No 6. oktobra līdz 3. decembrim Madonas muzeja izstāžu zālēs skatāma mākslinieku grupas “Daugava 2018” darbu izstāde “Latvija iedvesmo”.
Mākslinieku grupā "Daugava 2018" darbojas Latvijā zināmi mākslinieki: Gunta Brakovska, Kaspars Bērziņš, Ģirts Burvis, Vija Ilze Dzintare, Laine Kainaize, Ieva Muzikante, Tālivaldis Muzikants, Jānis Streičs, Emīls Kristiāns Muzikants, Juris Ģērmanis, Aleksejs Naumovs, Ilgvars Zalāns. Izstādē ar darbiem piedalās arī Ukrainas pārstāvji: Svitlana Kislova, Marija Zenkova un Andrijs Kislovs.
Atklāšanas brīdī izstādes kuratores Gunta Brakovska un Laine Kainaize klātesošajiem apliecināja, ka iecere savedusi kopā rokrakstos tik dažādus māksliniekus, tāpēc darbu ekspozīcijā ieviesies kompozicionāls modernisms, kur katrs autors pēc savas interpretācijas – kā sirds un prāts to licis – radījis mākslas pieskārienus gleznās, metālkalumos, tēlniecībā.
– Izstāde ir iedvesmojoša un apvienojoša, tāpat kā mūsu Daugava un Latvija, – sveicot autorus Madonā, uzsvēra muzeja direktore Līvija Zepa. – Skatītājiem izstādē vēlu saredzēt un uzsūkt to labo un krāsaino, kas mums vienotībai šodien visiem ir nepieciešams.
Novada pašvaldības pārstāvis Zigfrīds Gora pateicās māksliniekiem par vēstījumu, ka Latvija ir laimīgā zeme, kurā esam dzimuši, dzīvojam un gūstam spēku: – Paldies māksliniekiem, ka cildināt mūsu zemi, mūsu cilvēkus un tradīcijas! Tas ļauj gūt pašvērtējumu, prieku un rast spēku palīdzēt arī citiem, īpaši jau cilvēkiem Ukrainā šai laikā, kad viņu valstī plosās nežēlīgs karš.
Gunta Brakovska izstādē eksponējusi gleznas ar Latvijas dižkokiem. Tie tapuši, pateicoties sadarbībai ar pazīstamo latviešu vides aizsardzības un dabas pieminekļu pētnieku, mūsu novadnieku Gunti Eniņu.
Māksliniece Laine Kainaize Madonā izstādījusi četrus darbus saistībā ar ūdeni: – Ūdens ir dzīvības avots, ar to atšķiramies no tuksnešiem un neauglīgajām vietām. Latvijā ir gan dabīgais ūdens, gan cilvēku dvēseļu ūdens, tāpēc pateicībā muzejam šodien vēlos dāvināt savu darbu "Dzimtais krasts".
Tēlniece Vija Ilze Dzintare atgādināja, ka pēc sadarbības ar Āriju Kalpaks-Grundmani vairāki tēlnieces darbi redzami Oskara Kalpaka dzimtajās mājās "Liepsalās", savukārt izstādē Madonas muzejā izlikti mazāku formu darbi, kas stāsta par vispārcilvēciskām vērtībām – dzīvību un tās turpinājumu ģimenē, cilvēku attiecībās. Arī Tālivaldis Muzikants izstādē piedalās ar tēlniecības darbiem – rozēm – un dažām gleznām, kas tapušas plenēros, tai skaitā Madonas novada Rēķu kalnā.
Mākslinieces Ievas Muzikantes rokrakstu ekspozīcijā iepazīstam caur lielformāta portretu ciklu: – Iecere radās laikā, kad sākās pirmā emigrācija pēc labākas dzīves meklējumiem uz ārzemēm. Tad Latviju man gribējās uzgleznot tik īpašu, lai bildes runātu uz cilvēkiem un viņi atzītu, ka mūsu zeme ir visskaistākā. Kāpēc es pati nebraucu uz kādu labāku zemi? Atbildot uz jautājumu sev, sapratu, ka mani saista Latvijas cilvēki, aizrauj mūsu tradīcijas un mūsu vēsture.
Ukrainiete Marija Zenkova apliecināja, ka Latvija ir ļoti skaista, krāsaina, kaut ļoti atšķiras no viņas dzimtās zemes: – Manos darbos atklājas pirmās sajūtas, ierodoties Latvijā – tie ir Rīgas jumti un torņi, jūra un Latvijas daba savā daudzveidībā.
Mākslinieks Juris Ģērmanis uzrunā skatītājiem cildināja Madonas muzeja izstāžu zāles, kas ar dabīgo apgaismojumu – jumtā izbūvētajām dabīgajām virsgaismām – ir ļoti pateicīgas darbu eksponēšanai.
Madonas pusē jau iepazītais tēlnieks Ģirts Burvis pakavējās pie autoru kopas "Daugava 2018": – Mūsu grupu vieno vēlme rast dziļāku pamatojumu dabas skaistumam. Tas joprojām ir grupas vadmotīvs – apliecināt Latvijas vienreizīgumu. Tai pašā laikā cenšamies meklēt ko jaunu un vairāki autori ir mainījuši savus tehniskos paņēmienus – tēlnieki sākuši gleznot un otrādi. Radošums, mūsuprāt, ir darīt nevis ierastas lietas, bet meklēt laikam un sev atbilstošu izteiksmes veidu, lai no jauna apliecinātu Latvijas skaistumu. Es pats uz Madonu esmu atvedis prāvāka izmēra kompozīcijas "Putni" un "Mākoņi", kas veidoti kā āra ekspozīcijas darbi, un ekspozīcijā iekļauti arī mazāka apjoma darbi, kā arī kompozīcija "Slēpotāji", pie kuras vēl turpināšu strādāt. Madona ir jauneklīga un sportiska pilsēta, iespējams, nākotnē šo manu darbu varētu novietot Smeceres silā, kur ikviens sportists gūst apliecinājumu savai izaugsmei.
13.10.2023.