Dzejnieka, Latvijas patriota Andreja Eglīša atcerei veltīti pasākumi Ļaudonā tiek rīkoti katru gadu, bet šogad tiem sakarā ar dzejnieka simtgadi ir plašāks skanējums.
Pasākumi notiek ne tikai dzejnieka dzimtajā skolā, bet arī Madonas pilsētā, Rīgā, un šajās oktobra dienās Andreja Eglīša dzeja ļaudoniešu izpildījumā skanēja arī Stokholmā, kur dzejnieks pēc emigrēšanas bēgļu laivā 1945. gadā kopā ar citiem latviešu inteliģentiem līdz atgriešanās brīdim Latvijā nodzīvoja vairākus gadu desmitus.
Pateicoties A. Eglīša Latviešu Nacionālā fonda ielūgumam, 11. oktobra pēcpusdienā no Rīgas ar prāmi „Romantika" uz Stokholmu kopā ar Madonas novada deputāti Rutu Vizāni devās Ļaudonas vidusskolas 9. klases skolniece Lauma Iesalniece un 8. klases skolniece Māra Karlsone, lai piedalītos diviem simtgadniekiem – Veronikai Strēlertei un Andrejam Eglītim – veltītajā atceres pasākumā Latvijas vēstniecībā Zviedrijā.
Šajā pasākumā piedalījās ap 50 cilvēku – Latvijas vēstniecības darbinieki, Stokholmā dzīvojošie latvieši un luteriskās draudzes pārstāvji, pārsvarā tie cilvēki, kas visus šos gadus ir ziedojuši līdzekļus Latviešu Nacionālā fonda darbības nodrošināšanai un finansiālā atbalsta sniegšanai ne tikai dzejnieka A. Eglīša dzimtās Ļaudonas vidusskolas, bet arī citu Latvijas skolu audzēkņiem, daudzbērnu ģimenēm, studentiem, sportistiem. Starp tikšanās dalībniekiem bija arī Veronikas Strēlertes dēls Pāvils Johansons, kas dziedāja un lasīja mātes dzeju.
Savukārt Andreja Eglīša dzeju – par Ļaudonu, Aivieksti, dabu, māti, mīlestību – pasākumā lasīja Lauma Iesalniece un Māra Karlsone, bet Madonas novada deputāte Ruta Vizāne, uzrunājot klātesošos, sirsnīgi pateicās fondam par līdzšinējo sadarbību, sniegto palīdzību ļaudoniešu ģimenēm un pasniedza piemiņas veltes – Ļaudonas vidusskolas fotogrāfiju, suvenīrus ar Madonas novada simboliku – gaili. Godā tika celta arī Latvijas rupjmaize, lauku siers, medus, Ļaudonas apkaimes purvos salasītās dzērvenes.
Madonas novada domes deputāte Ruta Vizāne, atsaucot atmiņā gūtos iespaidus, īpaši uzteica abas meitenes – Laumu Iesalnieci un Māru Karlsoni, kas ne tikai izteik-smīgi lasīja Andreja Eglīša dzeju, bet arī iesaistījās dialogā ar pasākuma dalībniekiem un atbildēja uz jautājumiem.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 19.10.2012.
Autore: ŽEŅA KOZLOVA