21. augustā pulksten 11 pie Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja krātuves (Skolas ielā 12) notiks UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā iekļautās nominācijas „Sibīrijā rakstītās vēstules uz bērza tāss” atpazīstamības zīmes atklāšana.
— Atklāšanā piedalīsies UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas ģenerālsekretāre Dagnija Baltiņa, UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas Nacionālās komitejas priekšsēdētājs Andris Vilks, — informē muzeja direktore Līvija Zepa.
Nominācija „Sibīrijā rakstītās vēstules uz bērza tāss” apvieno septiņus Latvijas muzejus: Tukuma, Latvijas Okupācijas, Latvijas Nacionālo vēstures, Talsu, Aizkraukles, Daugavas un Madonas. Kopā nominācijā „Sibīrijā rakstītās vēstules uz bērza tāss” iekļautas 10 autoru 19 vēstules. Tās ir liecības par dramatisku periodu Latvijas vēsturē — laiku no 1941. līdz 1956. gadam, kad notika masveida aresti un deportācijas. Vēstuļu autoru vidū ir bērni, jaunieši un vecāki cilvēki. Madonas muzejā krājumā pagaidām glabājas viena vēstule uz bērza tāss, ko darinājusi bērzauniete Elza Serdāne (dz. Trumekalne). Vēl pusaugu meitene, Elza uz Sibīriju tika aizvesta kopā ar vecākiem. Sakari ar radiem Latvijā nepārtrūka, un meitene pati savām rokām gatavoja Lieldienu apsveikumu mātes māsām.
Autore: BAIBA MIGLONE