8. februārī Bērzaunes un Sauleskalna iedzīvotāji un citi novada kultūras baudītāji pulcējās Sauleskalna tautasnamā, lai vienotos kopīgā priekā par ēkas remontdarbu noslēgšanos. Par godu tam, ka tautasnams ieguvis jaunu izskatu un ticis pilnveidots, pagājušajā ceturtdienā tika rīkots tā atklāšanas pasākums.
– Mēs visi ļoti priecājamies par to, ka šis notikums beidzot ir pienācis. Tas tika ļoti ilgi gaidīts un arī sagaidīts. Sauleskalna tautasnama renovācijas process ir pilnībā noslēdzies – abas kārtas ir pabeigtas, un par godu tam ir pienākuši ēkas atklāšanas svētki, vienkopus pulcējot pašdarbības kolektīvus, sakot paldies visiem, kas iesaistījās un palīdzēja projekta tapšanas laikā gan ar savu darbu, gan padomu, gan atbalstu. Esam pateicīgi bijušajam Bērzaunes pagasta pārvaldes vadītājam Ivaram Miķelsonam, jo projekts sākās laikā, kad viņš bija pārvaldes vadītājs. Kad es atnācu šeit strādāt, pirmajā tikšanās reizē norisinājās saruna ar Ivaru Miķelsonu, kad apspiedām, kādus uzlabojumus vajadzētu veikt, lai šajā ēkā notiktu skaisti un kvalitatīvi pasākumi, kā arī amatiermākslas kolektīvi spētu veiksmīgi darboties. Paldies, protams, arī par atbalstu Madonas novada pašvaldībai, kas palīdzēja finansiāli, un Agrim Lungevičam. Šis projekts bija gana liels izaicinājums, raugoties tieši no finansiālā viedokļa. Tomēr vīzija šo gadu laikā ir sekmīgi tapusi par īstenību pilnā apjomā. Tāpat paldies vēlos teikt projektu ieviešanas nodaļai un projekta pirmās kārtas vadītājai Indrai Kārkliņai, otrās kārtas vadītājai Ivetai Raimo, „B&L projekti", īpaši Jānim Liepiņam, bez kura palīdzības mums būtu klājies sevišķi grūti. Pateicība pienākas arī amatiermākslas kolektīviem, kas visus šos gadus, kamēr notika būvdarbi, turpināja darbību un neapstājās savā radošajā attīstībā. Paldies Mārcienas pagasta kultūras namam, kas remonta norises laikā uzņēma mūsu pašdarbniekus savās telpās. Mūsu kolektīvi saglabāja ticību tam, ka šī vieta būs skaista un spēs pilnvērtīgi attīstīt viņu radošo garu, – atklājot pasākumu sacīja Sauleskalna tautas nama vadītājs Kristaps Šķēls.
Pasākumam bija divas daļas – pirmajā daļā izskanēja svinīgās uzrunas, un paldies vārdu saņēmēji tika arī pie simboliskas „dāvanas" – vecās parketa grīdas gabaliņa, kas kalpos par atmiņu no vecā tautasnama. Tad sekoja lentas pārgriešana, lai oficiāli dotu zīmi, ka tautasnama skatuve tiek atvērta pašmāju un viesu kolektīvu darbībai. Savukārt pasākuma otrajā daļā izskanēja koncerts „Daudz laimes, Sauleskaln!" – tajā uzstājās gan vietējie kolektīvi, gan viesmākslinieki. Viņu vidū bija tautas deju ansamblis „Vidzeme" un Mārcienas senioru ziņģu ansamblis „Trizulis".
Pateicoties viesmākslinieku radošumam, koncerta otrā daļa tika ietērpta sarunu raidījuma formātā – jautrā, lustīgā un humora pilnā noskaņā nolasot visiem projektā iesaistītajiem apsveikumus.
– Pavadījām jauku, atpūtas pilnu vakaru, kas tika piepildīts ar pozitīvām emocijām un gaišu noskaņojumu. Pasākumu apmeklēja ļoti daudz cilvēku, varēja redzēt, cik ļoti viņi ir noilgojušies pēc kultūras un pasākumiem. Pēc koncerta cienājāmies ar gardu torti. Svētki ilga trīs dienas – ceturtdien atzīmējām tautasnama atklāšanu, piektdien baudījām profesionālu mākslinieku uzstāšanos koncertā „No Romas līdz Parīzei", kurā piedalījās Roberto Meloni, Ineta Rudzīte, Kaspars Gulbis un grupa, savukārt trešajā svētku dienā ikvienam tika dota iespēja izdejoties ballē. Ieguldītie finanšu resursi un laiks atmaksājās, to novērtēja un atzina ikviens pasākuma apmeklētājs un dalībnieks. Cilvēkiem šī vieta ir ļoti vajadzīga, bez tās iztikt nav iespējams. Ļaudis priecājās par to, cik daudz varam izdarīt, taču panākumu gūšanai vajadzīgs kopīgs komandas darbs. Vēlu, lai arī turpmāk cilvēki apmeklē pasākumus tikpat aktīvi, cik tautasnama atklāšanas pasākums. Visi kopīgi mēs spēsim radīt lietas, kas citiem ir interesantas, saistošas un patīkamas. Šis projekts nenāca viegli, nācās daudz ko pierādīt, un pilnā skatītāju zāle kalpo kā pamatojums tam, ka ieguldītās pūles bija tā vērtas. Ceru, ka tuvu un tālu vietu iedzīvotāji novērtēs panākto, jo tas ir ieguldījums un ieguvumus ne tikai Bērzaunes un Sauleskalna, bet visa Madonas novada kultūras nozarē. Man kā šīs nozares pārstāvim ir patiess prieks, ka tā tiek atbalstīta un tagad mūsu novadā ir par vēl vienu kultūrvietu vairāk! – gandarījumu neslēpa Kristaps Šķēls.
Viņš aicināja cilvēkus ne tikai sargāt, kopt un lolot šo ēku, bet arī izteikt savas idejas un iniciatīvas, lai kultūras joma tiktu izkopta vēl vairāk. Pēc remonta tautasnamā nodrošināta vides pieejamība cilvēkiem ar kustību traucējumiem – tā kā zāle atrodas otrajā stāvā, ierīkots pacēlājs, tāpat veikti kosmētiskie uzlabojumi un pārbūvētas kāpnes uz otro stāvu. Tas ir ieguvums ikvienam, jo iepriekšējās kāpnes bijušas ļoti stāvas un sagādāja problēmas gandrīz ikvienam. Zāle arī ir pilnībā pārbūvēta, ieklāts jauns grīdas segums, izveidots jaunas gaismu un skaņas sistēmas, bet otrās kārtas ietvaros tika pabeigta ventilācijas sistēmas izbūve skatītāju zālē, kā arī izbūvētas zemskatuves aktieru telpas.
Ne reti sabiedrība tā īsti nenovērtē iespējas un ieguvumus, kas tiek gūtas, pateicoties dažādiem projektiem. Ikdienas saspringtais ritējums mēdz mums likt uz visu apkārt notiekošo raudzīties diezgan pašsaprotami, taču daudziem pat mazākais sīkums spēj uzlabot dienu un iepriecināt. Sauleskalna atjaunotais tautasnams pavisam noteikti spēs priecēt un mudinās nezaudēt radošumu amatiermākslas kolektīviem, kā arī rosinās vietējos iedzīvotājus kļūt aktīvākiem pasākumu apmeklētājiem. Ikviens pasākums kļūst vēl baudāmāks, ja varam to vērot skaistā vietā – gaišā un patīkamas sajūtas raisošā. Novērtēsim šo ieguvumu un lolosim Sauleskalna tautasnama telpas!
13.02.2024.