1930. gados, akcijas „Apceļo dzimto zemi" laikā, to objektu sarakstā, kuru kaut reizi vajadzēja apmeklēt katram kārtīgam pilsonim, protams, bija Gaiziņš.
„Cik savādi arī tas nebūtu, pat mūsu inteliģences aprindās ir vēl tik daudz ļaužu, kas šo aicinošo tūrisma objektu savām acīm vēl nav redzējuši un saviem paša soļiem mērojuši", vēsta kāds 1930. gadu tūrisma tēmai veltīts izdevums. Gan specializētie tūrisma izdevumi, gan Madonas vietējā avīze regulāri rakstīja par iespējām, piedāvājumiem doties „Uz Latvijas milzi – Gaiziņkalnu" (tā sauca vienu no tūristiem piedāvātajiem maršrutiem). Statistika liecināja, ka no gada siltajiem mēnešiem maijā ceļoja vairāk kā rudenīgajā augustā, visintensīvāk – jūnijā, bet mazāk – karstajā jūlijā.
1930. gada 17. augustā Gaiziņkalnu apmeklēja toreizējais valsts prezidents Alberts Kviesis. Par godu šim notikumam kalnā tika uzstādīts piemiņas akmens, tā autors – akmeņkalis Jūlijs Blumbergs (1894 – 1979). Piemiņas akmens pazuda ap 1960. gadu. 1990. gadu vidū tika uzstādīts jauns piemiņas akmens, izgatavots pēc oriģinālā akmens fotogrāfijas.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 26.07.2013.
Autore: LAIMDOTA IVANOVA
Foto no Madonas muzeja krājuma