepju burbulis ir brīnišķi skaists, bet, kad pārplīst, paliek peļķīte.)
Vai mākslas skolas komandai par to jādomā? Vai jādomā laikmetā, kad jaunos cilvēkus nav viegli vispār iekustināt darbam, uzskaņot radošumam, piepūlei un izaugsmei? Uzdrīkstēties pārvarēt savas robežas, meklēt, eksperimentēt, trenēties un izpausties nav tikai skaists sauklis – tas ir moto, kas nemitīgi jāatceras un praktiski jāslīpē. Un to skolas komanda dara lieliski. Tomēr sargāt un būt nomodā par ētisko (par ideju, saturu, mērķi, bet galvenais – par paraugu izvēli), ne tikai vizuālo pusi, ievērot zelta vidusceļu, izkopjot garīgo gaumi vai smaržu – arī tas ir katra uzdevums.
– Neizsakāms prieks, ka varēju būt daļa no šī skaistā vakara, kurā svinējām Jāņa Simsona Madonas Mākslas skolai 50 gadu dzimšanas dienu!
Tā ir skola, kurā izaug talanti, skola, kura veido piesātinātāku kultūras dzīvi Madonā. Mana mīļā mākslas skola – vieta, kas palīdzēja kļūt par to, kāda esmu šobrīd, – raksta viena no skolas absolventēm.
Paldies par "Dizaina balsi 2025", un ar nepacietību gaidīsim Madonas Mākslas skolas nākamā spožā projekta uznācienu!
Šoreiz stāsta tapšanā kā dziedātāja piedalījās arī skolas kādreizējā darbiniece Kintija Krastiņa, Jāņa Norviļa Madonas Mūzikas skolas pūtēju orķestris "Vivo", pasākuma režija bija uzticēta Inārai Cakulei, kustību māksla – Vitai Berkmanei, video mākslinieks – Māris Mīlgrāvis, scenogrāfs – Imants Spridzāns, kustību konsultante – Vineta Blumberga, projekta vadītāja – Jāņa Simsona Madonas Mākslas skolas direktore Kristīne Šulce.
19.12.2025.