Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Aizvadīti 18. Latviešu mūzikas svētki

INESE ELSIŅA

Autors • 04.08.2015.

Aizvadīti 18. Latviešu mūzikas svētki
Burtu lielums

1. augustā ar daudzpusīgu simfoniskā orķestra koncertu kultūras namā noslēdzās astoņpadsmitie Latviešu mūzikas svētki Madonā.

Ceturto gadu to mākslinieciskais vadītājs bija diriģents, Madonas mūzikas skolas direktors Mārtiņš Bergs, turpinot un ienesot jaunas vēsmas svētku dibinātāja un ilggadēja to organizatora Arta Kumsāra iecerēs.

Jauno komponistu meistarklase

Līdzās ik vakara koncertiem Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolā kopš 22. jūlija pilsētā rosīgi strādāja jaunie komponisti. Rutas Paideres, Marinas Gribinčikas, Jāņa Petraškeviča vadītajās meistardarbnīcās tapa jauno kompozīcijas, ko autori iestudēja sadarbībā ar profesionāliem mūziķiem un interesentiem atrādīja 31. jūlija koncertā. Meistardarbnīca kompozīcijā skaņražiem notika trešo gadu, jaunums bija lekcijas, ko sniedza divi instrumentālisti – klarnetiste Anna Gāgane un obojists Māris Kuģis. Abu mākslinieku solo priekšnesumus kopā ar orķestri klausītāji iepazina noslēguma koncertā Madonas kultūras namā.

Eksperments attaisnojas

– Kad svētki iesākās, teicu, ka šogad tie ir bīstams eksperiments, – aizdomājās Mārtiņš Bergs. – Tas tāpēc, ka līdz šim Latviešu mūzikas svētki notika nepilnu nedēļu, taču šogad tie ritēja daudz ilgāk. Turklāt visi koncerti bija pārpildītā zālē, un arī noslēguma koncerts ir labi apmeklēts. Tas liecina, ka Latviešu mūzikas svētki ir ieguvuši savu auditoriju, tie sabiedrībai ir vajadzīgi. Īpaši priecē, ka Madonā varam atskaņot latviešu komponistu mūziku un iepazīt to, ko mūsu bijušie un esošie dižgari rada.

Mūzika ir tik dažāda

Daudzu ausīm koncertu laikā izskanēja arī ne tik ierasta mūzika. Līdzās Emīla Dārziņa populārajam skaņdarbam „Melanholiskais valsis", Imanta Kalniņa leģendārajai mūzikai no kinofilmas „Pūt, vējiņi" un „Sprīdītis", Georga Pelēča „Trīspadsmitajai Londonas simfonijai" noslēguma koncertā bijām liecinieki jaunākas paaudzes komponistu eksperimentiem. Rutas Paideres kompozīcijas klausītāji, piemēram, dzirdēja gan Spīķeru kvarteta koncertā Madonas mūzikas skolā, gan simfoniskā orķestra izpildījumā kultūras namā. Jāsaka paldies autorei, jo viņas teiktais pirms skaņdarbu atskaņošanas uzbūra vizuālu gleznu, kas ikvienam palīdzēja izprast un iejusties sprakšķošajā, brakstošajā un citādi disonējošajā mūzikas paletē.

Jauniešu pienesums svētkiem

Aizkustinoši noslēguma koncertā bija klausīties paplašinātā simfoniskā orķestra sastāvu, kurā ietilpa ne tikai profesionāļu, bet arī topošo mūziķu instrumentu balsis. Kā zināms, Latviešu mūzikas svētku ietvaros nedēļas garumā ritēja jauniešu mūzikas nometne, kurā 54 dalībnieki ne tikai atpūtās un sportoja, bet arī cītīgi apguva koncerta repertuāru.
– Gadu gaitā Latviešu mūzikas svētki ir izauguši, tie apvieno topošos mūziķus, profesionāļus un spilgtas personības, – novada pašvaldības vārdā uzsvēra izglītības nodaļas vadītāja Solvita Seržāne. – Klausoties koncertu, pārņēma miera sajūta, ka viss nākotnē būs, jo mums ir briljantais Mārtiņš Bergs, kas turpina Arta Kumsāra aizsākto, un jauni, topoši talanti.
Sveicot diriģentu un svētku organizatoru Mārtiņu Bergu, Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolas direktora vietniece Ingrīda Gailīte atgādināja, ka šie ir otrie Latviešu mūzikas svētki bez to dibinātāja Arta Kumsāra: – Astoņpadsmit gadi – tas ir nopietni, tā Latviešu mūzikas svētkiem ir pilngadība. Rīt Praulienas „Skubos" atzīmēsim Arta Kumsāra 73. dzimšanas dienu, un šis ir brīnišķīgs ieskaņas moments Kumsāra dzimšanas svētku piemiņai.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px